Dual Boot

Zbog problema sa skype-om na Mintu napravio sam novu particiju na SSD-u i na nju instalirao Ubuntu 12.10, medjutim svaki put kada se pokrene racunar startuje se Ubuntu. Ne pojavljuje se uopste Grub meni (ako se ne varam da se tako zove). U BIOS-u je podeseno na dizanje sa SSD-a ali se samo dize Ubuntu kao sto rekoh. Neko resenje?

Za pocetak drzi Shift prilikom paljenja racunara, da bi ti se GRUB prikazao. A za permanentno resenje, daj ispis od:

cat /etc/default/grub

:slight_smile:

Ili da odmah predjem na resenje, edituj /etc/default/grub
Na ubuntu-u, predpostavljam da je gedit tekst editor, onda:

sudo gedit /etc/default/grub

I ovo:
GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=true

izmeni u:

GRUB_HIDDEN_TIMEOUT_QUIET=false

Sacuvaj fajl, pa kucaj u terminal:

sudo update-grub

Nakon toga bi trebalo biti ok. :slight_smile:

UPDATE:
Ova linija ti kontrolise koliko sekundi se GRUB prikazuje, pre nego sto pokrene default-ni OS:
GRUB_TIMEOUT=5

Pa ti podesi, ako ima potrebe, obicno je 10sec, ja sam kao sto vidis smanjio na 5… :slight_smile:

Hvala puno! Problem resen!

Nema na cemu! :slight_smile: :drinks: Samo oznaci temu kao resenu, da znaju ostali :chiffa:
I kad sam vec tu, a ti raspalio po editovanju, mozda ce ti koristiti; ako ti je mala rezolucija GRUB menija, dekomentarisi (obrisi “#”) ovu liniju i upisi svoju rezoluciju:
#GRUB_GFXMODE=640x480
Nakon toga, “sudo update-grub” i to je to. Btw, kad god nesto podesavas GRUB, uvek na kraju ide update-grub, da bi primenio promene. :wink: :slight_smile:

Malo mi glupo al moze pomoc za smestanje teme trazih ali nisam nasao. Hvala puno opet ne znam sta bih bez ovog saveta koji sam dobio u rekordnom vremenu!