GTK vs QT

@calex,

Ja znam jer sam radio, 12.10 Unity trpa sve u levi panel, sve sto instaliras preko softwer centra utrpava. pa sad ti listaj-skroluj ako imas zivaca. Da je barem podeljeno po nekm celinama kao u klasicnom meniu pa da se prvo lista tako pa odabere grupa pa se onda ona lista. Inace sve sto se moze na klasican nacim uraditi iz dva koraka sad za to trebaju jos dva koraka vise.

…sa izuzetkom E17+elf biblioteka…
Rasterman, tvorac i glavni programer E okruženja je vrlo mudro i strpljivo sačekao svojih 5 minuta, i njegovo čedo je osnova za budući razvoj mobilnih uređaja, Tizen projekat, iza kojeg stoji gigant Samsung.
Do 2015. predviđa se razvoj i upotreba na stotine miliona takvih uređaja…cifre o kojima Unity i ostala gtk+qt bižuterija mogu samo da sanjaju :wink:

https://www.tizen.org/about/devices

Prosle tri nedelje od trenutka kada je tema otvorena. Ocekivao sam mnogo veci odziv pri glasanju, mnogo vise od trenutnih 2-3%.

Moram priznati da je rezultat za mene iznenadjujuci. Nisam ocekivao da ce QT platforma ostvariti ubedljivu prednost.
Narocito iz tog razloga sto GTK baza nudi mogucnost vece primenjivosti na raznolikom hardveru.

Nadam se da ce jos neko uzeti ucesca u temi, da bi se doslo do realnijeg cinjenicnog stanja.

U svakom slucaju dobicemo odgovor na pitanje kojom platformom su linux korisnici najvise zadovoljni.

Mozda je to u isto vreme i odgovor na pitanje ko je ponudio najvise u nastojanju da se GNU Linux priblizi sto vise krajnjim korisnicima.

Hvala svima koji su uzeli ucesca i glasali ili raspravljali u temi, iskreno se nadam da se nece sve okoncati sa ovih par procenata.

@[member=‘sasa_’] Šta ćeš… sad je 6 | 10… ne sviđa mi se :frowning: glasao sam za GTK :slight_smile:

Samo, zar nije GTK+? Koliko ja znam, ime je promenjeno pre više godina, ali svejedno, GTK ili GTK+…

Video si npr. u KDE temama kolko ima samo korisnika KDE-a, pa samim tim i QT-a…

Korisnici sami naprave izbor i koriste ono sto im odgovara. Nije nikakav problem.

Nikada nisam mogao da koristim KDE duze od par nedelja. No, to je moj stav, licni osecaj. Bez namere da uticem na bilo koga pri izboru distribucije.

Mogu samo da konstatujem da je sa prestankom podrske za gnome 2, GTK platforma izgubila mnogo. No, videcemo, kako ce stvari dalje da se odvijaju.

Kada bi glasalo 50-ak korisnika, slika bi bila potpunija. A odnos snaga, otom-potom. :connie_boy_cleanglasses:

Najbolja varijanta je da glasa 200-300 ljudi, a za šta će glasati je manje bitno. Isti je to tabor. Ja sam glasao za QT jer koristim uglavnom KDE, ali u poslednje vreme se malo igram i sa Gnome Shell-om i sa Unity-jem. I oba mi se sviđaju. KDE samo zbog veće mogućnosti podešavanja i kontrole nad istim.

Neizvesno u ovom trenutku, QT tabor u blagoj prednosti. Do kada, ne zna se… :1:

Ma to i nije neki izbor. Kao da me neko pita koje pivo više voliš Jelen ili Lav. Ja najviše volim puno.

@Vlak

cinjenica je da su linux korisnici okupljeni u raznim zajednicama, i da se uzajamno pomazu. Sa druge strane, nisam video nigde da postoji toliko razlika medju nama, bilo da je u pitanju izbor distribucije, odredjenih programa, grafickih okruzenja.
Uz sve navedeno opet dobro funkcionisemo, uprkos razlikama u misljenju i shvatanjima slobodnog softvera.
Zvuci po malo kontradiktorno.
Nisam do sada naisao na bilo kakvu grupaciju koja funkcionise na ovaj nacin.

Te stvari su me najviše i privukle čitavoj ovoj priči. I pre nego sam i probao linux (a čuo sam za čitavu tu zajednicu), bilo mi je zanimljivo kako ljudi kojima se ne sviđa, da tako kažem, mainstream (mislim ovde na win), se okupljaju zajedno, a tamo opet toliko različitosti. I pored toliko različitosti opet su svi isti. Slobodni da kaži i da čine ono što vole, bez da nekoga vređaju. Tu nema moraš, nego probaj. Operativni sistem (linux) je u samo produžetak njihovih, a nadam se i mojeg, uma i načina razmišljanja. I mislim da je upravo tu, prava vrednost tih ljudi koji se, eto drže zajedno i pored svih razlika u mišljenju i njihovih individua.
Skrenuo sam malo sa teme, ali eto, morao sam da naškrabam ovo. :slight_smile: