2 terminala u debian wheezy

Namestio sam wheezy. Sve je odlicno sljaka sve osim sto me buni imam dva terminala. Jedan root terminal i jedan obican.
S obzirom da se prvi put susrecem sa debianom, neznam jel to kod debiana uobicajeno?

Druga stvar je sto na obicnom terminalu nemogu da vrsim nikakve sudo komande.

Kad iz korisnickog terminala pokrenem neku komandu sa sudo evo sta dobijam

[email protected]:~$ sudo apt-get -f install
[sudo] password for sreten:
sreten is not in the sudoers file. This incident will be reported.
[email protected]:~$

Tako da mi je taj terminal prakticno neupotrebljiv za bilo sta sistemski.

Tako da koristim root terminal. Ali neke programe nemogu da pokrecem iz root terminala.

Ovo mi je sve dosta konfuzno da radim sa dva terminala.

Jel to tako treba u debianu ili instalacija nije dobro prosla?

Nope, sve je u redu ;). Debian by default koristi su, a sudo ako hoćeš onda ga setapuješ… najkraće to se sastoji u tome, da instaliraš paket sudo i dodaš se u grupu sudo:

https://wiki.debian.org/sudo

Ne bi trebalo tako da bude, no nema veze sad, sta je tu je.
Otvori ti root terminal i kucaj

visudo

Pronadji liniju
“root ALL=(ALL) ALL”
i ispod dopisi
“username ALL=(ALL) ALL”

onda stisnes Esc -> pa kucas “:wq” -> Enter

To bi trebalo da resi problem, tj. prodarice “sudo” :slight_smile: :drinks:

EDIT:

Nisam video post @[member=‘dvajedan’]
Koliko vidim nema potrebe da instalira sudo, vec je instaliran, samo da se doda u sudoers… :slight_smile:

Da, mislio sam na ono dva terminala da je u redu, a ovaj sudo već treba setupovati na neki način… ja to završim još iz netinstalla kad me pita hoćeš su ili sudo :slight_smile: .

hvala na savetu. Evo resio sam na prost nacin. Samo sam dodao svoj nalog u sudo grupu

[size=4]#adduser sreten sudo[/size]

[size=4]Izlogovao se iz sistema i to je sve… Evo sljaka mi sad.[/size]

meni nije smetalo ni onako sto je bilo da koristim root terminal, medjutim desava mi se da pokrenem .deb paket i da sam pokrene korisnicki terminal i da zatrazi neki program za instalaciju. A ja to nemogu jer mi sudo ne radi.

U svakom slucaju hvala.

RESENO.

To ti je zezancija sa Gnomom po malo onaj grafički prozorčić za su ili sudo jel ::slight_smile: , mislim da za Gnome treba i gksu programčetu reći u kom modu će da radi… proveri:

gksu-properties

Evo i to sam namestio…Hvala za info. Potpuno sam zaboravio da proverim gksu. Sad mi radi.