Jos jedna "koji laptop da kupim" tema

Vec godinama na desktopu (koji sam sam sastavljao) imam Mint i radi mi super. Uskoro treba da se selim iz zemlje, i nema mi logike da vucem taj komp, em je ogroman, em nije bas mlad. S tim u glavi, razmisljam da pazarim neki laptop, ali sto sa raznih foruma, sto iz licnog iskustva, znam da Linux na laptopu nema mnogo veze s Linuxom na desktopu. Laptopi su daleko problematicniji (nekima ne radi WiFi, nekima ovo, nekima ono)… Tako da dolazimo do cuvenog pitanja: sta da kupim a da mi radi bez preskakanja prepona? Ne bih kupovao neku zverinu jer mi ne treba, nisam gamer, ali bih uzeo nesto pristojno. Rasista sam teski po pitanju CPU-a (poucen iskustvom, uzimam iskljucivo Intel). Preferiram i nVidiu jer mi dobro radi hardverska akceleracija na Linuxu, ali ako radi i nesto drugo, i to mi je ok.
Dakle, ima li neko relativno nov laptop, sa Intel CPU-om, na kom mu uspesno* trci sveza verzija Minta?

Hvala puno za svaki predlog :connie_crazyperson:

*uspesno definisem kao: sav hardver radi, nema misterioznog 100% zauzeca, ne zakucava se, radi GPU akceleracija (VDPAU/VAAPI) itd…

Intel i Nvidia su kombinacija koja daje najbolje rezultate i najbolju podrsku sto se tice linux distribucija.

Jes da je netbook, ali ajde … :connie_crazyperson: http://uk.asus.com/Eee/Eee_PC/Eee_PC_1011PX/

Sve radi bez problema, a isprobani su Debian Xfce, Mint Xfce i CrunchBang.

Intel i Nvidia za gospodu, Ati i AMD za decu… uvek bilo i biće :connie_crazyperson: (sad će me banuju sa foruma)

Do koliko para planiraš da izdvojiš za laptop?

Kad bix ja kupovao neki laptop mislim da bi to bio neki DELL…

ja imam Dell… Dell radi savrseno, samo mora da mu se instalira novi drajver za wi fi…ali je to standardan drajver i veoma se lako namesta…

Po mom nekom iskustvu toshiba, dell, asus, rade besprekorno sa linuxmintom.

Najbolje ponesi svoj live flash ubodi pa probaj…

best way to do it is usually the easiest way…

Sad sto se tice Nvidia, ATI, uvek bilo i bice… koliko para toliko muzike… nvidia uvecava cenu, ali je daleko bolje podrzana od strane linuks zajednice.

najbolje bi bilo da mozes da nadjes nvidia chipset, nvidia graficka, i neki Intelov CPU… to je najbolja kombinacija ja mislim…

nvidia chipset je nešto najbolje što je ikada postojalo za računare :connie_crazyperson:

Čak bolje radi nvidia chipset na intel CPU nego sam Intel chipset… totalno glupo zvuči ali tako je.

Ja imam (pored desktop) laptop Acer Aspire 5732ZG, znaci Intel sa Ati grafickom i lepo radi,desi se da zabrlja neki put ali nista strasno :connie_crazyperson:

Ali generalno Linux bolje tj brze radi nego Windows 7. Kod desktop-a je dobitna kombinacija Intel + Nvidia :wink:

Ja bih za lap baš išao na AMD kombinaciju APUi nisu loši uopšte, logika je da obično šta ljudi više pljuju je dobro u stvari, a ne bi baš uopšte ni pljuvali da je beznačajno :connie_crazyperson:.

Ima tu logike, sve zavisi od potreba.

Hvala za info, narode :wink:
Kazu mudriji od mene da je frka s nVidiom na latopu zbog Optimusa… a i cesto to isto vidjam na Mint forumu… Linux drajver nema podrsku.
Zna li neko da mi kaze kako stvari stoje sa Intel i Ati/AMD grafickim i akceleracijom? Intel bi trebalo da radi po defaultu jer je VAAPI valjda vec u kernelu. Za Ati koliko znam nema veze s mozgom da dobijes akceleraciju (pricam o GPU akceleraciji pri dekodiranju recimo h.264).
Ne znam koliko bi para izdvojio… Kad vidim sta valja i koliko kosta - znacu. Nemam jos isplaniran budzet, da se tako izrazim :connie_crazyperson:

Nadati se da ce neka linux distribucija na bilo kom hardveru raditi 100% je po malo nerealna. Uvek ce nesto da nedostaje, iz tog razloga valjda svi volimo i koristimo linux. Bolji razlog od ovog nemam.

Ako kažeš da ti ne treba zver, šta fali lap topovima sa intel grafičkom. Ja imam Lenovo g570 sa intel grafičkom, intel dual core procesorom i intel čipsetom. Koju god distribuciju da sam probao (novije verzije) mint, ubuntu, puppy, mageia, pclos, suse, sve je radilo. I mrežna i wireless i BT i čitač kartica. Nisam naveo Debian jer mi kod njega nije radila wireless kartica, ali postoji drajver za nju. Što se tiče Intel grafičke u pitanju je Intel HD 3000, tako da bez problema u svim ovim navedenim distribucijama rade svi oni fensi efekti bez da štucne. Baterija oko 3.5 sata, tako da je i to ok.
Sve u svemu ako već kupuješ laptop samo Asus, Dell i Lenovo (IBM).

Samo da dodam na nekim lenovo laptopovima, kamera hoce da malo zeza u skype, naprimer da imas obrnutu sliku itd… Ali i to se resava…
To sam primetio najcesce kod asusovih modela i nekoliko lenovo modela.
Ali za to ima skripta koja uspesno resava problem.

http://www.ubuntu.com/certification/desktop/make/Dell/?category=Laptop

Netbook tržište se gasi sa krajem 2012.
main.jpg
Obzirom da je Asustek Computer nedavno najavo kraj svoje Eee PC linije krajem ove godine i da Acer nema planove da izdaje više netbook proizvoda, netbook tržište će zvanično nestati nakon što ove dve kompanije završe prodaju svojih preostalih uređaja. Suočavajući se sa snažnom konkurencijom koja dolazi od tableta, samo su Asustek i Acer i dalje ostale na ovom tržištu pri čemu prodaju netbook modele na tržištima u razvoju kao što sujugoistočna Azija i južna Amerika. Međutim, Intel će nastaviti da svoje Atom procesore i dalje nudi kada je reč o tržištu ugrađenih uređaja za primene kao što je digitalno potpisivanje ili tačke prodaje (POS).

http://www.itsvet.com/arhiva/2012-12-29#48528

^^ Šteta, oduvek sam gajio simpatije prema netbook-ovima, malo, prenosno, lako a ipak računar. Tableti su uglavnom za Angry Birds i skype.

Nikad, ni najbolji ekran sa najboljom feedback tehnologijom nikad neće moći da zameni fizičku tastaturu.

Godinama sam imao telefone sa QWERTY tastaturom počev od dalekog SE P800 pa preko Nokia E61 pa E71 pa BB 9700 pa BB9780… sada sam uzeo Alcatel OT 995 sa ekranom od 4,3" ekran na dodir, i opet tvrdim da ništa ne može da zameni kvalitetnu qwerty fizičku tastaturu.

Kada sam kupovao netbook u martu ove godine za iste novce sam mogao uzeti tablet kvalitetnijih karakteristika po pitanju brzine ali nisam to učinio jer ne volim da “nemam tastere”. I dalje mislim da ovo nije kraj za netbook biće tu dosta firmi koji će raditi kvalitetne netbook-ove.

Daleko od toga da su tableti loši, jednostavno i ja imam utisak da su oni za Skype i AngryBirds i eventualno čitanje knjiga…

Kakva su vaša mišljenja o thinkipad lenovim laptopima?
nekako mi djeluju čvrsto, dizajn je klasičan, al kad poredim sa drugim laptopima, ono sto sam vidio preko slika, današnji laptopi izgledaju kao neke igračke,bar sto se tice izrade plastike i tastature…

Најједноставније је купити Дел који подржава Убунту и решен проблем. Једноставно, купити лаптоп према ОС-у који је подржан. Тако сам ја урадио, графика је додуше интегрисана, Интел ХД, али нисам имао никаквих проблема.