Kako da povežem particiju/mountujem?

Koristim mint, no sve jedno, jos pre instalacije sam napravio jednu veliku particiju za podatke. Medjutim prilikom instalacije mint mi je prepoznao tu particiju i montirana je kao hard disk.

Prikazuje mi se u menadzeru fajlova. Ja sam mislio da mi ta particija bude /home ali nisam se snasao u instalaciji. Jel mogu sad nekako da tu particiju montiram u recimo /data ako vec ne moze home, jer je home zauzeto.

tenk ju :slight_smile:

A zasto bas mora da ti bude montirana (bilo kao /home bilo kao /data)?
Zasto je ne koristis za skladistenje podataka?

Pa racunam lakse mi je, ne volim da mi stoji hard disk na desktopu sa opcijama da ga iskljucim i slicno, hteo bih toj particiji da dam lepo ime /data i da tu njori :slight_smile: da sluzi mi za podatke, razne, no dobro, ako ne znate nema veze :smiley:

Možeš. Kada je montiraš ona se montira automatski pod /media/user/ime particije
Ti naravno možeš sam da edituješ fstab i nparaviš sam mount point koji hočeš za tu particiju, onda će pri svakom restartu linuks uvek tu da ti montira particiju.

Otvori terminal i napravi nov folder, moraš sa komandom sudo jer je to sistemska particija
$sudo mkdir /media/user/Naziv

Kad to uradiš prvo moraš da vidiš kako ti se zove particija da li je sda, sdb, sdc itd.
$sudo fdisk -a
Kad ti izlista sve particije ti vidi kako se zove i koji je fajl sistem na disku da li je NTFS, FAt ili neki drugi

Onda treba editovati fstab napraviti novi unos
$gksu gedit fstab

Kad ti se taj tekstualni fajl otvori idi na kraj poslednjeg reda, udari neter i u novom redu počni novi unos
#Ime particije mountpoint
/dev/sdb1 /media/yourname/mydata ntfs-3g defaults 0 0

*gde ti je

• Ime particije tvoj neki naziv te particije nije bitno izmisli nešto Podaci, Medija
  • mountpoint ti je tačka gde si ga montirao znači /media/Janko/Podaci na primer
  • /dev/sda ili sdb je ono što budeš pročitao iz fdiska gde ti se nalazi particija
  • ntfs-3g je ako ti je NFTS particija, ako nije kucaš taj drugi fajl sistem
    defaults 0 0 ti je unos da bi sistem mogao da i piše i čita po particiji najbolje je osaviti tako.
    Između reči praznine se ostvaruju tabom nikako spejsom.

Snimi izmene po završetku, vrati se u terminal i odmontiraj sve da bi proverio da li ovo radi
$sudo umount -a
$sudo mount -a

Ako ti se poarticija montira, znači da je sve u redu, tako će sistem pri svakom restartu da ti automatski montira particiju tamo gde si dao putanju u folderu /media