HP LaserJet P1005-nepodržan

Izgleda da je ukinuta podrška za P1000 seriju, baš sam se iznervirao, a onda i razočarao. Mogu da progutam da nema hplip-GUI, ali da mi uopšte ne vidi USB konekciju . U tom nerviranju instalirao sam Ubuntu 14.04, 14.10 isto nije prolazilo, a onda sam skinuo 12.04 i sve radi ko podmazano, ali nisam baš ljubitelj ubunta, navikao sam se na cinnamon 17 ili 17.1, kakogod. Jbt ovaj printer me do sada nikada nije izdao, a već sam naučio i da ga sam čistim , punim kasetu… jednostavno nemam pare da sada kupujem drugi. Ima li rešenja, jer sam blokirao a hteo bih da pratim korak sa novijim verzijama Minta.

Kontam da ti je jedino rešenje build hplip paketa iz 12.04 na trenutnoj verziji Minta. Doduše možeš da pokušaš da instaliraš direktno pakete iz 12.04, ali i pod uslovom da može, nije baš pametno…

Pošto nemam vremena, ni Mint za probu za preciznije, sledi okvirno uputstvo za rebuild.

Na Mintu:

1. Dodaš 12.04 repo @/etc/apt/sources.list
deb-src http://gb.archive.ubuntu.com/ubuntu/ precise-updates main restricted

mkdir ~/hplip && cd ~/hplip sudo apt-get update && apt-get source -t precise-updates hplip sudo apt-get build-dep hplip
Što će svući i raspakovati sors u ~/hplip folder, kao i instalirati neophodne pakete za build ( apt-get build-dep )
3. Otvoriš terminal u ~/hplip/hplip_verzija i raspališ:

dpkg-buildpackage -uc -us

Ako sve prođe kako treba, dobićeš .deb pakete @~/hplip :slight_smile:
Nakon toga ti ostaje da pinuješ iste na tu verziju kako ti se ne bi update-ovali sa verzijom iz Minta, i to je to :slight_smile:

To onda kači i mene. Ja imam 1020 model. Mada ga trenutno ne koristim nije mi povezan…
Baš bzv. što se tiče ukidanja podrške…

Hp je oduvek imao politiku “negostoljubivosti prema unixolikim sistemima”, štampači još đene đene, ali skeneri su oduvek imali strašnih problema, primera radi na skeneru ne radi barem 70% opcija kada je povezan na Linux.

Koliko su sjebani ljudi iz Hp-a i da nije samo mit da ne vole linux, pokazuje i činjenica da je jedan moj odličan, inače vrsni poznavalac HW, elektroničar i guru za Linux, prijatelj davno pre 11-12 godina imao neki najnoviji Hp skener, medjutim taj skener nije radio uopšte na linuxu, on sedne nedelju dana i čovek od nule napiše kompletan drajver sa sve okruženjem na klikete klikete… elem… ti skeneri su tada bili popularni u Jugoslaviji i njegov drajver se putem diskova od jednog do drugog čoveka brzo raširio svuda po staroj Jugoslaviji… da bi nekoliko meseci dobio telefonski poziv direktno iz centrale Hp-a gde su ga u 10 min razgovora ljudi ljubazno zamolili da to više ne radi, i da može pred sudom da odgovara jer HP nema interesa da taj skener radi bilo gde osim na Windozi.

Eto cela priča kako je HP poštena firma.

Istina. Sa HP-om je uvek muka. Ja imam stari i neprevaziđeni HP1020, namontirao sam ga na Sleku i radi super. To je zbog toga što Slek baš ne trči za novim stvarima i razne kante su još uvek, hvala Bogu, dobro podržane.

Sledeći štampač sigurno neće biti HP. Možda neki Leksmark. Čuo sam da oni baš lepo rade na lindži ali nisam dublje ulazio u tu problematiku. :slight_smile:

Lično iskustvo:
2 obična crno-bela lasera iz kategorije najjeftinijih…lexmark e120 i kyocera 1040, oba bez greške rade pod linuxom.
Posebna poslastica je ovaj Kyocera…smešno jeftin, mislim da je koštao nekih 5200-300 kinti, a otisak je odličan…radi “za sve pare” :slight_smile:

Nemoj da te vara cena Kyocera-e od 6000 dinara, oni su medju prvim firmama koja je izbacila štampače za masovnu upotrebu, jedni su od najkvalitetnijih štampača na svetu.

U Srbiji i uopšte za ovaj deo Evrope ne postoji predstavništvo za njih pa sve ide od uvoza do uvoza nema veliki izbor modela jer ljudi kod nas nisu ni čuli za njih jer misle da je raspali Samsung i još gori Lexmark nešto najbolje, a ne znaju da u tom cenovnom rangu gde kod nas Samsung košta 10.000 dinara zbog monopolističkog ponašanja i beneficija koje dobijaju u Srbiji, preko taj isti štampač ne košta više od 35-45dolara, dok Kyocera koliko košta u Srbiji toliko košta i preko, a negde je i skuplja.

Inače nama odgovara taj položaj Samsunga i sličnih firmi u Srbiji jer po beneficiranim cenama dobijamo daleko kvalitetniju opremu kao što je to slučaj sa Kyocera.