Izgubljene particije, molim za hitnu pomoc

Prilikom pokusaja instalacije Linux Minta 17.1 doslo je do unmoun-ovanja ili mozda brisanja svih particija. Sada mi i Mint i Ubuntu 10 i Windows 7 prepoznaju HDD kao jednu celinu. Nadam se da nije formatiran. U pitanju je Western Digital blue 1T, koji je imao tri ext4 i dve ntfs particije. Ovo pisem iz Mint Live posto ne mogu da ga instaliram bez ponovnog particionisanja diska. Da li znate sta bi trebao da uradim da povratim particije i podatke?

Otvori program Disks, selektuj taj WD Blue 1TB i napravi skrinšot i okači ga ovde da vidimo šta se dešava…

Screenshot - 03282015 - 06:21:31 PM.png

Prvo i osnovno pravilo je “ne paničiti” :slight_smile:
Nemoj ništa pokušavati da instaliraš na taj hard disk dok ne povratiš particije…postoje alati za vraćanje particija, koji mogu da se instaliraju u live linuxu…na primer
http://www.cgsecurity.org/wiki/TestDisk

TestDisk je najbolji za te stvari pogledaj na wikiju kako da testiraš disk…

Ja sam pre jedno 4 meseca slučajno formatirao postojeću NTFS particiju u ext4 i sa ovim programom sam vratio svih 300GB fajlova.

@Jesenjin
Koliko vidim sa slike, prilikom pokušaja instalacije Minta, neko (ti ili instaler…) je napravio particiju /dev/sda1?

Hvala ti prijatelju. Evo trudim se da ne panicim, ali taj HDD je pun muzike i e-knjiga koje sam godinama skupljao. Sad cu da skinem Test disk pa ti javljam sta sam uradio.

Mislim da je ta particija postojala i da je upravo na njoj bio Ubuntu 10. Jasno sam naveo instaleru da brise Ubuntu i tu instalira Mint. Onda mi je on prijavio gresku i rekao da mora da unmountuje sve particije, koje ce se posle restarta vratiti. I tu je zakocio. Ja restartovao, particija nema.

Testdisk bi trebalo da se nalazi i u Mint repoima
probaj u live

apt-get install testdisk

Pretpostavljam da je ta Ubuntu particija bila mnogo manja?

Tako je TestDisk se NALAZI u Mint, Ubuntu i Debian default repoima.

Za dodatno smirivanje panike :slight_smile:
sa slike se vidi da je samo particija kreirana, nema čak ni fajl sistem na njoj (nije mountovana, “Contents unknown”…), znači da nije ni formatirana.
Praktično, sve se svodi na zapis o particiji u particionoj tabeli…podaci su i dalje na disku :slight_smile:

Screenshot - 03282015 - 07:51:53 PM.png

Hvala na savetima, sad mi je lakse. Pretpostavljao sam da nije formatiran, ali opet mi je lakse kad to cujem od ljudi koji su strucniji u ovome od mene. Skinuo sam TestDisk, butabilnu verziju na USB, ali mi je komp. mnogo mator da bi mogao da se butuje sa Flash-a. Takodje ne mogu da je narezem da CD posto mi je CD uredjaj zauzet Live Mint-om. Pokusao sam u komsiluku narezati butabilan CD ali u glupoj sedmici nisam nasao opciju za to.

Zašto si skidao butabilni CD? Trebao si samo instalirati u live-u taj program i to je to…

Takodje sam skinuo i TestDisk za Linux, raspakovao ga na Desktopu, ali ne znam kako da ga instaliram na HDD. Jedino da opet negde probam da napravim butabilnu verziju CD-a

Kako?

[email protected] ~ $ apt-get install testdisk
E: Could not open lock file /var/lib/dpkg/lock - open (13: Permission denied)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), are you root?
[email protected] ~ $

Evo sad pokusavam iz repoa

Instalirao sam ga, sad radi -Analyze cylinder. Valjda je to to?