Instalacija Mint 11 PPC i Wheezy 7.2 net X1000

Ovom prilikom se zahvaljujem @knight koji je proveo celu subotu igrajuci se sa CFE
i Linux diskovima, modifikujuci X1000 Linux uputstva za R600 i moj sistem (drugacije particije),
kao i novi kernel 3.10.15. U tom smislu zameniti imena fajlova novim verzijama kernela,
i Linuxa tokom instalacija. Od Compiza se odustalo za sada zbog bagova, ima i kako se
popravljaja desktop posle njega.

Boldovane fajlove zameniti u tom momentu aktuelni, odnosi menima uredjaja (USB, card reader, DVD)
sa koga se vrši instalacija
CFE> su komande u Firemweru (F kada se pojavi x1000 boot menu)

Obavezno pogledati putanje fajlova na nekoj kanti ili X1000 pre (re)instalacije.

Obavezno skinuti poslednji kernel za X1000

[LIST=1][]UBACITI DEBIAN V7.2 PPC64 NETINSTALL DISK
[
]PRILIKOM BOOT-A UĆI U FIRMWARE SA F
[]ZATIM KUCATI SLEDEĆE:
[/LIST]
[LIST][
]

CFE> ramdisk -z -addr=0x24000000 -fs=iso atapi0.1:install/powerpc64/initrd.gz

(ako nije ova putanja do initrd.gz datoteke naći odgovarajuću, pročitati je sa drugog kompa)
[*]

CFE> setenv bootargs "root=/dev/ramdisk install url=mintppc.org

[*]

CFE> boot -elf -noints -fatfs cf0:vmlinuz

(putanja u kartici od 128MB-a, gde je vmlinuz kernel)
[/LIST]
[LIST=1][]PRETHODNOM KOMANDOM POKRENUTA JE DEBIAN INSTALLACIJA, IZBACIĆE GREŠKU DA NIJE MOGAO UČITATI KERNEL MODULE, TE PITANJEM DA LI DA NASTAVI ODGOVORITI SA “YES”
[
]KAO MREŽNU KARTICU IZABRATI SEMI PA NETWORK (Net kabl mora biti ubačen baš u nju)
[*]PO POTREBI (RE-)PARTICIONISATI DISK ILI OSTAVITI ISTO, A FORMATIRATI SAMO BIVŠU ROOT PARTICIJU I MOUNTOVATI JE SA “/”, I SAMO BEZ FORMATIRANJA MOUNTOVATI “/home” PARTICIJU I MOUNTOVATI BIVŠU “swap” PARTICIJU (PAŽNJA, AMIGA PREPOZNAJE SAMO ext3 Linux FAJL SISTEM TOKOM INSTALACIJE ZATO SISTEMSKA I HOME MORAJU BITI FORMATIRANA ISKLJUČIVO KAO ext3!). TRENUTNA ŠEMA PARTICIJA NA HARDDISKU VIĐENA OD STRANE DEBIANA JE SLEDEĆA:
[/LIST]

SCSI 1 (0, 0, 0) (sda) - 2.0 TB ATA MOUNT POINT
#1 121.9MB affs7 BDH0
#2 109.8GB B DH0
#3 40GB F ext3 dhx /
#4 80GB F swap dhx swap
#5 491.5GB F ext3 dhx /home
#6 1.4TB DH1

SCSI 7 (0, 0, 0) (sdb) 129.0MB ATA ATP COMPACT FLASH
#1 PRIMARY 128.5MB B FAT16
SCSI 8 (0, 0, 0) (sdc) 4.0GB VERBATIM STORE N GO
#1 4.0GB FAT16

Dovlače se Debian i Mint 11 fajlovi sa Neta, brzina zavisi isključivo od brzine neta,
ali kako se skidaju hiljade fajlova, traju satima.
[LIST=1][]POSLE INSTALACIJE UĆI PONOVO POSLE REBOOT-A U FIRMWARE PA KUCATI SLEDEĆE KOMANDE:
[/LIST]
[LIST=1][
]

CFE> setenv -p bootargs “[B]root=/dev/sda3“[/B]  (U NAŠEM SADAŠNJEM SLUČAJU SLUČAJU ROOT PARTICIJA JE BROJ #3 VIDETI TABELU PARTICIJA GORE)
CFE> setenv -p boot_debian "ramdisk -max=20000000  ide0.0:/boot/initrd ; boot -elf -noints -fatfs [B]cf0:vmlinuz[/B]"
boot_debian (PROVERA DA LI RADI NOVA BATCH SKRIPTA ZA UČITAVANJE LINUX-A)

[*]PRAVLJENJE MENIJA U CFE-U:

[/LIST]

CFE> setenv -p MENU_2_COMMAND “boot_debian”
CFE> setenv -p MENU_2_LABEL “linux mintppc 11”
ZATIM SE KUCA KOMANDA “MENU” KOJOM SE PROBAVA ODMAH DA LI RADI MENI?

