Istina ili laž?

Baš me briga šta govori ovaj čovek ali me zaista zanima šta je od svega ovoga istina.
Ja lično nikada ali nikada nisam imao problem sa virusima , a linux koristim evo već pet godina. Definitivno je brži od Win-a (imam sedmicu na istom računaru). Čemu sve ovo.

https://www.youtube.com/watch?v=y_lhqg_p21k

Ništa revolucionarno nije rekao čovek, malo je menjao teze da ispadne pametan, ali generalno ne vidim da je bilo šta loše rekao.

1. Virusi - Za Linux platformu je registrovan mali broj virusa, do kojih da dođete su šanse ispod minimalnih. Antivirusi za Linux detektuju i Windows viruse, ali Windows virusi ne mogu nikako da štete Linux sistemu. Sada kako je on imao ovaj virus u sistemu ne znam (i da li je to Win virus!!! ), ali instalacijom programa iz repo-a, ne postoje šanse da se računar zarazi (ili se mere u promilima).

2. Defregmentacija - I sam je rekao da verovatno nikada nećete morati da izvršite defregmentaciju diska, jer fajl sistem u Linux-u je takav da se smeštanje podataka bukvalno vrši po principu autodefregmentacije i daleko je bolji sistem od Windows-a

3. Restart računara - Instaliraj bilo koji distro, odradi upgrade nakon instalacije i biće ti zatraženo da se restartuje računar. Kod upgrade-a kernela ili bilo koje druge sistemske biblioteke potrebno je da se odradi reboot da bi se izmene učitale i tu nije ništa novo. Tvrdnje da Linux može da radi i po par meseci i godina bez prestanka se odnose na prednost u odnosu na Win koji se posle jednog dana bez restarta vuče kao mazga…

4. Prenošenje HDD-a u drugu mašinu - Opet ništa novo… Šanse da se instalirani Linux bootuje odmah u drugoj mašini su veoma male i ništa revolucionarno nije otkrio…

Da je pokušao da ispadne prepametan, DA JESTE, da je ispao po malo smešan, DA JESTE, da je otkrio nešto revolucionarno, NE NIJE…

Uostalom da i sam ne zna ovo što sam napisao, ne bi zabranio komentare na video… :slight_smile:

@birokrata Uživaj u korišćenju Linux-a i ne brini… :wink:

S’ obzirom na odgovor @ubuntuser mrzi me i da gledam…
Samo @4: “Šetao” sam ( klonirao tj. ) instalaciju Debiana na tri totalno različite mašine*. Ako izuzmemo (očekivanu) potrebu zamene grafičkih drajvera/Xorg.conf-a ( dve generacije nvidie i radeon ), sistem se pokreće i funkcioniše najnormalnije.
Wintendo po tom pitanju ne može ni da primiriše *nix-u ( pogotovo pri promeni matične ploče )…
:slight_smile:

[SIZE=3]* Athlon XP + Radeon 9600Pro | Athlon II X2 245 & nV 6150 | Xeon E5440 & nV 9600GT[/SIZE]

https://www.youtube.com/watch?v=BLMfpzmJAxw

Da pojednostavimo, tip je idiot :rofl:

@virusi:
.dll je Wintendo biblioteka, a .exe je executable fajl. I oni na bilo koji nacin ne mogu naskodit ni Linuxu a ni Unixu generalno. Niko ne garantuje 100% sigurnost, to ne moze ni jedan OS. Ali tasko je dobiti virus iz oficijalnih repoa.

@defragmentacija
Sve je to na nivou fajl sistema, tako da OS nema previse veze s tim. Wintendo pozava smo FAT i NTFS, tako da se to mora rucno raditi.

@prenosenjaHDDa
To bi onda znacilo da se bilo koja Live USB distra moze pokrenut samo na jednoj masini.

@gagiD Sada ponovo pustio video i prebacio na deo kada je detektovao viruse u terminalu, i da .dll fajl i .exe fajl su detektovani… Prvi put nisam obratio pažnju… Haha koja podvala… Znači .dll i .exe fajl koji se koriste samo u Windows-u mu je pronašao u Linux-u… Prvo iz repoa ti fajlovi nisu mogli da se tu nađu, drugo ne utiču na rad Linux-a, pa čak ni programa, tako da onaj problem sa pokretanjem programa Imagination mislim da je izrežirao… :slight_smile:

A što ova tema ima tag Uputstvo?

Ma ovaj video neću ni da komentarišem. Toliko budalaština na jednom mestu. Iskreno mrzi me da sad pojedinačno objašnjavam i dajem svoje mišljenje za svaku tvrdnju posebno.
Ne slažem se sa većinom što čovek tvrdi na videu.
Kao dugogodišnji korisnik raznih distroa, na osnovu svog iskustva tvrdim da pola od onog nije tačno…
Difragmentacija, spamovi, virusi itd. Imam utisak da se ne priča o linuksu. Kako meni za 12 godina nikad nije ušao nijedan virus u sistem ili spyware?

