Hello

Pozz svima, eto tako ja pa skoro vec 2 dana sam korisnik Linux Mint-a, koristio sam Windows do sad pa onda odlucih da predjem na Linux da vidim i to cudo kakvo je…totalni sam pocetnik voleo bih da naucim sve i svasta vezano za linux. Vec imam par problema na sistemu al postavicu temu kasnije i tako to.

Pozdrav :).

Dobrodošao u linux vode i na forum :slight_smile:

Kalifornifikuješ nam forum.
Poz

Dobro dosao

I pravilno se kaže GNU/Linux. Molim lepo. Pozdrav :slight_smile: :slight_smile:

Dobrodosao :slight_smile:

Pozdrav i dobro nam dosao! :slight_smile: :drinks:

Zamoljavaju se GNU ziloti da ne zbunjuju novajlije :smiley:

When Linus Torvalds was asked in the documentary Revolution OS whether the name “GNU/Linux” was justified, he replied:

Well, I think it’s justified, but it’s justified if you actually make a GNU distribution of Linux … the same way that I think that “Red Hat Linux” is fine, or “SuSE Linux” or “Debian Linux”, because if you actually make your own distribution of Linux, you get to name the thing, but calling Linux in general “GNU Linux” I think is just ridiculous.

http://en.wikipedia.org/wiki/GNU/Linux_naming_controversy

Nema tu zilota Drakče, Linux Mint jeste GNU/Linux iako možda neće tako da se zove on to jeste ;). Može on da beži koliko hoće, ali GNU mu je tata i okolo salata :D.

Ali OK često ni ljudima ne treba srednje slovo, ali nekad i treba nikad se ne zna :D.

Welcome to the Forum of Open Source Serbia iHIM :slight_smile:

Tata mu je Linus, a za salatu si potpuno u pravu…prava kupusara :smiley:

Moj komentar je bio samo na nezoveseovakonegoonako ispravku na kakve sam generalno alergičan.
No ja sam ionako prosvetljeni indijanac, a pošto ste vi gnuovi u množini jači, moram da begam u planine :smiley:

Nema veze Drakče poznato je da indijanci ne vole GNU :D. Ja pak ne razumem što alergija, oće ljudi slobodan softver i da se zovu stvari tako kako jeste ne vidim tu neki problem… Linux, GNU/Linux ma može i samo GNU nema veze :smiley:

Deda Drakče, mi smo svi ovde u većini Open Source a najmanje smo GNU :wink:

Dobrodošao na otvorene strane :wink:

Uživaj na forumu i piši o čemu god hoćeš… pa i o ljubavnim problemima i stanju zaliha čačkalica u jugoistočnoj pokrajni Guandžo… :slight_smile:

Well, I think it’s justified, but it’s justified if you actually make a GNU distribution of Linux … the same way that I think that “Red Hat Linux” is fine, or “SuSE Linux” or “Debian Linux”, because if you actually make your own distribution of Linux, you get to name the thing, but calling Linux in general “GNU Linux” I think is just ridiculous.

Linus je uvek i bio seronja, to je poznata stvar, on čak sam za sebe kaže da je seronja. Sem toga, ima u “Revolution OS” jedan njegov intervju u kom opisuje šta je, po njegovom mišljenju, operativni sistem. Rekao je nešto u fazonu: “Ljudi ne koriste operativni sistem i ne žele da znaju da postoji, on treba da bleji u pozadini i radi svoj posao”. To je prosto glupost, operativni sistem predstavlja most između korisnika i mašine, a ne samo između softvera i hardvera. Ne možeš davati sopstvene definicije pojmovima koji su opšte prihvaćeni, pa makar bio i Torvalds Linus. Verovatno je u tome izvor nesporazuma.

I, zar se nije Debian uvek zvao “Debian GNU/Linux” ? Znam da se sada tako zove :slight_smile:
A i RedHat-ovci verovatno to rade prosto da ne bi zbunjivali ljude, oni su velika kompanija a “Linux” je prosto zvučnije nego “GNU/Linux”. Oni bar poštuju ideju slobodnog softvera, ne ismevaju je kao Linus.

Netačno…Debian zvanično sebe naziva prosto Debian

Debian[/URL] is a [URL=“http://www.debian.org/intro/free”]free operating system (OS) for your computer.
http://www.debian.org

GNU-ziloti svašta podmeću kao GNU, čak i freebsd, iako je on jasno odvojen bsd licencom…

Ergo: Linux je kernel, GNU je projekat, a Debian je Debian…dodavanje bilo kakvog srednjeg imena se zove nasilno pokrštavanje :smiley:

Tačno, zvanični naziv Debiana je Debian. Moja greška. Ipak, nikad nisam video da Debianovci Debian nazivaju “Linux distribucijom”. Uvek je “GNU/Linux distro”.
Šta znači to da je GNU projekat? Pa sve su to onda projekti :slight_smile:
GNU je ipak operativni sistem.

Upravo tako…GNU je projekat, Debian je isto projekat, samo šireg domena…
http://www.debian.org/intro/about

Usput, znaš li ikoga da koristi GNU/Hurd operativni sistem? :biggrin:

Ne znam, al znam mnoge koji koriste neki od GNU/Linux operativnih sistema :slight_smile: