Brzina procesora

Imam jedno pitanje. Od kada sam instalirao Linux mint 13, ventilator na procesoru radi uvek punom snagom. Interesuje me da li postoji neka fora (kao u windowsu 7 power option “balanced”) da ukljucim da mi se procesor ubrzava u zavisnosti od potrebe.

To mozes da namestis u biosu. U biosu je to obicno pod Hardware Monitor pa imas cpu fan.

Koji računar je u pitanju, laptop, netbook ili dekstop?

Podeseno je u biosu sve. Desktop racunar.
Maticna poloca ECS H61H2-M12, proces i5 2400k na 3.1ghz

Na toj masini bi morao da tera linux bez da se pali ventiator uopste :slight_smile: (skoro). Nego, sta ti znaci “podeseno u biosu sve”? Jesi podesio da ne guli ventilator non-stop ili je tamo to vec podeseno, a na masini i dalje radi ko lud?

Probaj ovaj applet, trebao bi da ti zavrsi posao.

CPU Frequency Selector 2.1

Pa podeseno je u biosu da automatski smanjuje ventilatore. Kao sto rekoh, na windowsu je sve ok, a na linuxu ga gura do maksimuma :slight_smile: Sad cu da probam, hvala :slight_smile:
/*Edit
Ok koliko vidim smanjuje brzinu procesora, ali mi se nekako cini da ventilacija radi istom brzinom. Da li postoji neki fan control i da vidim temperaturu? Pokusavao sam sa onim lm sensors ili tako nesto, ali nije urodilo plodom

Posto imas neki noviji i5 procesor moguce je da ga linux ili kernel ne podrzavaju kako treba. Skini cpuid program (ima u riznicama), pa vidi da li ce ti prpoznati procesor kako treba.

A vidis kod mene je bas suprotno. Na windowsu me izbudali cooler a na linuxu skoro pa nista :slight_smile:

E ovako, poterao sam sensors, pretpostavljam da ocitava tacno. :slight_smile: E sad imam problema sa fan controlom, al cu da proguglam. :slight_smile: E sad, interesuje me jedna stvar, nekako mi je temperatura graficke previse visoka (62 stepena), da li postoji mogucnost da linux mint iskljuci ventilator od graficke ili da ga ne pokrene uopste? Btw nisam instalirao drajvere za graficku posto mi odma crkne okruzenje. Verovatno moze i do toga da bude :slight_smile: Koristio sam 2-3 medote i nista nije pomoglo. ATI graficka je u pitanju.

Sto se drajvera za graficku tice i nemoras da instaliras vlasnicki drajver, mint ti automatski instalira Galium drajver koji sasvim lepo radi, cak radi bolje od vlasnickog. Bilo bi lepo da poteras ovu komandu da vidimo koja je graficka u pitanju.

lspci -v | less

Evo u prilogu saljem kompletan izlaz komande, pa ako nekom znaci nesto :slight_smile:
[ATTACH]364.IPB[/ATTACH]