Install script Hiawatha-PHP-FPM-MariaDB-phpMyAdmin Debian x32/x64

[COLOR=rgb(0,0,0)]Pozdrav,
[COLOR=rgb(0,0,0)]I ako je naslov na engleskom mislim da ce vecina Vas razumeti o cemu se ovde zapravo radi. Vec odredjeno vreme kao zadatak na poslu sam imao upoznavanje sa Hiawatha web server okruzenjem. I na osnovu zahteva klijenata ponavljao sam jednu istu operaciju par puta mesecno. Danas zelim da podelim sa Vama skriptu na kojoj sam radio pre svega zbog radnih obaveza, ali kako imam sva prava da je podelim, dosla je na red i ova zajednica pored ostalih stranih na kojima sam postavio ovaj mali administracioni alat.

[COLOR=rgb(0,0,0)]Kako vecina servera na kojima radim pokrece Debian 7, alat je napravljen da bi mi skratio radno vreme nekoliko puta, ali ne samo moje vec i mojim kolegama. Skripta je laka za koriscenje, ali i zbog obaveze da na novim serverima sve funkcionise bez problema i da nam ceo proces ne oduzima previse vremena. Kako pri instalaciji tako i pri kasnijem koriscenju. Ne znam koliko su ljudi kod nas upoznati sa Hiawatha web serverom ali ovde se sve vise opredeljuju za ovaj projekat zbog sigurnosti koje nudi ovo okruzenje za razliku od njegovih prijatelja Apacha i Nginx.

[COLOR=rgb(0,0,0)]Sto se tice perfomansi ne vidim znatnu razliku izmedju nginx i Hiawatha, sem sto je za nijasnu brzi od Apache koji je optimizovan do krajnjih mera. Ali da ne zalazim previse u strucne detalje slika ce objasniti sve opcije sa kojima raspolazemo:

capture6.jpg

Demo:
Hiawatha 9.5 installation script v0.4(+ php5-fpm,MariaDB)-part 1
Hiawatha 9.5 installation script v0.4 (setting vhost and phpmyadmin)-part 2
Hiawatha 9.5 installation script v0.4 (remove phpmyadmin and vhost,install wordpress,install phpmyadmin)-part 3

Instalacija:

git clone https://gist.github.com/10743343.git settings;cd settings;mv hiawatha.sh /root;cd

chmod +x hiawatha.sh

./hiawatha.sh
Source code mozete naci na: https://gist.github.com/ZEROF/10743343

Svaka ideja za usavrsavanje skripte je dobro dosla.

Svako dobro,

ZEROF

Hvala na iscrpnom objašnjenju i dobrodošao na forum sa prvim postom ovde :smile:

Lepo je videti kvalitetne projekte domaćih autora iz kojih se može štošta naučiti :smile:

EDIT1

Hm? samo da prijavim…instalacija mariaDB i innoDB ne prolazi preko skripte…da li su u tom repou (mirrors.linsrv.net…nije dostupan server) default ili neki custom paketi DB?
[ATTACH]3334.IPB[/ATTACH]

Takođe ne prolazi ni instalacija webservera
[ATTACH]3335.IPB[/ATTACH]

Hvala Dragane,

Verovatno je repo nedostupan. Provericu i dodati jedan koji funkcionise. Ima nekoliko opcija, ovaj radi (promenio sam repo i u skripti):

[COLOR=rgb(51,51,51)]‘deb http://mariadb.cu.be//repo/5.5/debian[COLOR=rgb(51,51,51)] wheezy main’

Ovde ima citava lista u slucaju da i ovaj belgijski prestane da radi.

https://downloads.mariadb.org/mariadb/repositories/#

capture7.jpg

EDIT: Druga greska samo oznacava da ti je port 80 vec u upotrebi, zaustavi apache ili sta vec koristi taj port. I onda u terminalu kucaj service hiawatha restart .

Tnx…ujedno i jedan predlog što se tiče skripte…možda ne bi bilo loše smestiti sve repoe u posebnu listu, kao repo fajl uz skriptu, pa da skripta iščitava repoe odatle, ili bar na kraj same skripte, da se lakše edituje repo lista.

Što se tiče apacha, zaustavio sam ga, ali hiawatha i dalje neće da se pokrene…odoh da ručam, pa ću posle da ponovim sve ::slight_smile:

To komplikuje stvari i ne bi ulazio u if fi samo da bi proverio mirror linkove, retko je da mirror ne radi, ali eto danas se i to desilo. Proveri /etc/apt/sources.list, zato sto svaki put kad pokrenes opciju 4 skripta dodaje opet izvor za MariaDB, sto ce reci u sources.list fajlu mozes imati duple unose, sto moze dovesti do prikazivanje greske koju si napomenuo ranije. Sto se tice problema sa hiawatha serverom, bez nekog error log izvestaja tesko da mogu da ti pomognem, kod mene sve funkcionise od kad sam izbrisao nepotrebne linije iz sources.list fajla, a kako i nemam instaliran Apache, nisam ni imao slicnih problema.

Pozdrav i tebi i dobrodošao na forum.

Lepa ti je ova aplikacija ali mene interesuje jedno, zašto hijavata!?