[LIST=1][*]ZATIM NAMEŠTANJE 3D GRAFIČKE AKCELERACIJE:

[LIST]OTVORITI TERMINAL: su (KOMANDA)
[*]KUCATI /etc/init.d/gdm stop (STOPIRAMO GRAFIČKI SERVER I ULAZIMO SAMO U TERMINAL)
[*]KUCATI root PA šifru za root
[*]ls /etc/X11
[*]mkdir /etc/X11/xorg.conf.d
[*]nano /etc/X11/xorg.conf.d/10-vsync.conf (ČIME ULAZIMO U nano TEKST EDITOR A U NJEMU OTKUCATI SLEDEĆE):
[*]Section "Device"
[*]             Identifier "Radeon HD [B]7680[/B] "
[*]             Option "SwapbuffersWait" "False"
[*]      EndSection
[/LIST]

[/LIST]
[LIST][*]NA KRAJU PRITISNUTI CTRL+X ZATIM ODGOVORITI SA Y (ENTER) ČIME SE SNIME FAJL
[/LIST]

[LIST][]nano /etc/profile.d/radeon_sh PA U NOVOM FAJLU:
[
]# export LIBGL_DRIVERS_PATH=/usr/lib/xorg/modules/dri_g/
[] # export R800_ENABLE_S3TC=1
[
] export vblank_mode=0
[*] export CLUTTER_VBLANK=none
[/LIST]

[LIST][]NA KRAJU PRITISNUTI CTRL+X ZATIM ODGOVORITI SA Y (ENTER) ČIME SE SNIME FAJL
[/LIST]
[LIST=1][
] ZA PROVERU INSTALACIJE GRAFIČKE OTVORITI TERMINAL I OTKUCATI glxgears OTVORIĆE SE DEMO ZA PROBU 2D/3D AKCELERACIJE, BEZ NJE, RADI NA OKO 60fps-a, DOK POD NJOM RADI NA OKO 1500-1700fps.
[]POSLE INSTALACIJE TREBALO BI UBACITI NOVOKREIRANOG KORISNIKA vox U sudoers KORISNIČKU GRUPU PREKO KOMANDE IZ ldxe MENIJA USERS & GROUPS
[
]INSTALIRATI libdvdcss2 RADI ČITANJA ENKRIPTOVANIH DVD VIDEO DISKOVA / FILMOVA. SKINUO SAM POSLEDNJU VERZIJU I OSTAVIO JE U /home/vox/ARCHIVE/x1000 files/libdvdcss2.1.2.10-0.3_powerpc.deb
[]sudo /home/vox/ARCHIVE/x1000 files/libdvdcss2.1.2.10-0.3_powerpc.deb (ZA OVO MORA vox KORISNIČKO IME DA BUDE U OKVIRU sudoers GRUPE KORISNIKA, MOŽDA JE POTREBAN I RESTART DA BI TO KONAČNO PRORADILO)
[
]sudo dpkg --install /home/vox/ARCHIVE/x1000 files/libdvdcss2.1.2.10-0.3_powerpc.deb
[]COMPIZ INSTALACIJA:
[/LIST]
[LIST][
]sudo apt-get install xcompmg (OVAKO SE INSTALIRA COMPIZ MENADŽER, TREBALO BI DA JE U SYSTRAY-U, ALI POTREBNO JE POSLE DOINSTALIRATI PREKO SYNAPTICA I screenlets (+ .doc UPUSTVA), ONDA IH JE MOGUĆE LAKŠE DODAVATI)
[]AKO ŽELITE DA SE COMPIZ AUTOMATSKI DIŽE PRIKOM BOOT-OVANJA UMESTO OPENBOX-A, ONDA KAO ROOT KUCATI:
[/LIST]
gedit /etc/xdg/lxsession/Mint-LXDE/autostart
(U OKVIRU TOG FAJLA DODATI NA KRAJU U NOVOM REDU:
@xcompmgr -n I SNIMITI FAJL)
[LIST][
]ZATIM SHUTDOWN xorg server:
[/LIST]
/etc/init.d/gdm stop (OTKUCATI KAO ROOT)
U NOVOM TERMINALU OTKUCATI KORISNIČKO IME vox I PASSWORD
[LIST][]ONDA:
[/LIST]
su
[LIST][
]PA PONOVO POKRENUTI xorg server:
[/LIST]
/etc/init.d/gdm start
[LIST][*]DA BI SE NAJLAKŠE PRIVREMENO UGASIO COMPIZ, ODKOMENTIRATI PREKO GEDITA (OPET KAO ROOT) @xcompmgr -n i snimiti fajl
[/LIST]
PAŽNJA: AKO NESTANE DONJI LDXE OSNOVNI PANEL ILI SE NEŠTO DRUGO SLIČNO POKVARI OD STRANE COMPIZA, DEFAULT LDXE SE NAMEŠTA TAKO ŠTO SE OBRIŠE: NAĆI SKRIVERNI FOLDER U:
/home/vox/.config/… naći top ili bottom file KOJI TREBA OBRISATI I RESTARTOVATI KOMP KADA ĆE LDXE NAPRAVITI NOVI DEFAULT FAJL

export R800_ENABLE_S3TC=1

Ovo ste zakomentarisali, ali je i tipo zapravo je za kod tebe:

R600_ENABLE_S3TC=1

Međutim to je problematika sa patentiranom opengl ekstenzijom koja i kad je upalite ovako zapravo radi polovično, takođe imaš i patent free libtxc-dxtn-s2tc0 u repou ali i to je malo više ali opet polovično ;), pravu eksteniziju imaš ovde posebno ali moraš sam da prekompajliraš kod sebe za ppc:

http://cgit.freedesktop.org/~mareko/libtxc_dxtn/
http://dri.freedesktop.org/wiki/S3TC/

Hvala 2.1, ali ja zaista imam R800 karticu (ovaj BART u potpisu) mada ne sumnjam da ce i R600 raditi :slight_smile:

No cudnim cudom i sa ovim greskama radila je 3D akceleracija, a doskidacu sa original lokacije

R600 je ovde tj. u mesi naziv drajvera ;). Važi za kartice HD2/3/4/5/6xxx i donja polovina 7xxx - sve je to r600 drajver.

xdriinfo

U stvari imaš ovde sa dmo gotov paket za ppc samo instaliraj (sa ovim ti ne treba uopšte ona gornja opcija) :).

http://www.deb-multimedia.org/dists/stable/main/binary-powerpc/package/libtxc-dxtn0

Nego se pitam za onih prvih nekoliko koraka - butovanje kernela sa cf + moduli što fale preskok + pa opet zezanje sa cf i ukrug :connie_pumpkinsmile: … što si ne napravite lepo mali remaster iso sličke - ubacite taj vaš kernel i module na mesto i onda će vam ići ootb ;), eto kao što rade na primer ovde za ps3:

http://www.psdevwiki.com/ps3/Remastering_Debian_Netinstall_CD_for_PS3

Dovlače se Debian i Mint 11 fajlovi sa Neta, brzina zavisi isključivo od brzine neta,
ali kako se skidaju hiljade fajlova, traju satima.

Hmm, koji net to imaš kada ti traje satima :slight_smile: .

Hvala na super savetima, takav recovery CD sam svoj napravio za AmigaOS sa poslednjim fajlovima
a valjda je moguce skuvati sve na jedan disk na nekoj kanti,

Dovlace se hiljade fajlova, imam 6MB/s download … i opet traje satima :frowning:

Imao sam i Full Debian PPC DVD ali 7, ne 7.2 pa opet bilo apdejta, ovako je sve uradjeno tokom install-a
http://amigaworld.net/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=38293&start=0&post_id=719794&order=0&viewmode=thread&pid=0&forum=34#719794
http://forum.hyperion-entertainment.biz/viewtopic.php?f=35&t=2030&p=22903#p22903

Dal si ubo spor server neki ne znam, na toj brzini bi trebalo da ti skine i ceo KDE install za desetak minuta ;). Možda je do mintppc servera bilo nešto :slight_smile: .

Ako možeš da probaš baš me zanima trenutno kakvo je stanje, šta ti izbacuje ovde za najbrže servere?

http://http.debian.net/demo.html

Ovi koji se tu prikažu su otprilike najbolji kandidati da koristiš, po brzini mislim;).

Da, deo Mint fajlova se vuce sa MintPPC.org a za Deb smo stavili US main mirror