Genius webcam driver

Pozdrav,

Imam problem sa pronalaženjem drajvera za komšijinu kamericu Genius “eye 312”.

Tražio mi je “neki Linux”, i ja mu instalirah Ubuntu 15.4… :slight_smile:

Svestan sam da ta kamerica nije nešto naročito, da je loša “do bola”, ali njemu očito ne treba bolja za povremeno korišćenje Skajpa.

Znači, postoji drajver za nju, ali samo za Windows OS. Može li se on naći za Linux? Ili možda postoji neki univerzalni drajver za kamere, pisan za Linux OS? :slight_smile:

Znam da mi je ovo poslednje pitanje naročito glupo, ali napisano je iz čistog očaja, tako da mi nemojte zameriti. :smiley:

Tražim prokleti drajver satima, i ne mogu da ga nađem nigde, to mi se još nije dogodilo… Evo, već vidim svoju facu dok mu predlažem da kupi novu kamericu, jer je ova tobože “riknula” iznenada, iz neutvrđenih razloga. :smiley:

Šta će ti drajver? Retko koja kamera ima drajver na linuksu. Ija imam Genious kameru bez instlairaog drjavera. LInuks koristi neki generički drajver.
Bitno je da ti radi. Mada ne rade sve kamere na skype. Probaj cheese program vidi jel tu kamera.
Takođe vidi preko komande
lsusb

da li ti je kamera prisutna u sistemu.

Radi u tom programu “Cheese”. :slight_smile:

Koliko vidim meni je cheese već instaliran sa sistemom samo ga pokreni naći će ti kameru sigurno.

$ cheese

Moju je našao i slika je sasvim dobra. Imam neku jeftinu Genius jeftinu kamericu i radi.
E sad što se skype tiče tu hoće da budu problemi neće sve da rade.

Hvala ti puno na pomoći, legendo. :slight_smile:

Ma, ne mora da radi na Skajpu, sad ću mu pokloniti svoju kameru, koju ionako nikad ne koristim, samo da ostane na Linux-u. :wink: :slight_smile: To sam trebao odmah uraditi i gotovo… :slight_smile:

Na linuksu obično u cheesu sve kamere rade. Jako je pouzdan.
Na skype ni meni ne radi kamera ali u cheesu radio kao sat.
E sad možda može na netu da se pronađe nešto da na skype proradi ali mora da se juri baš taj model kamere i uno sreće…
Ne koristim skype pa mi to nije važno.

Logitech Webcam C 170 radi na Skype-u.

Neke kamere rade neke ne… Mačka u džaku.

Obično ove jeftinije rade kako treba dok ove skuplje 100+e rade sa 50% manjim opcijama.

Normalno je da ima problema, to me uopšte ne čudi, s obzirom da se zna čiji je Skype. :wink: :smiley:

Ja sam imao neku Yao Pao kamericu, zemlja porekla jedno selo pored Pekinga i dusu mi je pojela na Linux-u. Onda sam jednom prilikom u Rumuniji na sluzbenom putu kupio Logitech Hd C270 i od tog doba nemam problema

…selo od 3 miliona stanovnika :smiley:

Ja imam Genious ilook jeftina kaermica u skype ne radi uopšte samo mogu da je koristim kao mikrofon, ali u cheese radi super. Obično mi služi kao mikrofon na steamu i gde je to potrebno…
:wink: I ranije kamere što sam imao su mi pravile problem na skype nije to ništa novo…
Ako je za utehu ni u Windowsu mi ova kmera ne radi na skype. Daje sliku ali kad imam video poziv zakoči mi ceo računar…
@JoceOdMinta nema to veye sa MS. Ipre nego što su kupili skype ista je priča bila…

Pa dobro za njih je to selo za nas velegrad, imao sam priliku i do Kine da putujem sluzbeno ali sam odbio, mnogo ljudi a vazduh jako zagadjen. Otisla koleginica umesto mene pa nema bas najlepse utiske. Ja za sad samo do Rumunije i to mi je dosta…Imaju piva u materinu da se covek raspameti

Nema to toliko veze sa modelima kamera koliko je bitan chipset u njima. Pre par godina sećam se da su bile neke jeftine kamere koje je većina kupovala jer su one radile na skype, jednostavno taj chipset je odgovarao i niko problema nije imao…
Bilo je to pre oko 4-5 godina pa sam i zaboravio o kojoj se kamerici radilo…

Meni nikako nije jasno, kako može kamerica da radi na računaru (Cheese) a da na Skype-u neće… Skype koristi driver koji je instaliran u računaru, tačnije ako računar prepozna kamericu i Skype treba po default-u da prepozna… Ili samo treba da se podesi u podešavanjima Skype-a da koristi driver iz računara…

Pojma nemam što je najgore meni skype prepozna kameru napiše model, na njoj mi pušta mikforofn, ali video neče.
Kod linuksa je uvek cheese bolje prepoznavao kamere retko kad se desi da kamera u njemu ne radi. Ako on ne može da pusti kameru obično to znači piši propalo…
Tako je od vajkada bilo…

preko komande
lsusb može da se vidi kako linuks vidi kameru
Evo kako vidi moju Genius kamericu
Bus 005 Device 002: ID 093a:2626 Pixart Imaging, Inc.
A na primer Logitech miš sa recieverom odmah prepozna i navede ih kao Logitech…

Hehe baš čudno, očita je Linux, a Skype neće… A jesi li probao u nekim drugim app za video chat? Hangout, Viber?

Najbolji način za proveru da li je Linux očitava kako treba (bar ja tako gledam) je da kada uključiš kamericu u USB port otvoriš i /dev folder, ako se pojavi kao video0 znači da je očitana… Sa jednom kamericom sam imao problem, nikako nije hteo Linuks da je prepozna, ali ove druge dve koje imam, kada ih Linux prepozna i na Skype-u rade kako treba… :slight_smile:

Upravo tako.Pre ove Logitech-ove imao sam dve ( ne mogu da se setim koje su marke bile ) koje
uopste nisu htele da rade na Linux-u ( na Windozi su radile bez problema ). Ova Logitech-a C 170
radi na Linuxu i na Skype-u bez ikakvih podesavanja. :slight_smile: