Amazon pretraga i privatnost u Ubuntu-u ?

Погледајте ову страницу, такође обратите пажњу на коментаре шта људи пишу. Можда би требало да се запитамо да ли треба да престанемо да користимо Убунту и дистрибуције засноване на њему као што је наш драги Минт. Надам се да ће Минт Дебијан пројекат успети и да можемо да постанемо независни од Каноникала.

http://www.markshuttleworth.com/archives/1182

Koliko mogu da pročitam ljudi su kivni što Mark radi na svoju ruku + uveo je Amazon pretragu sto se ljudima ne svidja. daleko od toga da ubuntu treba izbegavati.

Samo ne shvatam što si pomenuo mint i ostale debian distribucije jer Mint poprilično nema veze sa feature-om koji Ubuntu ubacuje u svoj sistem.

EDIT: sada kada sam detaljnije pročitao uopšte mi se ne svidja Markov stav i način na koji “komunicira” sa svojim fanovima. Upuc u nogu još jedne vrste. I da li je moguce da u kompaniji svi ćute dok on piše sve ovo što piše!?

Зато што поред ових ствари ко зна шта још ради Убунту…

Реално гледано, Убунту јесте отвореног кода, али да ли ће неко да чита код за све апликације којима дајемо root приступ, плус да ли инсталирамо из сорса те апликације? На пример Update manager, нико њега не инсталира из сорса, а може да има мали делић кода који скупља информације о кориснику… зар то није могуће?

Moguće je, sve je moguće. Svako ima pravo da koristi šta želi i voli. Nego kolega @tuks šta je cilj ove teme?

Ni meni se ne sviđa to, ali dobro kad izađe stable ide se u sistemske datoteke (i mislim da znate šta dalje)… Onda ste mirni…

Шта је циљ овог форума?

Ovog foruma je cilj popularizacija Linux Minta, FLOSS pokreta i podrška korisnicima. Ali to i dalje nije odgovor na moje pitanje, ako si voljan da kažeš, ako ne ja neću insistirati. Dakle, šta je cilj ove teme?

Mint je postao nezavisan od Ubuntu-a, kao što je Ubuntu postao nezavisan od Debian-a… Jedino što ih spaja je poreklo, odnosno Mint je derivat Ubuntu-a.

Ubuntu je odlična distribucija samo što je mnogi smatraju početničkom što je najveći problem. Ako vam nešto smeta, pa obrišite taj feature ili programirajte…

Ocigledno depopularizacija Ubuntua, ako dobro razumem zbog integracije Amazona u pretrazivac.
Nista tako strasno, cak i lepo i lako za ljubitelje kupovine iz fotelje.

Meni je Ubuntu bio glavni kandidat dok nisam otkrio Mint, ima divno ime :slight_smile:

Циљ ове теме је обавештавање корисника о ономе тексту који вероватно ниси прочитао. С обзиром да се тема налази у подфоруму “остале дистрибуције”, мислим да је тотално непотребно да постављаш то питање :slight_smile:

Нит је Минт независан од Убунта, нити Убунту од Дебиана, не знам одакле ти то…

Није поента само у томе, него и како овај Марк одговара људима, избегава да да одговоре на питања приватности итд. Из ког разлога убацивати Амазон претрагу кад то, рецимо код нас, нема никаквог смисла. И нисмо једини, многи не користе Амазон. Ти на свом рачунару свакодневно куцаш у претрагу фајлове и апликације, шта ће ти ту понуде са Амазона? Ко да купујеш сваки дан па те мрзи да отвориш www.amazon.com из браузера

“Larry the cow was a bit frustrated at the current state of linux distributions”

Eto rešenjnjnja! (kudos to Radovan the Third!)

:biggrin:

Kome se ne sviđa ne mora da koristi Ubuntu. U ostalom, Amazon će biti integrisan u Unity, ako sam dobro shvatio, koji Mint ne koristi. Mint radi dobar posao i može da nastavi tako, da ne ubacuje ovaj “feature” u Cinnamon/Mate.

Koliko ja znam Mint je nezavisan od Kanonikala ::slight_smile: . Kanonikal finansira samo Ubuntu, ne i ostale distrubucije na Ubuntu zasnovane.

Na Debian može da pređe svako svaki dan i u svakom momentu kad je dobre volje :connie_oldman_cleanglasses: . Ako treba neka pomoć oko instalacije tu sam :empathy: .

Ako hoćeš Mintov look & feel, dodaćeš repoe i to ti je to :).

Uzgred nemam ništa protiv da Mark ili Clem uređuju distribucije kako hoće, to je na posletku i njihova stvar :connie_cat_in_the_hat: .

Kao prvo molim da se autor teme ne ljuti ali morao sam da promenim naziv teme iz mnogo razloga.

Drugo… zar ta Amazon pretraga ne može da se isključi, deinstalira ili šta god već da se ne kači na Amazon server?

Не љутим се наравно, шта више слажем се и захваљујем, боље је тако.

