Instalacija Linux Minta 16 pomoc

Pozdrav,odlucio sam se da instaliram Linux Mint 16 Cinnamon x32,e sad posto mi je sve ovo strano jos uvek da se ne bi desilo da formatiram ceo hard disk ili Windows Xp koji za sad zelim da zadrzim trebala bi mi pomoc.Dakle imam dual boot Windows Xp i Windows 7 i jos jednu particiju za skladistenje podataka,sada odlucio sam da obrisem Windows 7,formatiram tu particiju i na nju instaliram Mint. Particije http://www.dodaj.rs/?3j/Ze/uIswgvr/screenshot1.png

Zadrzao bi kao sto sam vec rekao Xp za sad i naravno particiju D: na kojoj su mi muzika,filmovi itd.Formatiracu iz Xp-a i obrisacu onaj Windows 7 boot pomocu EasyBCD-a.
Pitanje je da li mogu prilikom instalacije da obelezim tu pariticiju i da Linux sam sve odradi,swap i ostalo ili cu sam morati nekako da podelim tu particiju na swap i sistemsku i kako to sve odraditi?Video sam dosta slika instalacije ali i dalje mi nije jasno ako moze neko korak po korak da objasni.Hvala unapred.

Kad obrišeš win 7 particiju, pogledaj ovaj klip: https://www.youtube.com/watch?v=GlEVQqFtcuM .
Negde na 1:20 minutu videćeš šta dalje treba da uradiš. Veličine swapa, \ i home particije moraćeš sam da odrediš.
Pozdrav i srećno :slight_smile:

Hvala,samo jos jedno pitanje ext3 ili ext4?Negde sam citao da je bolje staviti ext3…

ext4, stabilniji je i daje bolje performanse.

Evo me konacno preko Mint-a,uspesno instaliran,sve na svom mestu ali imam jedan sitan problem,dakle prilikom instalacije ocitao mi je da na hardu imam Windows 7 mada mi je ostao samo Xp,shvatio sam u cemu je problem kada sam restartovao kompjuter,znaci unutar grub boot-a mi ocitava normalno Linux ali i Windows 7 Loader nesto slicno ovome http://www.dodaj.rs/?Y/Yq/4SwCTNdL/6328.png (slika je sa net-a),kada kliknem na Windows 7 Loader on mi otvori znaci onaj klasican Windows boot menu i opciju da izaberem samo Xp.Moram da kazem da sam preko easyBCD-a iz iz Xp-a obrisao samo boot Windows-a 7 pre nego sto sam formatirao particiju.Pitanje je kako da ovo popravim,znaci da mi odmah u Grub boot-u ponudi opciju izmedju Minta i Xp-a i kada kliknem na Xp da odmah pocne da ga startuje?

:good: :congratulate:

@problem
Ovako iz prve ruke na brzinu, ako sam dobro shvatio, tu ti nije problem do GRUB-a ili Minta, nego do XP-ovog (nepostojoceg) boot-loader-a…
Resenje je da ga reinstaliras (bootloader, ne kompletan XP), i nakon restarta pokrenes Mint pa u terminalu opalis:

sudo update-grub

:slight_smile:

Reinstalacija XP bootloader-a:
http://www.mysolutions.it/reinstall-windows-xp-bootloader/

Korak “bootcfg /rebuild” detaljnije:
http://pcsupport.about.com/od/fixtheproblem/ht/repairbootini.htm

EDIT:

Zaboravih majku mu, nadam se da nije kasno ::slight_smile: Postupak sa linkova ce ti obrisati GRUB, pa ces morati da ga reinstaliras koristeci Mint Live CD:

1. Dignes Live
  2. Terminal, pa kucas:

blkid

Iz ispisa pronadjes na kojoj particiji ti je instaliran Mint (na primer /dev/sda2)
3. Mount-ujes tu particiju na /mnt:

sudo mount /dev/sdXY /mnt

1. Chroot pa reinstaliras GRUB:

sudo chroot /mnt
grub-install --recheck /dev/sdX

!!!Obrati paznju da u koraku 4 ne kucas broj particije kao u koraku 3!!!

1. Update-grub

update-grub

1. Kucas “exit”, pa restartujes masinu, i to bi trebalo biti to. :slight_smile:

Primeri:

sudo mount /dev/sda2 /mnt

grub-install --recheck /dev/sda

Ne zameri na gresci, omace se… :connie_pumpkinsmile: :slight_smile:

Nikad nije kasno,taman sam hteo da pitam za ovo posto mi je obrisao Grub,podigao sam Mint sa live cd-a ali nisam znao sta dalje…Posto ovde ima mnogo toga evo slika iz gparted-a pa ako mozes da mi kazes kako to da uradim tacno sa mojim nazivima particija http://www.dodaj.rs/?1u/ts/5Ria9CM/screenshot-from-2013-12-.png Particija od 134.37gib mi je skladiste a na 57.87 je Xp kao sto se i vidi

Ja bih 99% rekao da je /dev/sda3 particija sa Mint-om, sudeci po zauzetom prostoru… Ova od 18.63GB?? :look:

A sta ti je na /dev/sda7 ? :slight_smile: I da li imas samo jedan hdd u kompu ili vise njih?

