Debian Jessie just becomes stable :)

Debian Jessie postaje “stable”…paketi sa oznakom stable upravo se pojavljuju u repou (libreoffice…) :slight_smile:

[[email protected]][/home/dragan/Desktop]# apt list --upgradable
Listing… Done
fonts-opensymbol/stable 2:102.6+LibO4.3.3-2+deb8u1 all [upgradable from: 2:102.6+LibO4.3.3-2]
libreoffice/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-avmedia-backend-gstreamer/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-base/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-base-core/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-base-drivers/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-calc/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-common/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 all [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-core/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-draw/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-gtk/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-help-en-us/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 all [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-impress/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-java-common/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 all [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-math/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-report-builder-bin/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-sdbc-firebird/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-sdbc-hsqldb/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-style-galaxy/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 all [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-style-tango/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 all [upgradable from: 1:4.3.3-2]
libreoffice-writer/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
python3-uno/stable 1:4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 1:4.3.3-2]
uno-libs3/stable 4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 4.3.3-2]
ure/stable 4.3.3-2+deb8u1 amd64 [upgradable from: 4.3.3-2]
[[email protected]][/home/dragan/Desktop]# apt dist-upgrade

“Čestitam” stabilizaciju, uz želju da Jessie što pre ode na đubrište istorije zajedno sa uljezom kojeg nosi u sebi…vreme će pokazati koliko je Debian postao skoro potpuna suprotnost idealima iz kojih je nastao, i nadam se da će se u nekom sledećem izdanju vratiti svojim osnovnim principima…

Dok je RH na čelu Debiana… neće se vratiti nikada. Nažalost najveća OpenSource Linux organizacija se prodala za par miliona dolara. gade mi se kada vidim da poštuju slobodu i otvorenost a sa druge strane ucenjuju korisnike špijunskim initom.

Stabilno ŠTA?

Ovo je najgore moguće izdanje debiana…
Ništa im nije oslobođeno od bagova… od instalera pa na dalje…

Konkretno… na mom laptopu restart i shut down ne rade kako treba… a ni suspend kada spustim ‘poklopac’… takođe sam imala problema sa network-manager-om (koji je rešen prelakom na wicd)…
Jedno vreme sam tripovala da mi laptop nije ok, no vidim da se taj problem javlja i kod drugih…
I ništa me ne može razuveriti da za to nije krivac systemd…

Problemi sa instalacijom su me toliko izludeli da sam u jednom trenutku prsla i instalirala kfreebsd, koji btw radi mnogo bolje, ali je problem oko wireless-a… (doduše to je bila testing varijanta, a koliko vidim stabilne nema)…

Jedino dobro iz višenedeljnih muka oko instalacije i podešavanja jessie jeste što sam otkrila koliko je xfce lepo okruženje kada se dotera :D…

Trenutno imam samo jedanu stvar koja me sprečava da maknem sysd, a to je gvfs (zavisi od udisk2 i policykit)…

http://mirror.org.rs/trios/pool/non-systemd-testing/g/gvfs/

Zahvaljujući devuaneima shvatam zašto mi neke funkcije za laptop nisu radile… izbačeno je iz tasksela acpi-support jer je u konfliktu sa systemd-om (baš čudno da on pravi problem :cccc:)… Konflikt ili ne, ja sam to instalirala i napokon više ne moram da drndam poweroff dugme…

Ja zaista ne mogu da se načudim šta je debian sebi dozvolio…
Wheezy RC1 verzija mi je radila od samog starta i kada je postao stabilan ne sećam se da sam imala i jedan update, sve je bilo dovoljno utegnuto… a ovo čudo od jessie da bi doveo u pristojno radno stanje (bar na laptopu) moraš da iščitaš tonu dokumentacije…

Ozbiljno se razmišljam da se preselim na BSD… čak sam i gentoo dokumentaciju pregledala (prsla sam očigledno)… samo da odmorim malo od instaliranja… Virtualbox je pripremljen za testiranje :). Btw, instalacija VBox-a takođe zahteva pomno praćenje upustva jer i tu fali nešto kod instalacije i zahteva ručno prepravljanje skripti… Toliko o tome da systemd ubrzava/olakšava (šta već) rad na računaru…

Ove dve rečenice nikako ne idu u istom kontekstu :smiley:

[SIZE=6][FONT=Book Antiqua][SIZE=4]Bolje uzmi nešto lakše npr. linux from scratch :D[/SIZE][/FONT][/SIZE]

Idu, veruj mi… u zadnjih 2 meseca (+/-) od kako sam dobila novi laptop preinstalirala sam ga preko 100 puta… ubeđena da ja negde grešim pa krenem iz početka…
Isprobala sve moguće varijante instalera (sa i bez firmware, nedeljne, dnevne bildove dok nije postao stabilan), a bogami i neke druge distribucije… Istovremeno mi se javio problem sa modemom pa tako da je to dodatno otežavalo stvari…

Debian mi za sad radi, ali sam ja toliko pukla na njega da mi se smučio…

Nemoj da misliš da mi nije palo na pamet… :smiley:

Hm? da li si možda probala TRIOS?
Ako jesi, a pokazalo se da nešto ne valja, bilo bi korisno da znamo šta nije valjalo :slight_smile:

Nažalost još jednom su pokazali da pare čine svoje, odnosno da sa parama vrlo lako kupiš a potom i upropastiš distribuciju koja je bila sinonim za stabilnost, funkcionalnost i besprekoran rad.

Ja samo znam da na servere nikad neću instalirati noviji Debian od verzije 7. Toliko…

Hm? da li si možda probala TRIOS?

Nravno da jesam…
Podigla live i instalirala, ali nakon reboot-a uopšte ga nije video BIOS… izgledalo je sve kao kada sam prvi put uključila laptop sa freeDOS-om…
Slično mi se desilo i sa PSLinuxOS, s razlikom što sam tada imala na početku boot menu, ali je samo verglao i na kraju se zamrzao…

Jedina uspešna instalacija (ono iz prve) je bila ubuntu, ali zaista ne mogu da se vraćam na njega, posebno ne na unity…

Inače, meni ni debian installer neće potpuno da radi… redovno se zamrzava na 12% u delu kada selektuješ i instaliraš softvere, pa tako da moram da idem na expert mod i preskočim tu fazu, pa onda naknadno iz konzole instaliram šta mi treba…

Ako je za utehu, Debian Instaler ne radi na barem 70% korisnika kako treba, nešto uvek mora da se sjebe prilikom instaliranja…

Ja nisam neki ekspert i celu priču oko systemd-a kontam verovatno samo polovično u svojoj glavi… možda on ima smisla i bolje radi na nekim drugim distribucijama, ali u kombinaciji sa debianom to veze sa stabilnošću nema…

Generalni mi je utisak da se prilično požurilo sa jessie i da ona nije bila spremna za stabilnost. Ne znam kako je bivalo sa nekim ranijim verzijama, ali znam da se debian uglavnom držao onoga: biće gotovo kad bude gotovo… sad nije bilo ‘gotovo’ i rekla bih da su poprilično svesni toga…

Hm? podseti me molim te, koji iso/build si probala…ako se dobro sećam, to je bio experimentalni iso sa uefijem?

Nije, običan… skinut sa zvaničnog mirror-a…

Onda nešto tokom instalacije nije prošlo kako treba…gde si instalirala grub…u mbr?

Ne mogu trenutno da se setim (previše instalacija za kratko vreme)… podseti me koje su moguće opcije…

Moguće opcije su da se grub instalira u mbr, na particiju, ili da se uopšte ne instalira…ako se posle instalacije grub uopšte ne vidi, ili nije čekiran za instalaciju, ili je možda bila neka greška tokom instalacije…zato sam i pitao.
Naravno, pošto se ne sećaš, a nemamo ni log instalacije, iz kojeg se može videti šta eventualno ne valja, nema ni svrhe da i dalje postavljam podpitanja u vezi Triosa :slight_smile:

Ma znam da je besmisleno bez log-a, nego pitam čisto da me podseti na instalaciju… nisam pravila particije i znam da jesam čekirala da mi instalira grub… jedino ako nisam propratila tačno šta me dalje pita već samo kliknula za nastavak (kontajući da nema gde drugo da ga stavi)

@Tanja

Čim si ti počela sa Gentoo dokumentacijom znači da je vreme za pauzu, duboko disanje, tuširanje naizmenično toplom i `ladnom vodom… Neku kafanu… I to… :smiley:

Sa BSD-om ćeš tek da se usrećiš. Moli Boga da ti prepozna sav hardver, naročito wifi. :slight_smile:

Debijan nije linuks, nikada neće ni biti. Ima još more distribucija. Ne bih da palim vatru ali jesi li pokušala sa Slekom? Nije ništa teži od Debijana, naprotiv. Nema systemd. Radiće i na pegli… :slight_smile: