Debian - koji CD za instalaciju?

Aham naso sam a sad nema onog open source i tested drivera, u mintu se ne pojave dok ne instaliram update,e sad vidim neko dugme mar all updates kad to kliknem ono oznaci neke pakete , da ih instaliram ?

Drajvere u Debian-u instaliras rucno, upravo iz Synaptica (mada naravno moze i iz terminala ), kao i svaki drugi paket/program.
Ovo ce te neko uputiti koji ti tacno drajver treba za FX5200, mislim da je “nvidia-173-updates”, ali da ja ne pametujem, posto je ne posedujem. Svakako nemoj instalirati noviju verziju, 173 je zadnja koja podrzava FX seriju.
Za update, ne bi trebalo da bude problem da instaliras. :slight_smile:

u Synapticu sam jedino nasao onaj noaveau driver i on je vec instaliran , a probao bih nekako preko terminala da instaliram onaj drugi driver ali nece ni jedna komanda ni sudo ni apt-get

Mora da ima, kucaj u Synaptic search samo “nvidia” :slight_smile:

screenshot-05052013-1129.png

U Software sources ukljuci “Non Free” i “Contrib”, klikni Ok, pa Reload u Synaptic-u pa probaj ponovo da potrazis nvidia :slight_smile:

Uspelo je i instalirao sam ali kad sam restartovao komp trazi valjda da se konfigurise xorg neki i pise no displays :confused: Sta cu sad pokusavao sam startx ali nista nece

Prvo:

sudo nano /etc/X11/xorg.conf

Onda prekucaj, identicno kao na slici:
[ATTACH]1473.IPB[/ATTACH]
Sacuvaj (Ctrl + O), izadji iz nano-a (Ctrl + X), pa probaj startx :slight_smile:

Kod mene je instalacija preko net install-a trajala oko sat ipo…i instaliram drajvere i ceo sistem zabode…Q.Q poludeo sam

KDE je odlicno ispegledan i radi bez greske,odavno nisam video da ovako kde radi.

@[member=‘Cofi’] ukucao sam sudo nano /etc/X11/xorg.conf ali nece sa sudo onda sam bez sudo i otvorio sam i sve prekucao ali kad da ga snimim pise permision denied …Onda ja pokusam su nano /etc/X11/xorg.conf ali onda izadje no password for user nano,pa probam su green (moj username) nano /etc/X11/xorg.conf i ukucam password ali izadje unable to execute binary file

@[member=‘Djordje Mancic’]
pokusaj prvo da predjes u root sa switch user, otkucas su u terminalu, zatim das sifru kada ti je trazi…
pa onda pokreni nano i uradi sta trebas vec… trebalo bi da tako imas pristup…

kako da predjem u root sa switch user ? :smiley:

ako te dobro razumem,
treba ti pristup xorg.conf fileu…
zamisli situaciju, u terminalu si… radis sledece::

kucas:

su (bukvalno tasteri “s”, pa “u” pa “enter”)

pta te root password, ti mu ga daas… :slight_smile:

onda,

nano etc/x11/xorg.conf

editujes i save file kada si gotov…

nadam se da nije potpuni nesporazum (sa moje strane), srecno!! :wink:

Ne mora da znaci da root ima lozinku.
Kucaj:

whoami

Ako ti kaze da si korisnik (izbaci korisnicko ime), kucaj:

sudo su

I ukucaj svoju lozinku.

Posle toga, mozes:

nano /etc/X11/xorg.conf

@Dragan

Nisam mogao da ne unesem malo sarkazma posle:

Imam i ja jedno pitanje. Ako ne pripada ovoj temi, premestite topic. Naime, ja bih presao na Debian 7.x. Trenutno koristim Mint KDE 14 i mogu reci da mi radi sasvim lepo. KDE okruzenje je nesto sto meni zaista najvise odgovara. Ja sam skinuo tri fajla :
1.)

debian-7.1.0-amd64-CD-1.iso

2.) debian-7.1.0-amd64-DVD-1.iso

3.) debian-7.1.0-amd64-kde-CD-1.iso

koji od ova tri da instaliram? Specifikacija mog kompa je na ovoj adresi : http://www.samsung.com/uk/consumer/pc-peripherals/notebook-computers/high-performance/NP700Z5C-S03UK

Ako nista od ponudjenog, onda Mint KDE 15.

Hvala unapred na predlozima! :slight_smile:

Dobar laptop :wink:

A što ne instaliraš KDE kad ti već odgovara? (r.br. 3)
Svakako kasnije možeš da dodaješ sve što ti treba od programa…

Hvala! :slight_smile:

Ok, moze, r. br 3. Ali sto se tice grafike, ja sam to resavao sa BumbleBee(ako se tako pise). Nadam se da to moze i na Debian-u?

Što se tiče grafike, nemam dvoglavi laptop da isprobam, ali pretpostavljam da može i na Debianu…no, to će bolje znati neko od Debijanera da kaže :slight_smile:

Aha, hvala ti u svakom slucaju na pomoci!! :slight_smile: Da sacekamo da se javi neko od Debijanera. Mozda zna sta je u tom slucaju najbolje.

Evo ga uputstvo za bb na Debian Wheezy

https://wiki.debian.org/Bumblebee