Android - uopštena diskusija

Juce sam po prvi put imao priliku da vidim neki pametni telefon Samsung sa Androidom. Sve izgleda fenomenalno. Ostavio mi je utisak ekran i predivne boje koje daje ekran! Ko zna vise o tome da napise malo nesto o pametnim telefonima? Prvenstveno mislim na Android OS za telefone?

http://www.android.com/

Malo sam čačkao neki HTC iz jevtinije varijante. Wildfire valjda beše. Ekran je super, kamera takođe, ali to ne zavisi od OS nego od telefona. NIje mi se svidelo što je sve na jednom mestu. Otvoriš meni i tamo je sve. I kamera i tvoji programi i fajlovi i podešavanja. Sve ikone na jednom mestu, i onda se ubi pronaći nešto. Trebali su to malo podeliti. Sad, možda to nije tako na drugim telefonima, ali je tako na tom pomenutom, na onom Tatoo (isto HTC) i na nekom za dinar u paketu. Huawei je valjda firma, ako se tako piše. Kao modem kod SBB-a. Ostalo što se tiče Androida samo hvale imam. Na sva tri telefona sve tečno ide i skoro pa je ternutno. Što još više znači pošto su to najevtiniji modeli. Kako tek rade oni skupi?

Ja sam imao priliku da teram android portovan na eeepc računare i imam šta da kažem vezano za android a rekao sam i na blogu :slight_smile:

Sad sam malo umoran pa ću videti sutra da napišem neku, nadam se, valjanu informaciju.

Ja sam takođe imao priliku da malo čačkam onaj Samsung NOTE… ono je čista perverzija od telefona. Doduše nikad ga nebih kupio da mi koristi za telefon obzirom da je ultra OGROMAN za jedan mobilni telefon. Pre bih rekao da je notebook malo manjih dimenzija :slight_smile:

Inače android je i te kako dobar sistem, a evo sada je podrška ubačena i u Linux kernel, tj vraćena je podrška za isti.

I mene bi vrlo rado interesovalo da pročitam neke recenzije ili stavove iskusnijih programera iz oblasti mobilne telefonije na temu Androida :frowning:

Ceo dan imam goste pa mi je malo teže da pratim forum. Android je dobar sistem ali daleko je od savršenog. Najbolje se ponaša na mobilnim telefonima. Na tabletima ima bubice i one se najviše ogledaju u kompatibilnosti programa i verzije androida. Dešava se, na tabletima, da jednostavno neće da pokrene aplikaciju koja pouzdano radi na mobilnim telefonima. Opet dosta toga zavisi i od samog proizvođača i kako su oni uspeli da reše probleme sa implementacijom sistema i njihovog hardvera.

Ostaje činjenica da je android sa pravom zastupljen u tolikom broju na mobilnim platformama. Ja sam lično koristio android gingerbrad (2.3.5), honeycomb (3.2 čini mi se) i icecream sandwitch (valjda sam dobro napisao). Sve verzije su bile portovane za eeepc netbook računare.

Starije verzije netbooka koriste grafičke kartice koje imaju OpenCL 1.1 standard a za glatko gledanje filmova na android platformi potrebno je da hardver podrži OpenCL 2.0 standard. Meni je svaka nova verzija bila bolja od prethodne. Ubacivane su nove mogućnosti i sređivane bubice. Kod mene je recimo tek android 4 uspeo da pokrene kameru. Inače sam probao i android 2.3 i android 4 na Prestigio tabletu i kažem ima tu još da se sređuje.

Po meni android ima dve velike mane. Prva je što programeri iz google-a, koji su plaćeni da rade na razvoju ove platforme, rade non-stop i nema ih u dovoljnom broju. To dovodi do zamora ljudi i gubitka volje za rad. Samim tim sistem se ne razvija onim putem koji korisnici očekujue.
Druga stvar koja mi se ne sviđa je što je prevelika integracija sa svim google servisima. Ok, sad ćete vi reći kako je to očekivano, ali za nekog ko je koristio nekoliko verzija androida na različitim mašinama, smatram da su trebali malo manje da se upliću u moje lične i privatne podatke. Sram ih bilo :frowning:

Sam android kernel jeste nastao od linux kernela ali je toliko osiromašen da čak nema ni linux bezbednost. Ako nemate root pristum vašem uređaju, znajte da nema šanse da se oslobodite reklama. U skorije vreme se pojavilo mnogo malvera koji napadaju isključivo android sistem.

Ima o ovome mnogo toga da se piše. Za danas ću samo reći, a vi me slobodno citirajte :), [size=10pt]jedini dobar android je rootovani android[/size]

Ух, на Андроиду сам од прошле године и могу рећи само речи хвале за тај ОС за мобилне уређаје. У односу на Нокијин Симбијан, ово је далеко прилагодљивији и шире подржан систем. Андроид маркет је пребогат различитим апликацијама, док је Нокија Ови стор некако… сиромашнији. :slight_smile:

Свој први паметни телефон са андроидом сам рутовао после 2 дана прчкања јер је фабричка 2.1 верзија андроида била прилично јадна (интерфејс је био незграпан, иконе превелике, мањак опција…). Рутовањем (добијањем могућности да покрећете апликације са su префиксом испред њих и прчкате по кореном директоријуму / ) се отварају хоризонти за модификовање фабричких подешавања.
Конкретно, пронашао сам РОМ за верзију 2.3.7 који тера 2.6.27 кернел са потпуно функционалним свим функцијама мојег (сада већ застарелог) SE Xperia X8. Уз то, убацио сам модуле за смањење такта процесора и још неке мућкалице за штедњу батерије. Процесор је могуће и оверклоковати, али ће онда вероватно трошити мало више енергије.

Кад сам далеко од рачунара неко време, дохватим телефонче, покренем терминал емулатор и куцкам линукс команде, чисто да ми буде лакше :frowning:

@VlaK - могуће је инсталирати други покретач за апликације, који ће иконе разврстати у категорије. Овај мени где је све набацано се ни мени не свиђа, поготово што се распоред промени приликом инсталирања нове апликације (ћирилични називи апликација су на дну, па се нове, које немају ћирилични назив смештају у средину). Решење за то су и “радне површине” на које можеш да сместиш иконице како желиш, па тако имаш један екран само за интернет апликације, други за навигацију,…

Samo da se nadovežem na ovo za Symbian…

Offtopic:

Nokia je počela da gasi svoje Ovi servise, jedan od njih je Ovi Share, servis za razmenu fajlova koji će biti polovinom Maja ugašen. Na tapet dolaze i ostali servisi vrlo brzo. Nokia sedi u zaključanim kolima pozadi na sedištu sa povarenom ručnom kočnicom. Po meni jedini njihov spas u polju mobilnih telefona (nije MS iako je MS kupio jedan deo njihovog razvojnog centra) već upravo prešaltovanje na Android.

Mada mislim da je Nokiji ispod časti da pređe na Andorid, a i više su u ljubavi sa MS-om nego sa Google-om.

Ontopic:

Jedino što zameram Androidu, kao što je čika @Stereo rekao, jeste upravo prevelika privrženost i forsiranje 95% Google Apps, što mi se ni malo ne dopada. Svi kontakti i mejlovi i sve je povezano za vašim Google Account, pa ako ukinete google nalog velika verovatnoća je da ćete nešto sprčkati i u kontaktima na telefona i podacima za slične aplikacije koje koriste podatke iz Google Account.
Kao što smo već pisali na blogu i ovde na forumu “Koliko verujemo Guglu?” u ovom trenutku, nije da sam paranoičan ali bez nekog hardcore root-ovanja, nebih ni u ludilu koristio Andorid kao sistem na telefonu.

Moje iskustvo sa Androidom (a opet usko vezano sa touch screen telefonima) datira od pre neku godinu kada su isti postali široko dostupni na našim prostorima (za 1 dinar, 2 dinara itd… :slight_smile: )

Prvo nezadovoljstvo se desilo kada sam shvatila da moj voljeni HTC Tattoo neće dobiti upgrade sa 1.6 verzije Androida (bar ne zvanično), a nekim čudom skype aplikacija za Android (u tom trenutku) je radila tek od verzije 2.0. Potraga za custom rom-ovima je urodila plodom, ali su se tu pojavili novi problemi - u pojedinim slučajevima nije radila kamera, nedostajala je podrška za zvučnu karticu, neke aplikacije nisu baš radile itd… Generalno - igranka u kojoj se ne zna konačan ishod.

