Browseri za Linux

O5 ja sa mozda glupim temama i pitanjima,zamolio bih ko zeli!Da napise tacnije ostavi mi linkove u temi(a mozda i nekad,nekom drugome zatreba),linkove svih browsera koje je danas moguce koristiti u linuxu!?Evo i zasto mije to hitno neznam sto,ali Mozilu nekako slabo varim(da tako kazem)!Chromium i Google Chrome ok ali dok sam ih koristio u windowsu,toliko sam ih napunio bookmarkovima…da sad i kad instaliram jednostavno se zamrznu,i moram da restartujem sistem!Dakle od njih nema vajde koristio sam Operu imala je i kljuc,pase azurira sa sistemom!Ali ova zadnja verzija nema u deb fajlu neki licencni bese fajl.i menadzer jednostavno odbija daje instalira jer kaze predstavlja opasnost za sistem!?Dakle osim Mozile,oba Chroma,Opere…koji jos web browser postoji za Linux Mint Mate x64,da skinem kad vec operu neda :frowning:

Za linuks imaš pretraživača stotine. Neki koji su se nekad koristili su ugašeni odnosno napustili se projekti, ali veliki broj njih je danas aktivno.
Mada najviše se koriste Firefox, Chromium, Opera itd. Najvše se koriste jer su manje više vrlo dobri, nisam siguran ako instaliraš neki manje poznat ili nešto iz starih repoa da će te zadovoljiti.
Nema potreba da ti neko ovde pušta linkove, malo koristi google pretraži pa probaj. Kod linuksa je to uvek najmerodavnije.

@milewap Probaj Vivaldi browser, koji je dosta moderan i brz, on radi baš lepo na Linux-u. :slight_smile:

sredi firefox onako kako tebi odgovara i uzivaj… mislim da ni jedan jedini browser ne dozvoljava toliko slobode u prilagodjavanju kao firefox. skloni sve moguce sta ti nije potrebno, sta ne koristis. onda vidi da li mozes da svaris takav browser.
na apple sistemima apple programi rade besprekorno. ista stvar i na linuxu sa open source programi. to ti je moja preporuka. ja sam moj ff kompletno izmenio, ne lici na onaj standardni xD

Firefox je dobar, da kažemo odličan. Primetio sam da mnogo manje resursa troši od Chrome na linuksu, vrlo je dobar. Ne vidim što bi neko pored FF, Chromiuma ili Opere tražio neki deseti. Mislim da oni nude najviše.
Ja lično ne koristim FF već Chromium stvar navike, ali FF jako lepo radi, čak po potrošnji resursa daleko bolje od Chromiuma.

Meni Firefox, što se brzine tiče, nikada nije mogao da parira Chromeu/Chromiumu.

Ja nemam nikakvih problema po pitanju brzine. Znam da mi graficka nije bas nesto extra na laptopu da bih mogao da igram igrice tako da mi brzina sasvim ok. Za normalan rad je vise nego ok. Gotovo uvek imam bar po 20 tab-ova otvorenih na ff i nemam problema u radu.

Yandex, ja sam ga isprobao i fino radi. Takodje isprobao sam i sve gore pomenute i oni zavrsavaju pos’o. :smiley: Medjutim koristim Firefox, navikao sam na njega. Sporiji je od Chrome/Chromiuma, ali trosi manje resursa :slight_smile:

Hvala svima za pomoc malo cu srediti ff,a pogledacu i kako se Vivaldi ponasa!Imao sam ga na windowsu,i radio je sasvim pristojno :slight_smile:

Vivaldi radi odlično, probao sam ga davno dok je još bio u alfa fazi. Brz i lagan kao i Opera.
Ne znam kako radi na windowsu nisam ga tamo probao, ali na linuksu leti.

Edge :poop:

Mogu da ti kažem da je Edge što se potrošnje tiče neverovatno optimizovan. Meni troši manje od 20Mb rama dok Chrome uzima skoro 200 Mb po tabu.

Konačno i da MS napravi nešto kako valja. Ali sumnjam, sigurno mu fali nešto ipak je to MS. :smiley: :smiley: :slight_smile:

To sam cuo od vise ljudi i to od iskusnih web developera

Ali zato win 10 uzima 3 gb ram na “ler”. :slight_smile:

Ja lično koristim Chrome na Lubuntu x64 radi mi odlično, jeste da uzima malo više ram-a ali nikad ne ukoči niti zabaguje.

FF sam koristio ranije bio mi je omiljeni ali je po meni mnogo sporiji od chrome-a, i ume da zasecka po nekad itd, to je moje iskustvo. RAM je da se napuni i isprazi bez sekiracije. :slight_smile:

Da li može Edge da radi u linuksu?

Ne krositim ga ali radi sjajno, mala potrošnja i veoma je brz, podiže se brže i od FF i od Chrome, sredili su ga dobro, najveća mana Edge je što ima jako malo ekstenzija, čak su ga i dobro povezali za importovanje tabova i historija iz ostalih browsera FF i Chrome.
Kad sam ga probao otišao da vidim potrošnju, zapanjio se, otvorio YT potrošnja oko 20-ak Mb, a CPU na 5%, onda otvorim Crhome odma mi je uzeo 170Mb rama a CPU preko 50% na YT.

Gde može pa to je MS proizovd, a i zašto bi ga iko koristio na linuksu, van pameti.

Dakle dase covek zacudi,opera radi samo bije sada!Prvo sam je uklonio skroz iz sistema i kljuc da je sistem azurira,kao da nikad nije ni instalirana.Instalirao Vivaldi malo se zezo sa njime,pa reko cek da probam operu o5!Odem na sajt skinem deb fajl zadnje,instaliram…i radi sve kao i nekad koj je,ono djavo bio nzm!?Usput od ove verzije bese 40 uveden je potpuno besplatan i neogrnicn(a) usluga,VPN u operi!Jedino ako ne moze se istovremeno koristiti opera turbo i VPN usluga,vec bira ko sta voli :slight_smile:

@milewap Opera v40 radi iznenađujuće dobro, nemam nikakve zamerke… :slight_smile: Meni je baš super što ima ugrađen VPN i “adblock”, koji savršeno dobro odrađuju posao, a to se koliko vidim sviđa i ostalim korisnicima. :slight_smile:

Opera je uvek bila najbrža, to važi i dan danas. Što se tiče otvaranja strana nema konkurenciju.