Codecs

Zanima me da li u samom Mintu dolaze neki kodeci,
evo sta je problem:

Mint je instaliran na Samsung N140 i kada pokusavam da gledam seriju na netu (480p) secka, a kada pustim film u 1080p (koji je skinut) onda mng laguje, cak se pojavljuju i neke “kockice” po ekranu :smiley:

mint-meta-codecs i ubuntu-restricted-extras za svaki slucaj, ali VLC bi trebao da otvara manje vise sve popularne formate!
Meni to vise lici na problem sa grafickom ili drajverima za istu.

Samo sto sam ga nosio na servis radi ciscenja i zamene paste, kad je nesto u 480p do 720p otvara okej u onom drugom plejeru a u vlc bas laguje kad je 1080p…

Za prikazivanje 1080p sadržaja je neophodan minimum dual core procesor ti imaš Atom koji je slab za ovakve stvari, pojavljivanje kockica na ekranu prilikom puštanja HD sadržaja je uzrok sporog renderovanja u odnosu na prikazivanje materijala i dolazi do artifekta. Ukratko, na tom netbook-u ne možeš gledati 1080p filmove i snimke, čak će ti i na boljim enkondima 720p materijala praviti nekada problem.

Slab procesor, ali možeš da isprobaš neki drugi pleyer. Imao sam dobre rezultate sa QMPlay2, imao je bolje performanse od VLC i SMplayer-a. Druga opcija je mpv kao CLI varijanta, mada uz linux mint ide i mplayer. Možeš da otvoriš terminal i otkucaš

mplayer "/putanja/do/video.mp4"

Uvek koristi navodnike zbog imena fajla.
Što se tiče titlova “Penguin Subtitle Player” može da posluži.
QMPlay2 a Qt based media player and downloader
Bq10aXQ.jpg

Mislis da kodeci nmg da rese?
Imao sam tablet od 8 inca, slabijih performansi pa je pustao 1080p u mx playeru.

ispravka:
instalirao sam codecs.
Upravo sam probao SMplayer, nema kockica ali je ope vrlo sporo.

U totemu moze nesto normalnije da se gleda ali se gubi zvuk ili zvuk kasni…

Nije problem u njima, nego u slabom procesoru. :wink: :slight_smile:
Zapravo u kombinaciji slabog procesora i grafike koja nije u stanju da pruži podršku dekodiranju videa, ako je u pitanju Atom N2xx serija.
Sa druge strane, ako je N4xx/5xx u pitanju, VA-API bi trebalo da radi.
Daj ispis od:

[CODE]inxi -CGxxx

ako nemaš inxi instaliraj ga:

sudo apt-get install inxi[/CODE]

CPU: Single core Intel Atom CPU N270 (-HT-) cache: 512 KB flags: (nx pae sse sse2 sse3 ssse3) bmips: 3191.97
Clock Speeds: 1: 1067.00 MHz 2: 1333.00 MHz
Graphics: Card: Intel Mobile 945GSE Express Integrated Graphics Controller bus-ID: 00:02.0 chip-ID: 8086:27ae
X.Org: 1.15.1 drivers: intel (unloaded: fbdev,vesa) Resolution: [email protected]
GLX Renderer: Mesa DRI Intel 945GME x86/MMX/SSE2 GLX Version: 1.4 Mesa 10.1.3 Direct Rendering: Yes

Znaci nista iznad 720p da ne skidam…

Pa da! Jos ako gledas filmove samo na kompu nema ni potrebe! Ja dok nisam kupio dobar TV (full HD), dok sam gledao filmove samo na kompu, skidao sam one filmove sto u MKV formatu zauzimaju 400MB :slight_smile:

Tako je.
Kao što rekoh, grafika na N2xx/3xx seriji Atoma ne podržava akceleraciju modernih video formata ( MPEG4, VC-1 itd ), tako da ceo teret dekodiranja pada na procesor, koji je jednostavno preslab da pruži ( 1080i/p ) reprodukciju uz adekvatan frame rate.

Usput, po mom nekom iskustvu, u takvim ograničenim uslovima, VLC obično nudi najveće performanse. Pa možeš da pokušaš 1080p sa njim, mada nemoj mnogo da očekuješ. :slight_smile:

VLC može da se ubrza malo --> / Tools / Preferences / Input & Codecs / Codecs … i postavi se “Skip H.264 in-loop deblocking filter” na “All”. Manje će da secka :slight_smile:

Ma gde manje… nmvz, odustao sam od 1080p…
Zanima me kako da instaliram isoplex (kao alternativu showboxu) i da li se on placa?
Procitao sam negde da popcorn time nije iskljucen tj da je presao svoju beta fazu i da se sada placa.
Nisam bas neki fan Kodi/XBMC…
Popcorn je bio jednostavniji.

Ne znam. Nisam čuo za isoplex. Šteta što su ugasili Popcorn…

Isoplex 1.0.4 released, Available for Linux Ubuntu, Linux Mint, Debian and Mac OS X | Ubuntu Maniac

Kodi je više “media centar” (zamena za TV-e koji nisu u potpunosti Smart) nego običan program za piratske filmove kao što je bio Popcorn.

Ma skinuo sam rusku Zonu i instalirao preko wine i kada je startujem nista se ne desava :cccc:
a isoplex mi prijavljuje neku gresku u terminalu prilikom raspakivanja :confused:

Ne zna se za popcorn da li je ugasen, kruzi prica da je samo beta verzija ugasena i da se sada popcorn placa.