Вероватно се нисам добро изразио. Хтео сам да скренем пажњу на то што се већ причало овде у теми за Убунту. Нешто они ту муљају све више и више, не кажем да то директно утиче на Минт, него кад је овако кренуо Убунту, ко зна где ће да заврши.

Вероватно ће моћи да се искључи некако та претрага, али зар не би требало обрнуто? Ко жели ту опцију, нек инсталира, или нек барем буде угашена по дифолту, а не да намећу нешто што, очигледно, већина људи не жели

I ja imam takav stav. Njihovo vreme, njihova lova, koristi ili ne, kako ti volja.

Ali zbog prečestih promena planova, ne bi voleo da sam u koži onih koji zvanično zastupaju ovog prvog. Previše žaba je bilo za gutanje.

I ja misli da se nisi dobro izrazio. Natrčao si na raspravu, što je u redu, cenim svačiju zabrinutost, ali prosto očekujem od korisnika da imaju jedan dobronameran stav prema FLOSS projektima, pogotovo ovde kod nas gde je tako malo dobrih i uspešnih zajednica.

Kako bi reagovao ja na primer? Recimo ovako:

Drugari Ubuntu uključujeAmazon pretragu u Dash scope, veoma sam zabrinut zbog toga, izgleda mi na prvi pogled kao problem sa privatnim podacima korisnika. Natrčao sam na raspravu na blogu Marka Šatelvorta i iznenadio se na koji način komunicira sa korisnicima, veoma loše. Ipak taj feature može da se isključi ovako:
http://www.dodaj.rs/f/1n/hG/219Y1NjO/1/unity-settings-panel-hom.png

Što svima savetujem. Kako korisnici trpe onog Šatelvorta - ne razumem.

Primećuješ razliku?

Zašto sam te pitao sve ovo? Zato što si ipak delimično u pravu, kad pišeš ovo

Delimično zato jer jeste reasprava imala taj ton, srećom smo Vlada i ja uspeli da je vratimo u normalan tok jer su u pitanju dva FLOSS projekta koji su osim najpopularniji uspeli da snagom dobre ideje i vizije okupe korisnike i zajednice koje ostale distribucije nisu. I ako mi, kao korisnici i advokati FLOSS projekata ne možemo da dobronamerno raspravljamo o sudbini dva FLOSS projekta onda sa nama nešto ne valja.

Vladimiru hvala što je izmenio naslov, a tebi hvala što razumeš.

Edit: Zaboravih da napomenem, četso se dešava da pojedini potezi izazivaju rasprave, nebitno na koju temu. U takvim raspravama oni koji zastupaju stav protiv su po pravilu vidljiviji od onih koji zastupaju stav za. I glasniji. Velika većina onih koji ništa protiv nemaju se prosto ne oglašavaju.

Dalje, Amazon je kao firma jako daleko otišla u implementaciji Ubuntu u svoje poslovanje, i integraciji cloud aplikacija koje Canonical razvija. Imam blagi osećaj, a nemam dokaze za sada, ali čim saznam javiću, da je ovo testni poligon za novu aplikaciju. Od Amazon pretrage samo, neće se `leba najesti ni Amazon ni Canonical, ali zgodno će da posluži da se istestira.

Та Амазон претрага мене у великој мери подсећа на ДакДак претрагу коју је Минт угнездио у прегледаче веба уместо класичне Гугл претраге, с тим што опција за њено искључење уопште не постоји (могуће је само заменити претраживач). Али то су ствари које су неопходне за одрживи развој дистрибуција и даља унапређења, сви смо то прихватили и идемо даље. Није ми јасно зашто људи ступају са толиким анимозитетом према Убунтуу који је направио велики бум у свету Линукс дистрибуција и ако ништа, само због тога о тој дистрибуцији треба говорити са извесном дозом поштовања, или бар разумевања за потезе које сада повлаче.

Ubuntu je postigao mnogo, na popularizaciji linuxa, izasao je maksimalno u susret korisnicima, besplatno su deljeni diskovi, postoji vanredna ubuntu help dokumentacija, dostupna svima. Nastale su lokalne zajednice i dodatno prosirile ubuntu filozofiju. Sve je islo u prilog krajnjim korisnicima. Navika je stvorena.
A onda je doslo do radikalnog zaokreta. Unity nije legao svim korisnicima. Neko se osetio izneveren, jer nije vise sve onako kako bismo “hteli” da bude. Tesko je menjati stecene navike. To se ne oprasta. Postoji jak osecaj da ubuntu vise nije “human prema svima”. Odatle taj izliv negativne energije. Da je proces bio manje radikalan, ne bi doslo do snaznog izlivanja besa kod korisnika.

Ako ništa drugo linuks možeš u potpunosti da prilagođavaš svojim potrebama uz malo znanja. Ako ništa drugo, postoji more sličnih distribucija. Za svakoga može da se nađe nešto.

Slažem se sa Urošem da ne treba pljuvati po defaultu i na prvu loptu. Pokušaj da središ, ako ne imaš mnogo izbora i mnogo drugih distribucija.