VIM Editor, namenjen veštijima, upravo zbog mnoštva editabilnih funkcija (napredna verzija VI editora).
Ukoliko ga ne posedujete na svom računaru veoma jednostavno se instalira komandom:
sudo apt-get install vim-gtk
Editor pokrećete komandom:
vim
Dobijate kratak opis programa.
Komandom:
man vim
Dobijate sadržaj manuala za vim editor.
Da biste savladali osnovne VIM komande dovoljno je da ukucate
vimtutor
i dobijate text sa vežbanjima kretanja uz osnovne VIM komande
Da biste dobili prikaz textualnog fajla u VIM editoru potrebno je da ukucate:
vim ime_fajla
VIM editor nudi mogućnost kretanja kroz text bez korišćenja strelica i/ili miša. Vremenom kada savladate osnovna kretanja naučićete kako da setujete svoje prečice i olakšate sebi editovanje bilo kog textualnog fajla.
Vim za razliku od VI-a ima neke dodatne mogucnosti. Primer takvih mogucnosti su neke nove komande i syntax highlighting. Eto to su neke osnovne razlike.
P.S. Vim ima i ~/.vimrc i mogu se pisati plugini za njega sto je ogromna prednost
Hvala kolega fantastic001. Odlično objašnjenje. Ono što sam naisala bilo je više osnovno upoznavanje sa VIM editorom. I ko poželi više o njemu da sazna ima i načine kako.
Na modernim Linuks sistemima vi često nije prisutan. Na BSD-u jeste. Kod njih je u pitanju nvi koji je prilično konzistentan klon originalnog vi editora. Kasnije je Lucent objavio source i originalnog ex-vi editora pod nekom vrstom otvorene licence, ali mislim da to nije ni BSD ni GPL kompatiblno, pa nije našlo svoje mesto u najvećem broju popularnih slobodnih *niks-ova. Linuks distribucije obično koriste druge vi klonove (GPL) u osnovnoj vi kompatibilnoj konfiguraciji. Mislim da su najčešće korišćeni Elvis ili Vim. Oba su dosta moćnija od originalnog vi-ja, ali se mogu kompajlirati sa osnovim vi kompatibilnim konfiguracijama bez modernih džidža bidža.
Vim je tokom godina ozbiljno prerastao vi. Koristi se na svim popularnim razvojnim platformama (*nix-ovi, Windows, Mac OS X), dostupan je i za neke legacy platforme (DOS, Win32s), a postoje i starije verzije za veliki broj operativnih sistema (AmigaOS, Atari Mint, Win 3.x, BeOS, Qnx, itd…). Postoje i pluginovi za popularna razvojna okruženja kao što su Netbeans ili Visual Studio koji ugrađeni editor zamenjuju mnogo moćnijim Vim-om.
Razlika? Vi je bio odličan vizualni editor za svoje vreme, a Vim je već religija. Za konkretne razlike baci pogled ovde: http://stackoverflow.com/questions/1159206/difference-between-vi-vim. Danas se retko pominju drugi vi klonovi, ali i Elvis je odličan editor sa mnoštvom mogućnosti. Iako je poslednja verzija izašla pre skoro deceniju.
Btw, za vi(m) početnike, Vim je moguće pokrenuti sa jednostavnom (easy) konfiguracijom, koja više liči na tradicionalne Njinjdonjs editore (konfiguracija nalik na Njinjdonjs CUA). Iako Cream konfiguracija (http://cream.sourceforge.net/) to još više uprošćava.