Uglavnom dok ne utvrdimo ne pocinji nista, a procedura za slucaj da je /dev/sda3 bi bila:

Terminal pa redom:

sudo mount /dev/sda3 /mnt
sudo chroot /mnt
grub-install --recheck /dev/sda
update-grub
exit

pa restart i to bi trebalo biti to :slight_smile:

iz terminala posle kucanja blkid

/dev/loop0: TYPE=“squashfs”
/dev/sr0: LABEL=“Linux Mint 16 Cinnamon 32-bit” TYPE=“iso9660”
/dev/sda1: LABEL=“Windows Xp” UUID=“4C60DF0253BB52CE” TYPE=“ntfs”
/dev/sda3: UUID=“80dcaf6e-c4bc-47e9-9556-7f9c4b449b0a” TYPE=“ext4”
/dev/sda5: UUID=“01CF04A906FB4B70” TYPE=“ntfs”
/dev/sda6: UUID=“3d842e9b-ea2e-4635-9ef4-8fcb3744f8ee” TYPE=“swap”
/dev/sda7: UUID=“142c6e20-4fba-4b3c-9a10-cf8db6c7f235” TYPE=“ext4”

Prvo mi je po podizanju bio izlistao samo /dev/sr0 zato sam i postavio sliku

Evo ovako za Linux sam odvojio particiju od 40 gb,root 20gb swap 4gb i ostalo /home

Imam samo 1 hard disk

Znaci ostaje da utvrdimo koja je root a koja home izmedju /dev/sda3 i /dev/sda7

Moja predpostavka je da je /dev/sda7 home
Provera:

sudo mount /dev/sda7 /mnt

Onda udji u File Manager pa proveri sta se nalazi u /mnt ( File System -> mnt ). Ako je home, tj. folder sa tvojim imenom pa u njemu Documents, Downloads itd. to je home.
U tom slucaju vaze komande iz prethodnog posta.

Ako nije, tj. ako vidis u /mnt “boot, dev, etc…” onda je to root.
U tom slucaju takodje vaze komande iz prethodnog posta, samo sto ces /dev/sda3 zameniti sa /dev/sda7, a pre toga kucati:

sudo umount /dev/sda7

:slight_smile:

sda7 je home a sda3 root ali kad sam kucao za sda3 komande izbacio je ovo

[email protected] ~ $ sudo mount /dev/sda3 /mnt [email protected] ~ $ sudo chroot /mnt mint / # grub-install --recheck /dev/sda grub-probe: error: cannot find a device for /boot (is /dev mounted?). Path `/boot/grub' is not readable by GRUB on boot. Installation is impossible. Aborting.

'Ajd izadji iz chroot-a ( kucaj “exit” da dobijes “[email protected] ~ $” ) pa probaj sa ovim:

sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
[email protected] ~ $ sudo grub-install --root-directory=/mnt/ /dev/sda
grub-probe: error: failed to get canonical path of /cow.
/usr/sbin/grub-bios-setup: warning: Sector 32 is already in use by the program `FlexNet'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track.
/usr/sbin/grub-bios-setup: warning: Sector 33 is already in use by the program `FlexNet'; avoiding it.  This software may cause boot or other problems in future.  Please ask its authors not to store data in the boot track.
Installation finished. No error reported.

To je to, samo restartuj, pokreni Mint pa udri:

sudo update-grub

da se osvezi lista, tj. ubaci prethodno sredjeni XP…

Postoji mala mogucnost da ovo nije uspelo zbog onog “FlexNet” sr*nja koje izbacuje, pa ako bude problema digni opet Live Mint, pa ce sredimo… :slight_smile:

Dobio grub nazad,podigao Mint ali kad sam apdejtovao grub dobio sam Windows Vista loader sad… :frowning:

Wut!? :wacko2: Jer ti bar pokrece XP direktno? :smiley:

Da,cim odaberem Windows Vista Loader pokrene Xp odmah!

Samo da dodam da nikad nisam imao Windows Vistu :slight_smile:

To je to onda, sem ako ti ne smeta sto pise Vista umesto XP… :slight_smile: :smiley:

Uglavnom kontam da EasyBCD tu ima veze, posto nikad nisam ni video a ni cuo da GRUB pogresno detektuje/imenuje Win… :slight_smile:

Smeta mi ali googlacu pa cu videti da i to resim,dosta si mi pomogao,HVALA TI. :slight_smile:

Moguce je posto sam ga koristio kad sam brisao Windows 7 boot…

Tacnije evo jedinog ( sudeci po Gugletu ) slucaja i resenja:
http://askubuntu.com/questions/319880/wrong-windows-name-in-grub-bootloader

Nema na cemu, tu smo da pomognemo jedni drugima! :chiffa: :drinks: