ATI podrska - drajver

Imam ATI karticu stariju 3850. Na novom mintu kad preko jockey-gtk instaliram driver i restartujem racunar meni i palete sve nestane, ne vidim slova…sve mi pobrljavi…

Sad sam sklonio driver, ali mi malo sporije radi…pogotovo gledanje filmova.

instalirao sam compiz…nijedan efekat mi ne radi…

Ako neko ima neko resenje za ATI driver slobodno cu da saslusam.

Moram da kazem da sam na proslom mint 11 sacekao par meseci od pojave distroa, i imao sam jako dobar driver, compiz radio, sve mi je letelo.

U ovoj verziji izgleda to malo kasni…

A je l’ koristiš Gnome Shell okruženje? Ja sam sa fglrx drajverima imao problema na Gnome Shell-u. Mada pravo da ti kažem, ja ih već neko vreme uopšte ne aktiviram. Kako si ih deaktivirao?

da koristim gnome shell

Deaktivirao sam ga isto preko jockey-gtk, isto kao sto sam ih i aktivirao…

E, to je to… Tad nisu potpuno deaktivirani. Uradi ovako:

sudo apt-get purge fglrx sudo rm /etc/X11/xorg.conf sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-core libgl1-mesa-glx libgl1-mesa-dri sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg sudo reboot

a vidi sta meni pise

[email protected] ~ $ sudo apt-get purge fglrx [sudo] password for mint: Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done Package fglrx is not installed, so not removed 0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

AMD fglrx је одувек имао проблема (скроз је био неупотребљив) са Gnome Shell, наводно то је сређено у верзији 12.1. Не знам да ли је доступна у Минту, ако није скини са званичног сајта и пробај.

a vidi sta meni pise

[email protected] ~ $ sudo apt-get purge fglrx [sudo] password for mint: Reading package lists... Done Building dependency tree Reading state information... Done Package fglrx is not installed, so not removed 0 upgraded, 0 newly installed, 0 to remove and 0 not upgraded.

Onda nastavi postupak od druge komande… Da bi potpuno uklonio vlasničke drajvere i reinstalirao slobodne.

jesam… Uradio sam sve po uputstvu. Hvala.

Da li je sad problem rešen?

Ja sam iste probleme imao i posle deaktiviranja drajvera iz jockey-a, sve dok ih nisam na ovaj način uklonio i od tada ih više ne vraćam :wink:

Da sad je sve ok. Hvala.

Morate paziti, pogotovu kada brišete i uklanjate drajvere i njihove repove, morate očistiti kompletno računar od prethodnih drajvera, jer nekada umeju da se toliko podvuku i da oštete sistem do neupotrebljivosti.

Nikad nisam imao ATI karticu pa se ne upuštam u diskusiju i pomoć, samo kažem za brisanje drajvera, ali lepo što ste našli rešenje problema :wink:

Postupak koji sam naveo je kompletno uklanjanje Atijevih vlasničkih drajvera… :wink:

Da znam to video sam :wink:

Poenta je da mnogi ljudi ne znaju ni šta treba ukloniti tačno, pa izbrišu glavni direktorijum gde je drajver i misle da su rešili problem (a u stvari napravili su 10x veći problem nego što je bio).

Stvar navike iz Windoze, ovakva uputstva su korisna za početnike.

Pozdrav i zahvaljujem na komandama, upravo sam napravio po uputstvu na kome iskreno zahvaljujem.

da ne otvaram novu temu
Desila mi se čudna stvar, sad se podiže sistem redovno ali mi je slika skroz razmazana ili kako da se izrazim, kao da je rezolucija ogromna a nemogu da je podešavam, kod prijavljivanja gde pišem username i pass tamo opet kao da fali boje…
ima li ko kakvo rešenje za to? da dodam da mi je grafička ati mobility radeon 7500 i koristim je na IBM T40 laptopu

evo i slike kako to izgleda
screenshot012312005252.jpg

Ako je to Cinnamon, mislim da je grafička ipak preslaba za njega. ATI Mobility 7500 32 MB ako se ne varam ::slight_smile: ?

Nešto bez efekata najbolje da koristiš tipa XFCE ili LXDE ili MATE… ::slight_smile:

e, jeste od 32 mb, ali pre ove operacije mi je radilo sve čisto i kristalno jasno, jedino sam morao ući u neki kao safe mode, i odatle ući u mint, nego posle unošenja tih komandi ulazi pravo u mint ali su slike užasne, kao da je u 8 ili 16 bita, kao nekada na win 3.1 bez drajvera

[indent=1]
OpenGL Extensions required
Framebuffer Object - ovo imaš al ne radi u fullu
Rectangle Textures - ovo imaš
Non power of 2 textures - ovo nemaš
Vertex programs - ovo imaš, ali džaba kad je samo zajedno sa sledećim
Fragment programs - koga nemaš
buffer objects - ako je vbo ovo, onda imaš
GLSL shader support - ovo nemaš
(Optional) Other requirements
Minimum 128MB of video - ovo nemaš
memory Minimum texture width/height 2048 - ovo mislim da nemaš
Enough > registers for vertex and fragment shaders programs - i ovo nemaš[/indent]

Ovo ti je minimalac za Gnome 3 i društvo i moraš sve od ovoga da imaš da bi radilo OK ::slight_smile: .

zahvaljujem na odgovoru, onda nažalost ništa od Minta dok ne nabavim nešto jači računar.

hvala na trudu