Od nedavno koristim telefon sa Android 2.3.5 verzijom. Na žalost ne mogu da se oslobodim aplikacija koje (nikada) ne koristim. I opet se hvatam u koštac sa custom rom-ovima, ali telefon je pod garancijom i takva igranka bi me koštala gubitka iste.

Sam OS je više nego odličan, postoji neverovatan broj raznoraznih aplikacija koje možemo preuzeti iz Google (da znam :frowning: ) stora. U nekom momentu biće mi ponuđen upgrade ali kada je to u pitanju, nikako se ne može odraditi putem obićne 3G mreže. Za upgrade moram biti nakačena na neku stabilnu Wi Fi mrežu.

U svakom slučaju imamo nove igračke koje su pri tom veoma zanimljive.

Da li je moguce sinhronizovati kontakte u telefonu sa nekim drugim e-mail nalogom tipa Yahoo, GMX ili pak custom domain (@linuksmint.rs recimo) !?

Takođe me zanima (pošto nisam koristio duže od 10-ak minuta telefon sa Andorid-om pa nisam upućen) da li i koje podatke uzimaju aplikacije kada pokušavate da ih instalirate? Da li neke aplikacije traže za određenu instalaciju da imate Google Account?

Sinhronizacija kontakata sa drugom e-mail nalogom kod mene nije uspela, ali sam zato pronašla aplikaciju koja radi backup bukvalno svega bitnog na SD card. Sada mogu da sačuvam kako kontakte, tako i sms poruke, čak i sve pozive.

Što se tiče podataka koje aplikacije koriste, ono koliko sam uspela da vidim (pre nego samo kliknem OK) je da koriste bukvalno sve dostupne podatke, a ako se sa istim uslovima ne složimo ne možemo koristiti aplikaciju/e.

Сам Гугл плеј (одн. бивши маркет) захтева да будемо регистровани као Гугл корисници како би скидали апликације и ажурирали их. Наравно, могуће је скинути ручно апликације у .apk формату и убацити их у телефон (Winamp једно време није подржавао нашу земљу па је морао да се скида ручно). Гугл претрага, Гугл календар, Гугл пошта и остале његове апликације подразумевају да имамо регистрован налог како би могли да их користимо. Постоје апликације тих функција писане од трећих лица (конкретно сам се интересовао за мало бољу апликацију за календар).
Што се тиче контаката, синхронизација са Гуглом није уопште обавезна, приликом креирања контакта добијамо понуђен упит да ли желимо да креирамо апликацију синхронизовану са гугл контактима, УбунтуЈедан, Дропбоксом, или да контакт буде само у телефону, без синхронизације.

Иначе, свака апликација на Маркету мора да има излистане дозволе - па ако се некоме не свиђа да му нпр. апликација за пуштање музике има приступ СМС порукама, може слободно да одбије њено инсталирање. Томе увек треба посветити одређену пажњу, поготово кад су у питању приступ контактима, смс порукама, телефонским позивима. Апликације за које претпоставите да немају потребу за приступом истим вероватно нешто муљају са приватним подацима корисника, па ваља два пута размислити да ли их заиста желите на свом телефону.

@Icy_blue - ако рутујеш телефон, и инсталираш фајл менаџер који подржава чачкање са рут привилегијама (ES истраживач датотека нпр.), можеш ручно да уклониш преинсталиране апликације одласком у /system/apps. Треба бити обазрив при брисању, неке апликације су неопходне за нормално функционисање система, али ту могу да се уклоне неке Гугл стварчице.
Ево листе апликација које могу / не смеју да се уклањају:
ЛГ - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1185041
Самсунг Галакси - http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1330767
Најбоље је да погледаш које апликације смеш да уклониш за твој конкретан телефон. :slight_smile:

П.С. за бекап целог система се користе или CWM или xRecovery, који се дижу приликом бута и креирају слику система на мем. картицу. Ако се приликом играња нешто зезне, лако је повратити тај бекаповани систем (спасило ме је много пута приликом “бриковања” система) :frowning:

Dakle ono čega sam se plašio je zapravo i istina :frowning:

Negda sam čuo baš konkretno za raznorazne programe koji veze nemaju sa listom poziva, kontaktima i SMS porukama, da traže dozvole za pristup istim sadržajima!? Van pameti totalno.
Međutim ovo je jedna jako ozbiljna igranka koju Google pokušava (i za sada mu uspešno ide) implementira i infiltrira među milionima ljudi. Glavni problem je što to još uvek nije “onako kako bi Google voleo”, ali teži se ka tom cilju, cilju koji će da zna SVE o vama.

