Cinnamon cesto pada + tema problem

Pozdrav!

Instalirao samCinnamon okruzenje, ali sam primetio da nekada iz cista mira sam padne. Nekada uspe da se povrati, nekad ne.

Kako to da fiksujem, tacnije kako da bude stabilan. Kosrim 1.4 verziju…

A pored toga, koju god temu instalirao nevidi se nikakva razlika, primenio ja nju ili ne…

Da li i vi imate slicne probleme?

Ja sam imao problem na gnome-shell a bogami i na Cinnamon sa amd vlasničkim drajverima verzije 12.1, 12.2 i 12.3. Problem je potvrđen od strane amd. Takođe mi se restartovao Cinnamon i na lmde sa update pack 4. Mala mašina mi je za test pa mi je tu lako da promenim šta mi se ne sviđa ali na ovoj drugoj sve mora da radi stabilno.
Sada ide samo gnome-shell i to je to. Ako u nekoj verziji dajveri budu radili kako valja onda vraćam bez problema, dotle…

Meni na Mint12 Lisa i Cinnamon 1.4 sve radi ok, nijedamput mi se nije restartovo. Restart samog Cinnamona uradim sam kroz applet ako sam dodao neki novi applet.
Ima ponekad nekih sitnih problemcica ali radi…

Aha, pa nzm. A kako postavljas teme?

Teme dodajes tako sto ih skines sa Cinnamon sajta, raspakujes i stavis u folder ~/.themes (koji prvo napravis u Home folderu) ili u /usr/share/themes ali je bolje staviti ih u Home, narocito ako je na posebnoj particiji, sto se valjda podrazumeva. Nova tema ce se pojaviti u Cinnamon Setting>Themes i dovoljno je da je samo izaberes ne moras da resetujes sa Alt+F2+r, odmah se ucita.

I ja sam ručno postavio temu u određene direktorijume i u listi nema tema…

Zavisi od teme. U raspakovanom folderu teme mora da postoji samo folder cinnamon (moze i neki txt fajl, LICENSE i sl.). Neke teme imaju vise “podtema” u vise foldera tipa Tema_Dark, Tema_Light itd. Svaki folder sa posebnom “podtemom” kopirati u dve gorepomenute lokacije.

Da ne davim, struktura foldera je

/usr/shere/themes/Cinnamon_Tema1/cinnamon/fajlovi teme
~/.themes/Cinnamon_Tema1/cinnamon/fajlovi teme

Da bi temu instaliranu u Home mogli i drugi Useri da koriste, ukoliko ima vise naloga na sistemu, mozete napraviti symlink do /usr/share/themes/

sudo ln -s /home/user_name/.themes/Cinnamon_Tema1/ /usr/share/themes/

Edit: Zaboravio sam da dodam da nisu ni sve teme optimizovane za 1.4 cimet, stare verzije tema ne rade.

Tema bi morala da se vidi u Cinnamon setting, rucno se i postavlja. Ja ih skidam sa Cleovog sajta, raspakuje se i stavi na systemski ili lokalni folder. Kad se uradi osvezavanje Cinnamona on bi trebao da pokupi koje sve teme imas na raspolaganju.
Usput ureko sam masinu bas mi je pre 5 minuta zabagovo Cinnamon pa sam uradio restart X-a

@Shankly,

Ideja ti nije losa ali onda cemu sluzi setovanje ako imas ulinkovanu user temu na sistemsku. Stavljas teme koje pasuju na /usr/share/themes/ jer se tu u Mint 12 nalaze sve zive teme koje imas za ostale varijante dizanja sistema. Svoju difoltnu inicijanu temu Cinnamon drzi na drugoj strukturi /usr/share/cinnamon/theme i tu ne treba dirati. Po meni najbolje svako na svom home nek drzi ~/.themes/
Kad ucitas Cinnamon setting on teme trazi na /usr/share/cinnamon/theme (sistemska default) , /usr/share/themes/ i na ~/.themes/ (izbor user tema)

Ja tako radim da bih mogao da cackam .css tema sa dva klika i user privilegijama. E, sad, to se odmah prenese na sistemski folder i sve usere, pa se mozda nekom ne svidi moje cackoljenje :23:. Drugi rezon je da sve Cinamon teme budu na okupu sa Gnome3 temama, a da u .themes ipak imam samo cinnamon teme, lakse i preglednije. A i brze jer mi ne treba terminal da poteram root nautilus ili gedit.

Edit: Haha, nisam ni video do sad sta sam napisao, tj. kako:

“… na sistemski folder i sve usere…”

srpskoengleska papazjanija :23:

Svatio sam da nije padao on, jer kada sam ga uninstall, opet je padao, ali ne tako cesto.

Tako da cu predveće se igrati sa time…

Evo već skoro 6 meseci vozim Cimet i ni jednom mi se nije srušio sam od sebe. Ja bih pre rekao da je kod tebe problem u nečem drugom, aka drajveri za grafiku ili nekompatabilnost sa “nečim”.

Kao što su ti momci iznad rekli, teme skidaš sa http://cinnamon-spices.linuxmint.com/themes (preporučujem LOKI temu ja je koristim od kako je izašla) takođe preporučujem da skineš sa Gnome-look.org lepu GTK temu pod nazivom Hope i instaliraš je, lepo će se uklopiti!

Ja kad skinem drajvere za grafiku onda mi je sve stabilno kao što i treba da bude. Nešto sam jutros radio teško sređivanje sistema tako da više ne vozim ni najnovije kernele već ono što stigne iz riznica. Sad imam i vlasničke drajvere i evo šljaka za sad.

E sad na maloj mašini je LMDE sa update pack 4 i Cimetom kao glavnim okruženjem. Tu mi se desilo da se restartuje okruženje. Nikakve intervencije nisu rađene, nijedna tema nije instalirana. Sistem je sveže instaliran. Doduše taj restart se desio samo jednom i to sa intel i915 grafikom.

Koliko god se neki ne slagali sa tim… ali po pravilu bolje rade vlasnički drajveri i njih treba uvek instalirati.

To sa drajverima je u linuksu uvek malo problematično. Kad bi Sapphire napravio drajver za linuks da ne moram da se cimam sa amd. Ipak Sapphire najbolje zna šta je radio i kako da sredi drajvere. U mom slučaju sve radi bolje sa vlasničkim drajverima. Što se tiče restarta okruženja možda sam i sredio, ko zna.

Pa pazi u principu, na vendorima grafičkih kartica je da li će da izbace podršku ili ne. Club3d, MSI i Leadtek to rade profi, ostali su tu i tamo, a na kraju ima par “firmica” koji to veoma mudro odbijaju pa se ostali snalaze uzimajuci drajvere drugih kartica i to “kao radi” daleko je to od stabilnog rada kao u Vindoze ali opet je upotrebljivo.

Sve je to zbog male zastupljenosti i praktično ne postojanja igara za Linux…

Ja sam primetio da mi sa ne vlasnickim drajverima laptop manje greje, sad, mozda je to samo moje zapazanje…

I meni prikazuje manju temperaturu sa vlasničkim drajverima samo ne znam koliko je to merodavno :23:

Ja sam veoma zadovoljan sa Cinnamon. Pri svezoj instalaciji malo je bio spor-glavni meni. Ali posle prvog apdejta sve je bolje. I tako posle svakog apdejta sve radi bolje, brze… :connie_crazyperson:

Nisam znao dal da dizem novu temu ili da ovu vracam iz mrtvih - pa sam se odlucio za ovo drugo :slight_smile:
LM, imam problem sa Cinnamonom, budzio sam Xfce, pa sam od istog odustao, ali nakon deinstalacije Xfce Cinnamon nece da mi menja teme prozora i pola tema za ikonice ne radi… Zakucao se na neku zeleno-sivu i mogu samo da menjam izmedju nje i neke plave (slika u prilogu)… Teme panela mi uredno menja, ali ostalo nista… Znaci, na ovo Windows Theme uopste ne reaguje, na ovo GTK+ Theme menja, ali su imam izbor od samo par tema…
Sta ciniti?

http://www.dodaj.rs/…KJe/zaforum.png

http://www.dodaj.rs/…cs/zaforum2.png

@EDIT
sam se odglupio! Pokrenuo sam update, nesto je tamo mrljavio i nako reboota sve radi ok… U cemu je problem - nemam pojma! Samo se sad mnogo vise zaglupljuje tj. zapucava. Hoce i da “padne” i nemam pojma kako da ga ponovo pokrenem… kada pokrenem terminal ne mogu nista da unosim (kao da je tastatura mrtva) a u svim ostalim programima radi ok…