Cinammon vs MATE

Pozdrav svima!
Sta Vi mislite, koje je okruzenje bolje? MATE ili Cinammon?

Ja sam imao oba okruzenja, prvo cinammon pa onda mate i mogu reci da sam sa cinammon-om prezadovoljan. Ja iskreno reci volim vise MATE jer ima config podrsku, izgleda ko gnome 2 i PODRZAVA gtk+3. Oba okruzenja su dobra, cinammon je extra ali trenutno ne pruza ono sto ja zelim tako da ostajem odan MATE-u.
Sta jos reci, kakva su Vasa iskustva i Vase misljenje? Sta je bolje MATE ili Cinammon i zasto?

Nemogu da se mere, niti uporedjuju… jer je mate fork gnome 2, a cinnamon gnome 3… Za nostalgicare i one koji vise vole gnome 2 MATE je bolji, za one koji su presli na Gnome 3 cimet je bolji… Mozemo pricati o jednom i o drugom…ali tesko da ih mozemo uporedjivati…

Moje licno misljenje je da treba ici napred, treba preci na novi gnome…nista nemamo od toga da se vracamo na nesto sto je bilo… to je moje licno misljenje… pa ce vremenom shell da se polako razvija i napreduje…

Kod dobrog hardvera naravno cinnamon je boji, kod starijih racunara mate ce bolje da radi…

I Cimet i Mate su nova okruzenja, tek ce da se razvijaju…

Koji ti bolje radi, ne znam ili više ti se sviđa to izaberi :slight_smile: . A imaš i KDE (koga iako proznajem nikad nisam intenzivno koristio), koji mi se čini da nikad nije bio bolji .

Vidim ja niko ne spava xD Ja mislim drugacije od Sreten-a. Licno smaream a koliko i znam velila kolicina korisnika kaze da gnomu 3 nece trebati manje od 9 godina da pretekne gnome 2 i da gnome 3 nije napredovo vec nazadovo. Al dobro, vodecemo :slight_smile:
Ima neko drugi sa misli isto?

Korisnici su malko nestrpljivi ovde, mana (što je ujedno i vrlina :frowning: ) opensourcea što svako može da prati kako razvoj teče, kao i da manjkavosti oseti i kod sebe :smiley: .

Razvoj okruženja traje oko 8 godina toliko je u proseku bilo potrebno i za Gnome 2 i za KDE 3. KDE 4 je trenutno blizu 4. godine, dok je Gnome 3 na 1. i po.

Poznato je da okruženja počinju da sijaju tek oko polovine razvoja, kao što je to bio slučaj sa Gnome 2.14 - što objašnjava trenutni KDE 4 status :slight_smile: .

S tim u vidu moglo bi se reći i da će Gnome 4 biti stabialan kao Vista, dok će godinu dana posle toga biti kao W7 :slight_smile: . Ovo trenutno su kao Longhorn buildovi :stuck_out_tongue: .

Dakle tek posle 2 do 2 i po godine od dana današnjeg ::slight_smile: .

Као кад би питао да ли је бољи сладолед од ваниле или од чоколаде… Најбоље је оно што теби одговара, мишљења су подељена, користи оба, па који те боље служи, њега фурај

samo cu reci da su ok i jedan i drugi ,samo nisu tolko stabilni… Ako oces sistem na duze staze izaberi KDE ,evo ja od kad sam instaliro KDE (cim je izaso) nisam ima ni jedan problem… :slight_smile: :slight_smile:

Bas danas sam presao na Cinammon iz razloga sto je MATE na mome racunaru previse “lagovao”. CInammon je sasvim ok, ali ocekujem da dobije jos efekata. Jel neko zna neki drugi program osim compiza?

Compiz ne radi na cimetu…

Takođe treba uskoro da izađe Cinnamon 1.6 koji ce biti daleko napredniji od trenutnog cimeta.

Mozes da ulepsas svoj desktop tako sto ces instalirati program Screenlets. U njemu postoje razni dodaci koje mozes postaviti na desktop, prikaz rada procesora, ram memorije, zauzece hard diska i slicno. U synaptic, u polje za pretragu kucas screenlets, instaliras program i zabava moze da pocne.

Imaš kod nas u Download sekciji (skroz gore na početku strane link Download) programe za Conky sa znakom Mint Srbije pa isprobaj i Conky… tot i je slično kao što ti je @saša gore napisao.

znam znam :slight_smile: koristim conky lua od kad je izasao :slight_smile:
zapravo, odlucio sam da isprobam XFCE verziju, mozda mi se svidi vise nego cinammon. Od cinammon ne ocekujem mnogo barem ne jos godinu dana. Ali kako kog se okrenem, linux je keva :frowning:

Ма КДЕ, лепо каже bad63r :slight_smile:

Ja iskreno, nisam ljubitelj KDE-a. Nekako mi je totalno “non-sense” jer izlgeda ko windows 7. Gnome 2 je pre bio dobar de, steta sto je gotov ;(
Secam se pre, kad se config konfigurisao samo sa jednim klikom i bilo je premocno… a sad… :slight_smile:

Надам се да неки Windows 9 или било који неће да личи на гноме 2 или на цимет/мате јер ће онда многи да престану да користе ова линух окружења из тако битног разлога. :slight_smile: Годинама сам избегавао КДЕ (можда и због прича да је превише баговао) али сам га пре неколико месеци опет пробао и сада су ми остала окружења као да прелазим са овог монитора на неки CGA … ко их се сећа, зна на шта мислим. Не патим од тога да личи на нешто друго ако је функционално.

Sinoć sam malo radio na laptopu mog prijatelja. U pitanju je bilo MATE okruženje i moram priznati da mi sada GNOME 2/MATE deluje prilično jadno. Čak i u odnosu na XFCE koji mi baš nije po ukusu… Jbg, nekada je to bilo moje omiljeno i default okruženje ali ga je vreme pregazilo. Što se tiče funkcionalnosti i dalje je odlično ali što se tiče izgleda… :slight_smile:

Generalno, MATE ne razumem. Klasičan primer nekrofilije. Veštački se održava nešto što više ne postoji. Ako već zvanično ne postoji, a ljubitelj si GNOME-a generalno, treba se okrenuti Cimetu ili GS pa se navikavati polako na njih jer su oni, fakat, budućnost… Sa druge strane, dugoročno gledano, ne verujem da taj projekat ima bilo kakvu budućnost… Više ga posmatram kao eksperiment i zaiebanciju… :slight_smile:

Da. Slazem se u potpunosti