Debian - koji CD za instalaciju?

Da ne bi pravio novu temu pitacu ovde, ima mnogo fajlova i ne znam koji da skinem http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-free/cd-including-firmware/7.0.0/ odem i386 i ima mnogo necega :slight_smile:
Ali preko unebootin sam tamo nasao debian i izabrao stable , on mi nesto nabacio na flesku i u bios imam opcije usb-fdd,usb-cdrom,usb-zip ali ni jedna nece :confused:

Snasao sam se sto se tice bios-a , samo je trebalo da zamenim boot disc priority, i onda stavim usb-zip…No instalacija krene sve ja lepo odradim , onda se komp restartuje dodje do dmi pool i ispod pise nesto grub…E sad sam odgledao neki video sa instalacijom debiana i sve sam uradeo kao taj lik na videu ali njemu je na kraj izbacilo disk , a ja nemam disk nego flesku…Tako da se meni nista ne pojavljuje i zato sam posle instalacije izvadio flesku bez da mi on kaze, jer sam misleo da ce opet da je butuje -.-

Jel uspela instalacija sistema, ili je ostalo na problemu ?

Proveri u BIOS-u da li je disk na koji instaliras sistem oznacen kao “prvi” - ako uopste imas vise hard diskova.
Da li imas jos neki sistem na tom racunaru?
Na koji disk si instalirao GRUB tokom instalacije?

E hvala puno, pokrenuo je komp debian sad alisve izgleda kao sra**e , cini mi se da je ovo gnome a on ne moze da radi ne mom kompu, ne mogu ni prozor da otvorim …Tokom instalacije mi se pojavilo ono da oznacim koje programe hocu da instaliram, odabrao sam desktop envrioment i system utilities ili tako nesto.Ako bi sad krenuo ispocetka i ne oznacim desktop enviroment da li bi to izgledalo ovako http://www.linuxuser.co.uk/reviews/debian-6-squeeze-review meni je sad taskbar crn a ovde je beo , kao neki xfce ili tako nesto , a ja sam na unebootin stavio sam da bude stable nije pitalo da li hocu gnome,xfce ili tako nesto

Na pocetku instalacije, umesto “Install” treba da ides u “Advanced options” pa “Alternative desktop environments”
Tu mozes da izaberes Xfce ili LXDE

Nema to , ima default,graphical install,automated imstall i expert install

Koji image koristis?
Preporujem ti da, ako imas broadband internet (ADSL / Kablovski) koristis netinstall image:
http://cdimage.debian.org/cdimage/release/current/i386/iso-cd/debian-7.0.0-i386-netinst.iso

Bas sam taj i skinuo

Probaj ponovo da skines, ali sa tog linka koji sam postavio. Ako i dalje ne postoji “Advanced options” > “Alternative desktop environments” onda mi jedino pada na pamet da nesto unetbootin ne radi kako treba.

Je l normalno da se ovo čudo u virtualki instalira 40 minuta,i nema naznaka kada će da završi? :sarcastic:
Inače ume debian dobro da zbuni sa svim tim infrastrukturama,folderima itd…

Sa [Alt-4] tokom instalacije mozes da vidis gde je zapelo, a netinstall najvise zavisi od brzine konekcije.

Da, Debian jeste poznat po tom zbunjivanju. Ne treba ga koristiti za produkcijske servere.

Ljudi pomagajte izludeo me ovaj debian,nigde ne mogu da nadjem advance options ,svasta ima samo to nema,nisam hteo da experimentisem ali ima neka opcija expert install .mozda ako kliknem na to dobijam neka veca podesavanja kao sto je izbor okruzenja?

Kako nema?
[ATTACH]1469.IPB[/ATTACH] -> [ATTACH]1470.IPB[/ATTACH] -> [ATTACH]1471.IPB[/ATTACH]

:slight_smile:

ne pojavi se meni tako…Nego neki zastareli prozor nema je ta pozadina nego samo gore pise unetbootin i imam opcije default,install itd itd

:blink:
A da ga narezes na CD? :slight_smile: ::slight_smile:

Može biti da se unetbootin slabo slaže sa Debianom kao i u prošloj verziji. Ja sam zbog instalacije na netbuk, prebacivanje na usb završio sa dd komandom:

dd if=putanja-do.iso of=/dev/sdX

gde je sdX tvoj usb

http://www.debian.or…/faq/#write-usb

Unetbootin pravi svoj “boot manager”. Neke distribucije (kao recimo Suse i Fedora) mogu da prikažu i originalni boot ekran ako se klikne na Default. Za Debian sam siguran da ako ga praviš sa imagewriterom da onda ide default ekran tj ovo što ti je @[member=‘Cofi’] napisao, poslao slike.

Kod mene je instalacija potrajala skoro punih sat vremena…i386-netinstall

[ATTACH]1472.IPB[/ATTACH]

??
Ovaj forum je na Debian serveru…

Ljudi hvala svima, imagewriter je odradio posao :smiley:

Ali samo nigde ne mogu da nadjem software sources i software menager

Software manager nemas na Debian-u. Tj nemas ga u formi kao sto je na Mint-u ili Ubuntu-u… Zato ti sluzi Synaptic Package Manager. A software sources imas u njemu; Settings -> Repositories. :slight_smile: