home folder

Da se odmah izvinim ako neznam kratko i jasno srociti pitanje. Mint imam par dana i mozda je ovo normalno al ja nisam sigurna. Kad udjem u home imam foldere -javno, -video,- dokumenta - muzika itd, tj ono sto mislim da treba da ima, ali posle tog imam jedno 5 miliona nekakvih tmp…-ova npr - tmp8IOu0y.png -tmp8lPIGf i mislim da se razmnozavaju svakodnevno, ja bi to tako slatko obrisala al se nebi da zeznem ako su to neka podesavanja. E sad brisati ili ne? Uf al ga srocih

@Mylyca
Ne briši ništa…mogu da se pobrkaju aplikacije koje u tmp foldere smeštaju svoje podatke :slight_smile:

Ako te nervira da ih gledaš, u fajl menadžeru idi na

Edit/Preferencies/Views pa odčekiraj opciju “Show hidden and backup files”

[ATTACH]1056.IPB[/ATTACH]

sreca moja da si brzo odgovorio, ja vec pocela brisati , pa stala i razmislila, i lepo pitala, evo vracam sve iz smeca

@Mylyca

Kao nov korisnik Minta/Linuxa, bolje je da ne obrišeš ništa, nego da slučajno obrišeš nešto važno (neki konfiguracioni fajl i sl), jer može da ti naknadno napravi glavobolju, a i nama zajedno sa tobom ovde :slight_smile:
Ukoliko imaš dovoljno prostora, višak fajlova ne smeta, a ako ponestane prostora, onda ćemo te detaljnije uputiti šta sme, a šta ne sme da se briše :slight_smile:

Dotle, uživaj u Mintu :slight_smile:

@[member=‘Mylyca’] da li aktivno koristiš torrent?

Torrent jos nisam koristila na linuxu, na ovom kompu imam 2 hdd na jednom je win na drugoi sam stavila linux vise iz znatizelje da vidim kako to izgleda, i mogu reci da mi se zasad jako svidja, narocito sto mi je internet brzi

Meni na Win download ide od 300Kb/s do 350Kb/s. Na Linuxu tera i do 450Kb/s. :slight_smile: Ali videces da je brzi internet samo delic toga sto Linux pruza bolje u odnosu na Windows. :wink:

@[member=‘Mylyca’] Dobro je da ti se sviđa. Slobodno probaj još koju distru,mada Mint je odličan OS. Lepo je kada novi korisnici ostaju na Linux-u.
P.S. Ne odustaj od Linux sistema nakon problema,svaki je rešiv :slight_smile:

A torrent koristiš na Windows-u?

To sve pitam iz razloga što nekada linux ume da povuče neke foldere iz Win-a ako se koristi torrent i tamo i ovamo pa onda napravi home folder djubretom i do par desetina GB-a.

U proseku koliko imaju ti fajlovi sa čudnim nazivima težinu?

Ovako, selektovala sam sve fajlove i pise da ima 13775 stavki i da su 17,5 mb, inace torrent ne koristim tako cesto i nisam ga koristila otkako imam linux. Odmah da kazem da imam malo puno godina i malo malo znanja o kompjuterima,a u mom okruzrnju niko nekoristi linux pa nemam kog da pitam. Napravila sam ja print screen al neznam kako da ga ubacimfile:///home/milica/%D0%A1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B5/Screenshot%20-%2010.02.2013.%20-%2019:42:09.png

eto nisam uspela

@Mylyca

U dnu ekrana, dole desno imaš opciju “more reply options”…kada klikneš na tu opciju, otvara ti se full editor za odgovore

U full editoru, na dnu edit prozora ideš na “browse”, izabereš sliku koju si snimila, zatim “Attach This File”, i na kraju, kada se slika uplouduje na forum, ideš na “Add to post”

Ovako nekako :slight_smile:

[ATTACH]1060.IPB[/ATTACH]

[ATTACH]1061.IPB[/ATTACH]

[ATTACH]1062.IPB[/ATTACH]

Odmah da kazem da imam malo puno godina i malo malo znanja o kompjuterima,a u mom okruzrnju niko nekoristi linux pa nemam kog da pitam.

Što se tiče okruženja za pitanja, to i jeste svrha ovog foruma :slight_smile:
Što se tiče godina, ni one nisu problem…potrebna je samo dobra volja :slight_smile:

evo da probam

jeeee bravo ja

@Mylyca

Eto, uspelo :slight_smile:

Što se tiče tih tmpxxx fajlova, čini mi se da to browser koristi home folder kao keš…koji pregledač koristiš?

Prvo sam koristila firefox koji je dosao uz mint, a kako koristim neke aplikacije na fejsu stalno mi je trazio adobe player, kad odem na menadzer softvera on mi kaze da imam taj adobe , pa sam presla na chrome u kom mi sve radi, samo da napomenem da mi ovo sve kacilo i dok sam firfox koristila od 1 dana kad sam mint instalirala

@Mylyca

Txt fajlovi su prazni očigledno… a šta dobiješ kada klikneš na neke od tih .png sličica?

Liče na ikonice sa nekog sajta…ocene, zvezdice…?

Možeš slobodno sve da ih obrišeš, ali je pravo pitanje koji program ih smešta u home folder…

Nista pametno

meni lici na slicice koje dobijem kad otvorim onaj menadzer softvera ali ja njega neotvaram svaki dan a stalno mi se puni home folder

@Mylyca
Pre ručnog brisanja, probaj u chromu da uradiš

Settings/Privacy/Clear browsing data

Ako ih obriše, tu je kvaka

Ma ja stalno cistim podatke pregledanja, navika sa posla kad gasimo komp prvo ocistimo chrome tako i kuci po navici brisem.

Hm? U pravu si, jesu sličice odatle…sad me već nervira što ne znam zašto :wink:
Ako nije problem, otvori terminal i ukucaj

pgrep mintinstall

da vidimo da li je aktivan slučajno softver menadžer…ako je aktivan, izbaciće ID tog procesa

Ukucala i nista se nije desilo

Inace brisem rucno, nije nista bitno jer komp jos radi, bar ja tako mislim.