Ako si već išao na brzinu i na upotrebu statičkih strana mogao si to da uradiš i sa najprostijim Gwanom koji je reda radi 25x brži i od nginx i od hijavate i ostalih indijanac i plemena :slight_smile:

Odgovor je zapravo jednostavan. Zahtev klijenata, sigurnost na prvom mestu i redovni update. Takodje bi naveo i direktan kontakt sa developerom koji nam pomaze u svakodnevnim zadacima. Sto se tice mog profesionalnog misljenja, tokom godina probao sam mnoga web okruzenja i cesto ostavljao jedno radi drugog. Do pre par meseci, nisam naisao na resenje kao Hiawatha i rado bi se slozio sa mojim saradnicima da sebi i drugima ustedimo dosta vremena koriscenjem ovog resenja u nasoj svakodnevnici.

Ujedno hvala na lepom doceku. Takodje, Gwan je testiran u vise navrata, ali vise tehnickih detalja ne mogu izneti zato sto nisam bio zaduzen za taj deo posla. Jedino sto znam bilo je sigurnosnih propusta i problema konfiguracije sa odredjenim aplikacijama, kao i neke drugi problemcici kojih se vise i ne secam iskreno receno.

Ok nego mi je bilo čudno što korisnicima nudite rešenje koje ima od 2002 godine market share od 0,00% na globalnom nivou, jer čak i lighttpd ima neku mizeriju na serverima od 0,1% sve ostalo je IIS, Apache, nginx, Sun, Google

Mada ako ste se pronašli u toj priči i imate saradnju sa programerom onda samo napred i drago mi je da ima naših ljudi koji piče ovu priču na svetskom nivou, samo napred!
Videću da odvojim jedan VPS u narednim danima da malo testiram skripticu pa ću da javim utiske.

Ne bi se udaljio od teme topika, ali eto da iznesem deo problematike. Cesto sam u kontaktu sa nasim ljudima od znanje, i naravno postujem njihovo misljenje i zapazanja nakom visegodisnjeg rada. Jedino sto mi smeta kod vecine je sud koji daju pre nego li i probaju da koriste nesto duze od tri dana. Kod nas svi sys admini imaju istu problematiku. Nauce da koriste nesto i to ne menjaju cesto i do smrti. Na zapadu mi se cini da vlada drugacije razmisljanje. Ako nadjes nesto bolje, objasni, pokazi i dokazi. Kad ispunis ova tri uslova, predstavi i daj sifru za radove.

Onda grupa administratora testira novo okruzenje nekoliko meseci i ako se ustanovi da proces izvodljivosti postoji bez gubitka za poslodavca(±), realizacija moze da krene. Ne kazem da je prihvaceno resenje najbolje, ali ako se svi osecaju lagodno i klijent i administrator, onda narednih godina imamo adekvatno stabilan proizvod.

Ocekujem tvoj test i zapazanja.

Slažem se, ja inače koristim na nekoliko VPS i par dedi mašina gomilu različitih web servera i na osnovu toga gledam šta mi je najbolje.

Instalirao malopre na jednoj mašini (doduše mašina je u Singapuru jedina mi je ta slobodna bila, pa je lag malo jači), i mogu ti reći da sam izuzetno zadovoljan kako skripta radi.

Odradio sam gotovo sve korake (osim osiguravanja dir i instalcije WP-a), sve je prošlo 1/1. Gledao sam malo po .conf u etc-u za podešavanja i dosta sličnosti ima sa apache2 podešavanjima, hoću reći dosta je lagano podešavanje i oni koji su navikli na apache će se lako snaći ako moraju nešto peške da odrade.

Najviše od svega mi se dopalo u skripti dodavanje vHOST-ova sa sjajnim numeracijama 1,2,3,4,5 zaista lagano, jednostavno i ono što je poenta, uštedi barem 10 minuta minimum po jednom hostu. Ovo je posebno korisno ljudima sa velikim brojem hostova i virtuala ako hoće časkom da podese sve što im treba.

Ne mogu da testiram neki ozbiljan rad jer em nemam vremena em nemam slobodne server u Londonu gde hostujemo sve i svašta a glavni server u Srbiji u DC-u sa Tier3 mi je trenutno zauzet na njemu se hostuje Mirror ONE! projekat pa ne smem da ga diram, tu bi video brzinu servera jer ovako… Singapurćani su daleko :biggrin2:

Što se same skripte tiče, a na njoj je i naglasak bio jel, radi fantastično… iskren da budem očekivao sam bar 10 grešaka ([SIZE=12px]jer sam nekako skeptičan po pitanju pre-install skripti[/SIZE]) da će nešto da pobrljavi ali radi odlično, svaka čast na skripti definitivno ostaje u bukmarku za razna ispitivanja kada budem vršio.

Svaka čast još jednom, čista 10-ka :wink:

Pozdrav commander,

Drago mi je da je tvoj test bio uspesan. Skripta se koristi vec 3 nedelje i do sada sem sitnih problemcica niko od korisnika nije naisao na znacajnije poteskoce. Ponekad je i dosadno zato sto nema mejlova ili poruka ljudi koji se zale :). Sve u svemu ovaj administracioni alat je i napravljen za profesionalce. Dobio sam nove zahteve korisnika pa kad ugrabim vremena dodacu opcije koju su ljudi zahtevali.

Svako dobro.