Administrator password

Pozdrav svima

Slučajno sam promenio svoj accout type sa Administratora na standard tako da je korisnik koji je bio standard
postao Administrator. Problem je u tome što drugi korisnik nije imao password niti uljučenu opciju zadavanja istog prilikom
logovanja.

Sada ne mogu u User Accounts ništa da promenim odnosno da otključam podešavanja i vratim sve kako je bilo.
Postoji li neki defoltan pass za Administratora?

Unapred zahvalan

Bob

Udjiu recovery mod kao root, nadam se da nisi stavljao password na root i ako jesi da si zapamtio password.
Setuj nove passworde za te usere.
vidi ovo mi se cini kao resenje
http://askubuntu.com…o-administrator

Kada sam probao ovo resenje kaze mi da admin i Administrator ne postoje.

resenje je adduser #name sudo
Hvala puno na pomoći

Kako znas da si bio administrator i da je sad taj drugi nalog administrator?
Nadam se da si ona slova zameni sa username, ne znam, mozda jos ovo u recovery modu, nisam isprobavao, vise nisam siguran da li
mozda i kad si root nemas pravo pisanja pa ide neko montiranje te particije u write mod. Toliko od mene, toliko znam.

usermod -a -G admin username

Nesto mi nije jasno, da li ti mozes da se ulogujes na nalog koji je kako pises bio admin, ako mozes, daj sebi sudo pa promeni opet na staro.
Otvoris iz menia ako si u Cinnamonu Administration >User Account, otkljucas sa paswordom i promenis status usera. Ne kapiram logiku zasto bi obican
nalog postao admin ako si ukinuo admin an tom prvom nalogu.

Mislim da cak postoji neki bug kad dodelis nekom da bude adminstrator izgubi se password, moras tom useru ponovo da setujes password, za obrnuto ne znam.

Upravo tako…prilikom podizanja sistema u Recovery modu sve particije se po difoltu mountuju read-only, da bi se izbeglo slucajno brisanje podataka.

Oni koji znaju sta treba da rade, znace i da prebace u write-mod, oni koji ne znaju, imace glavobolju vise… :wink:

Ne pamtim komande ali onako pamtim da imaju neke cake, google i ostali imaju resenja i objasnjenja a mislim da sve moze da se sredi ako moze da se uloguje iako nije admin
zato i ima sudo mod i password. Zasto se ne trudim da ucim komade lepo sam nocas se iscaskao sa calexom o tome. Naci ce Bob to na netu ako progugla i procita poruku jer mu to sigurno
nije jedina masina a postoje i oni telefoni koji su za mene spansko selo a i ne trebaju mi, moja Motorola, najveca moguca slova i tasteri, ima izlaz na net ali ne koristim,
SMS i krupne tipke i slova i displej, model preklapaca. Ne brljam toliko dosta od mene sto sam instalirao XFCE da bi resio misteriju da li radi sa onim login menadzerom. :smiley:
Ja sam “slucajno” namestio kod sebe login kao root ali u GUI modu :slight_smile: Zasto da windows to dozvoljava a ja sebi da uskratim u linuxu, jednaki polazni uslovi.

Da nam Bob ne bi primenio metodu “obrisao sam sve i ponovo instalirao sistem” evo hint kako se kao root dolazi u write mod

mount -o remount,rw /

Opasno ako ne znas sta radis

Hvala svima. Nisam nista prebrisao niti preinstalirao sistem.Dragan99 je dao pravo rešenje. Ovaj problem koji sam imao i odgovori su razlog zašto sam na ovom forumu.
Nije suština u samom rešenju koje mogu da primenim automatski – copy/past, već u onome što sam naučio u ova tri odgovora i što ću moći da to isto rešenje nekome dam.
Hvala Daganu i Adminu na izvrsnoj lekciji.

Bob

Drago mi je da je problem resen :slight_smile: