CLI audio i video plejeri

Uvek mi je prestavljalo veće zadovoljstvo da na linuksu koristim plejere iz terminala.
Tako sam došao na ideju da napišem ovaj tekst, koji će nadam se nekome biti od koristi ukoliko želi da proba.

Što se tiče audio plejera moj favorit je nvlc. To je vlc plejer samo radi i pokreće se iz terminala.
Lako se može instalirati
sudo apt-get install vlc-nox

a pokreće se komandom nvlc

Screenshot from 2015-05-19 15:34:28.png Screenshot from 2015-05-19 14:43:20.png

Ima malo mutne i blede boje pa je nekad lakše pokrentui ga u crno-beloj varijanti
nvlc --nocolor

Screenshot from 2015-05-19 15:33:22.png

Sa Shift+B pretražujete vaše foldere gde vam je muzika i filmovi.
Sa Enter pušta sa Space pauzira. Veoma lagan za korišćenje.
Njegova prednost je što pupta sve i muziku i video bez problema.
Takođe velika prednost je što prepznaje .cue liste koad muzičkih albuma za razliku od mnogih drugih koji ne mogu na ovaj način da reprodukuju muziku.
S obzirom da sam izripovao svoje diskove na hard lako ih slušam preko ovog plejera.

Još jedan odčičan audo plejer je cmus.
Instalira se
sudo apt-get install cmus
Tako se i pokreće.
Jako prost pušta dosta audio formata, jedina mana mu je ne čita cue liste. Iako nova verzija navodno podržava .cue fajlove to ne radi. Čak ni ne vidi cue fajlove ako su u folderu.

Evo par lepih sličica.

Screenshot from 2015-05-19 19:23:22.png Screenshot from 2015-05-19 19:23:35.png Screenshot from 2015-05-19 19:23:42.png Screenshot from 2015-05-19 19:23:53.png

Što se video plejera tiče moj favorit bi bio mplayer samo da nije jednog velikog problema, a to je screenaver. Kad ide film u fullscreen modu player ne može da zaustavi screensaver i to je problem. Probao sam sa raznim skriptama, editova njegov konfiguracijski fajl međutim slaba vajda.
Ne dolazi sa sistemom mora posebno da se instalira. Obično ko instalira smplayer dobije i njega. U stvari smplayer je front-end za mplayer.

Screenshot from 2015-05-19 14:47:27.png

Onda naleteh na mpv plejer. Odličan je. Lagan daje jako lepu sliku i što je najvažnije on nema problem
Imsa screensaverom kao mplayer. Tako da za sad on mi je favorit kad je u pitanju gedanje omiljenih serija i filmova.
Ima ga u softver centur lako se instalira.

Screenshot from 2015-05-19 14:46:51.png

Koristi se na jednostavan način samo treba da se zna putanja gde vam se video nalazi i ispred putanje ukucate ime plejera

$mpv ~/Videos/Serije/imefajla.avi

Ukoliko ne znate uvek je tu komanda ls da izlista sve u određenom folderu.

Screenshot from 2015-05-19 15:50:12.png

Imaš i odlični, meni omiljeni, MOC (Music On Console) audio plejer.
http://moc.daper.net/

Ne bih ga poredio sa ostalima, mislim da su manje ili više isti/slični. Ja sam navikao na njega. :wink: