Instalacija sa USB-a - problem

Da li neko zna zbog čega neke distribucije ne mogu da se pokrenu sa USB-a…? Npr. to mi se dešavalo pre neki dan sa PCLinuxOS, evo sada Zorin OS 9 Lite… Uredno napravim bootabilni USB iz terminala sa komandom “dd” kao i svaki put, namestim bios, sve uredno, ali ne pokrene se instalacija, već krene podizanje sistema sa hard-a…

download

@deno Probao sam i sa mintstickom da napravim takođe nije htelo…

I ja sam imao takav problem.
Probao sam dosta programa za pravljenje butabilnog USB-a i većina je pravila neupotrebljive varijante.
Jedini koji nikada nije omanuo je http://rufus.akeo.ie/ ali on radi samo u Windows-u.

probaj ovu verziju sto sam postavio

@deno Skinuo, instalirao, napravio butabilni USB i ponovo ništa… Neće da se pokrene instalacija sa USB-a…:frowning:

Da li je to do nekih distribucija?

Probaj u biosu da onemogućiš da ti butuje sa harda, tj. ostavi mu samo soluciju da butuje sa USB-a…

@Vilenija Probao, sve sam isključio osim USB-a, onda se ništa ne dešava… Izbacuje onu poruku da priključim butabilni uređaj i da pritisnem ENTER… U BIOS-u mi očita USB kao bootabilni, jer kada nije butabilan, ne mogu da ga izaberem u BIOS-u… Ali jednostavno ne može da se pokrene instalacija sa njega…

Probaj sa ovim:

http://liveusb.info/dotclear/index.php?pages/install

^ Na Debianu nemas “add-apt-repository”, dodaj rucno repo u sources.list

Ja imam iste probleme, svima radi a kod mene neće. Jedino linux rešenje koje proradi u 80% slučajeva je usb-imagewriter što dolazi sa mintom, a na windowsu rufus (starija verzija, ovu novu su upropastili) i win32 disk imager http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/ koji nikad nije omanuo. Mislim da to ima veze sa pločom ili verzijom biosa, ništa drugo ne preostaje.

@Ćofi Probao i ovaj program koji si ti ostavio, ne pomaže… Sa njim kada napravim BIOS i ne prepoznaje USB… Gledam možda je Zorin Lite jedino moguće pokrenuti sa CD/DVD-a… Mada nemam trenutno prazan CD/DVD kod sebe da probam…

EDIT:

@Ćofi Posle instalacije ovog programa, prilikom podizanja sistema, kada se učitava ceo sistem u jednoj liniji koda (pošto Debian nema welcome screen) izbaci grešku… Parafraziraću poruku… “Your CPU doesn’t have extension to use KVM. Do nothing… FAILED”… tako nešto piše… Moja verzija je malo skraćena, nisam sve zapamtio…:smiley: Izbrisao multisystem i izbacio iz source.list ali ponovo prilikom pokretanja izbacuje tu poruku… Da li je to nešto ozbiljno?

napisi godinu pc-a,t koliko je star pc- maticna i cpu

@Deno Pa nekih 7 godina je stara mašina… Matična Gigabyte GA-945GZM-S2 rev 6.6 a procesor Intel Celeron D 3,06GHz

Dodaj i koji je USB Flash u pitanju

neke flash memorije posle više pisanja/brisanja postaju neupotrebljivi pogotovu ako je pokušavano podizanje sistema sa njega

ja sam tako uništio jedan Flash drajv

Mislim da se ne razumemo… Mašina radi normalno, hiljadu puta sam na njoj instalirao sistem sa USB-a… I USB radi normalno, pre 10 min sam pokrenu npr Linux Lite sa njega… Jedino pojedine distribucije ne mogu da se pokrenu sa USB-a… Naveću neke koje nisam mogao… PCLinuxOS, Zorin OS, Zorin OS Lite, Manjaro… Zato sam još na početku pitao zašto pojedine distribucije ne mogu da se podingu sa USB-a… USB i mašina su ok… Sve ostale distribucije se pokreću lagano…

Imaš pojednih distribucija zna se desiti neće da rade sa usb-a na starom hardweru, za [COLOR=rgb(40,40,40)]PCLinuxOS to sigurno znam. A ja bih ti svetovao da ipak probaš kod nekog na Windowsu preko rufus-a da napraviš usb botabilan.
[COLOR=rgb(40,40,40)]I čudi me za manjaro da neće probaj i njega preko rufus-a ako si u mogućnosti.

@Aco29 Pa izgleda da je ipak tako… Probaću sa rufusom…

@KVM
To je virtuelizacija, ignoriši slobodno, ako sistem funkcioniše normalno.

@USB:

Ako zeza BIOS, nek zeza i dalje, da probamo da ga zaobiđemo:
http://download.plop.at/files/bootmngr/plpbt-5.0.14.zip

Skini, raspakuj, otvori FM kao root, pa prekopiraj “plpbt.bin” u /boot
Onda otvori u txt editoru “/etc/grub.d/40_custom” i dodaj sledeće:

menuentry “Plop Boot Manager” {
set root=(hd0,1)
linux16 /boot/plpbt.bin
}

pritom vodeći računa o “(hd0,1)” delu. Označava hdd i particiju gde se nalazi “plpbt.bin”.

Prevedeno na “/dev/sdXY” ^primer bi bio = /dev/sda1. Pa, ako ti je root particija npr /dev/sda3, onda unosiš (hd0, 3), ako je /dev/sdb2 = (hd1, 2)…

Nakon toga:

sudo update-grub

Reboot. Pa iz GRUB-a pokreneš “Plop boot manager” i dobiješ:
plop-26.png
Odabereš USB, i “vozi Miško” :smiley:

Inače ^ odlična stvar za ljude sa starim mahinama koje uopšte ne podržavaju boot sa USB-a ( ja ga koristim odavno već na staroj kanti ). :wink:

@Ćofi Hvala, probaću ovo…:smiley: Samo jedno pitanje, a kada hoću da podignem sa HDD-a odaberem prvu opciju i da li mi se nakon toga pojavi GRUB?:smiley: Ustvari imam još jedno pitanje @KVM… Da li mogu nekako da rešim ovu grešku oko virtuelizacije? Presečem se svaki put kada mi se pojavi ono crveno Failed priliko podizanja sistema…:smiley:

Da bi se vratio u GRUB moraš reboot. A ako te mrzi, onda odabereš particiju na kojoj ti je željeni sistem (ako ih imaš više naravno) :slight_smile:

@KVM

Deinstaliraj “qemu” i “qemu-kvm” :slight_smile: To će ti povući i multisystem, sa sobom, čisto da znaš, pošto su mu to zavisnosti…