Pa sad`… :slight_smile:
Nije pravilo. Linuks je (bio) pre svega serverski operativni sistem gde se bilo kakav restart izbegava kada god je moguće i sasvim je bilo normalno da ga ne gasiš nikada (na desktopu), da ga apdejtuješ bez restarta takođe. Dolaskom novih i “modernih” distribucija postalo je sasvim normalno da se kernel apdejtuje čim izađe nova verzija za čim 99,9% ljudi apsolutno nema nikakvu potrebu, niti zna šta je apdejtovano a još manje šta tim apdejtom dobijaju. Ja recimo nikada nisam kompajlirao kernel osim ako nije postojala preka potreba.
Klasične linuks distribucije poput Debijana (stable) i Sleka menjaju kernel (eventualno) pri svakom novom izdanju, gde može da prođe dosta vremena… Nema kritičnih i rizičnih apdejta i sistem može da radi od početka do kraja a da ga ni jednom ne apdejtuješ ili ako to već radiš, ne moraš da brineš da li će nešto krenuti po zlu.
Mislim da je apdejtovanje i konstantno instaliranje novih verzija neka Windows zaostavština u našim glavama. Ja apdejtujem sistem jednom u dva meseca (možda). Rade mi sve aplikacije, nemam neku potrebu da ih apdejtujem.

Dalje, nemojte tako. Windows je jedan veoma, veoma dobar i ozbiljan OS u pravim rukama. U nekim stvarima mnogo bolji i elegantniji od linuksa ili OSX-a. Ko zna šta treba da radi neće imati nikakav problem. Sistem će mu raditi brzo i savršeno, bez virusa, malvera i ostalih gluposti.
Linuks je dobar, meni bolji od vindoze, ali pričati da je vindoza krš je veoma neozbiljno.

Za OpenBSD pričaju da je najsigurniji OS sa svega nekoliko pronađenih rupa u poslednjih x godina. Stavi budalu da ga administrira i napraviće sranje.

Baš tako… :slight_smile: Najveći problem kod Windows-a je politika firme u čijem je OS vlasništvu, a ne sam OS…

EDIT: Ali Linux je bolji da se odmah razumemo… :slight_smile:

Naravno da je laž. :slight_smile:

Lik je očigledno imbecil i debilko, ograničen je bre kao terasa… Kod nas za takve imaju običaj da kažu “prso je ko lajsna”. :smiley:

Njih dvojica (kao i uvek, a i ostala ekipa ljudi sa kojom rade) zapravo pokušavaju da dokažu da scene iz filmova se razlikuju na neki način od stvarnog života. Trenutno ne mogu da vidim postavljeni video zapis zato što ima problem sa HTML5 pregledom (kao i uvek problem kod Youtube-a kada se nešto interesatno treba videti). Pre svega hoću da kažem da su nekada upoređivali scenu iz nekog filma koja se na neki način razilikuje u odnosu na scene iz stvarnog života - primera radi primetio sam u seriji Doctor Who da rade na Ubuntu sistemu, pa sam onda primetio u Matrixu kako se izvršavaju (ono mu dođu valjda) UNIX komande, a da ne pričam o scenama iz filma Hackers (gde u filmu i postoje “pravi virusi” pisani za UNIX-oid sisteme), a(li nije) sada valjda (da) nisam znao (nisam upoznat sa tim) da su počeli da govore više i o nečemu što se dešava u stvarnom životu, a da (zaista) nemaju pojma (mnogo) o tome. :bookworm:

Ovom temom nisam hteo da unosim zabunu već sam prosto osetio potrebu da o tome prodiskutuje zajednica. Ja sam kao laik i običan korisnik Lunuksa bio pomalo zbunjen kada sam na postavljen video naišao na youtoube-u.
Na desktopu imam LMDE, a na laptopu Lubuntu i služe me veoma dobro.

@birokrata Pa nisi ni uneo zabunu… :slight_smile: I diskutujemo o tome… :slight_smile: Video gde se prikazuju mane Linux-a sigurno je da može da se napravi (nisam od onih koji idealizuju bilo šta, jer ništa nije savršeno), ali ovaj koji je napravio dotični gospodin, nema nikakve veze sa vezom… :slight_smile: Dovoljno je da se uoči da nalazi viruse za Win, a priča kako je Linux nesiguran zbog toga… I kao .dll fajl i .exe fajl utiču na rad programa u Linux-u i vidi se da je kreten, a pri tome priča i ponaša se kao da je Dr. Mr. , a deluje mi kao da je … pa ne znam ni ja šta… :slight_smile:

To što je on izneo su gluposti i nikako ne treba da brineš zbog toga… :slight_smile:

@birokrata svi smo mi laici manje više. Ja ga koristim relativno dugo ali sebe smatram laikom. Tako da ne bi trebalo da sebe smatraš laikom, a druge korisnike linuksa nekim ekspertima.