Helvetica се не појављује у листи фонтова

Рецимо да отворим LibreOffice (или било који други програм) и хоћу да куцам нешто користећи фонт ‘Helvetica’, не могу изабрати тај фонт из листе, иако је инсталиран. Али зато могу у оно поље за избор фонтова да упишем ‘helvetica’ и радиће.

Моје питање је зашто се тај фонт не приказује у листи? Вероватно није једини кога нема. Убацио сам га давно, не сећам се на који начин. Укуцао следећу команду, али и даље ништа fc-cache -fv

Мишљења? :slight_smile:

U koji /dir/ si ga dodao?

Je u ~./.home ili negde drugde?

Не могу да се сетим, давно беше… али нема га ни у home, ни у /usr/share/fonts/*… не знам одакле га вуче онда

Probaj da ga dodaš u Home…

Одакле? Мислиш да поново скинем фонт и убацим га? Јер не знам где се налази на диску

Pa da mislio sam upravo na to, pokušaj da ga prvo iskopiraš u /usr/share/fonts/ pa ako ne pomogne onda u ~./home

Чекај нешто се чудно дешава… ево на Sid иста ствар, а нисам инсталирао никад тај фонт.

Али ово није Helvetica… тојест рекао бих да јесте, али издужена из неког разлога:

[ATTACH]1209.IPB[/ATTACH]

Међутим док сам куцао ово, приметио сам да на форуму лепо приказује

[ATTACH]1210.IPB[/ATTACH]

Збуњен сам :smiley:

sudo dpkg-reconfigure fontconfig-config

Helvetica nije ttf, pa proveri dal je upaljeno ili isključeno bitmap tu? Možda i restart X treba, zavisi od DE kako prihvata promenu :chiffa:

[ATTACH]1214.IPB[/ATTACH]

Шта тачно ради тај dpkg-reconfigure fontconfig-config? И шта изабрати од ова 2, дал ће ми утицати на све фонтове? Тј претпостављам да треба прва опција јер и користим dejavu

Select ‘None’ if you want blurry text

хаха :smiley:

Jeste ovo utiče na sve fontove i zato pažljivo :connie_pumpkinsmile: . Šalim se uvek možeš i da vratiš na staro i u pure konzoli naravno. A šta radi, pa menje config fajlove ko i svaki gui ::slight_smile: .

Da to ti je ta sloboda, da izabereš i najgore ako hoćeš :connie_pumpkinsmile: .

edit: treći ekran te pita za bitmap ovo što si hteo za helvetica, ostalo ostavi default.

Ма шта се зентам, ово ми је ионако Сид, за експериментисање, па ако зезнем није страшно, чека ме мој Визи :slight_smile: Ај саћу пробам па јављам како било

Ако ставим Yes за битмапиране фонтове, изгуби се anti-aliasing… а ако изаберем No, буде све исто

Ma da, ali i dobijaš Helvetica u listi fontova jel tako? ::slight_smile: Za bitmpapirane i nema antialisinga, za ttf ili otf da .

Није тако :smiley: А и да је то решење, не бих могао да живим овако, гле на шта ово личи

[ATTACH]1215.IPB[/ATTACH]

Btw, откуд ми уопште Helvetica, и откуд свима вама, кад је то комерцијални фонт?

Ma znam i kod mene je tako, ali se i pojavljuju. Nema skaliranja kod bitmap, ako je pravljen perfekt piksel na 75dpi recimo samo tu će biti dobro. Nisu džaba izmišljeni ttf i otf fontovi.

To ti je sve raster ili vektor, isto kao kad slika uvećaš png, jpg, itd. rasterske slike onda ne liče ni našta. Pa zato i imamo svg vektor.

Nisam ispitivao ali biće da je to po onoj “GNU is a Unix-like OS”, pa tako imamo zamene Helvetica-like fontova više nego linux distroa, nije to ali liči :chiffa: . Sve je to u suštini sans-serif arial-lke calibri, a i što je najbitnije važi i obrnuto :connie_cat_in_the_hat: .