@milke jedno pitanjce, vidim da si malo bolje upućen u root-ovanje. Da li je moguce nekom programu iz root-a onemoguciti pristup pozivima, slikama, porukama, lokaciji itd itd iako si recimo u podešavanjima za instaliranje čekirao i dopustio sve opcije!? dakle da ga na kvarno isključim i onemogućim mu pristup tim resursima a da aplikacija i dalje radi normalno bez problema!?

Špijuni su među nama :slight_smile:

Па оно, нисам испробавао али би можда могао да се блокира порт који та апликација користи преко iptables, или можда постоји нека апликација са графичким сучељем за те ствари.
Треба напоменути да добар део програма пишу појединци, ентузијасти, који ослушкују и цене мишљење заједнице и на основу тога даље делају. Пример је апликација ОруксМапс, где је девелопер у једној верзији убацио могућност проналажења ваших пријатеља из контаката ако им је укључен ГПС (као што би могли и они вас). Корисници су одмах видели да апликација за ГПС трекинг тражи приступ контактима и било је довољно 3-4 коментара уз лошу оцену да девелопер избаци апдејт тог апдејта у којем уклања ту опцију, уз извињење корисницима јер није имао представу колико је људима стало до приватности.

Slažem se. Drugar je instalirao Boot to Gecko na root-ovan telefon…

Klasična priča, siroti devolperi :slight_smile:

Kako stvari stoje sa enkripcijom odlaznih poziva, sms poruka, mms poruka, push email?
Nešto slično ja koristim na Blackberry Internet Service 128-bitnu enkriptovanu vezu. Time mi Blackberry garantuje svojim potpisom da moje podatke ni jedna aplikacija ne sme niti može da uzme (tipa kontakt lista, sms, pozivi, BIS email, push wap, servers book…) i koristi za svoje potrebe.

Da li nešto slično ima da se uzme kod Andorid-a? Mada moja predpostavka da takvo nešto ne postoji obzirom da je to Opensource sistem…

Ja imam Alcatel OT-990 android…i mogu reci da sam veoma zadovoljan…Ima par sitnica koje mi smetaju, ali za 18e koliko ga telenor prodaje, mislim da pruza i vise nego dovoljno.
Ponekad mi se desi da mi iz nekog razloga prekine vezu sa mrezom…i ja moram da ga restartujem…ali to se desilo 2-3x za nekih 6 meseci…i baterija je malo slabija…pogotovo ko koristi skype, msn…to zdere bateriju…

meni je andorid drugi kompjuter…bas ga koristim…citam knjige na njemu, stripove (sta cu volim), imam serije, filmove (mxplayer podrzava srpske titlove i ima poseban pack kodeka za pustanje svih formata), klinac ima 20-tak crtaca sa youtube koje gleda non stop…IRC kanal, web browsing itd…da ima malo veci ekran…nikad ne bi na komp seo…

S obzirom da još koristim neuništivi SE K800, (može poslužiti u samoodbrani kao hladno oružje iliti cigla) planiram uskoro da se počastim sa jednim android telefonom, ali ne bih baš da iskeširam previše… da skratim, imam mogućnost da na svojoj mreži povoljno uzmem LG Optimus Black P970 pa ima li neko ovo čudo, da li da ipak ganjam nekog HTC, samsunga ili nešto treće… meni se svidio i po izgledu i po karakteristikama, a ostaće love i za more :slight_smile:

Nisi prvi od koga čujem da ima ovakav problem… hmmm nešto tu globalno nevalja kod tog telefona.

Sva sreca to se stvarno retko desava…mozda mi se samo par puta desilo za 6 meseci koriscenja…

I ja mislim da je do telefona…

I ja imam alcatel ot-990, i restartovao se ko lud, par puta dnevno. Od kada sam instalirao autokiller memory optimizer, i podesio na aggressive, više se ne restartuje.