Kako ide linuxčenje?

Nisam na linuxu već par meseci.
Vratio sam se na windozu i mogu vam reci da windoza melje sve…morao sam zbog posla.

Ali vraticu se ja :slight_smile: Jel ima sta novo?

Poštedi nas hvaljenja tog spyware-a. :smiley:

Ima…TRIOS će da samelje taj tvoj wintendo za doručak, i još 2-3 pride do ozbiljnijeg ručka :smiley:

Melje windows i kad ne koristiš računar, pogledaj lampicu za HDD dok se računar ne koristi, melje on i kad ti nisi pored njega, melje uvek… :slight_smile:

Pozdrav gostu koji je prešao (trenutno) na M$ Vindouz i moram da mu napomenem da su neki radnici u jednoj maloj firmi zadovoljni što su prešli na Linuks (i to Kubuntu) zato što neće da plaćaju igru sa kartama na M$ “Vindouz desetki” zvanu Solitaire. - Da preuzimaju istu za M$ Vindouz “putem sivih kanala” im se ne isplati zato što krije neku malicioznu komponentu pisanu za Vindouz. :wink:

Kako ide Linuksčenje? Paa mnogo bolje nego “Vindouzs(elja)čenje”. :slight_smile:

P.S. Mnogi korisnici koji su dugo koristili Linux se po nepisanom pravilu kada hoće da koriste Windows itekako vraćaju na Linux. Pozdrav. :wink:

Ja sam 10 godina aktivno u servisima računara i opreme, ako neko zna šta je win i problemi to sam ja, to i danas kući radim svaki dan, svakome install po želji ali ja koristim linux trenutno Kubuntu KDE, eto toliko. :slight_smile: Čujem od ljude dosta izgovora kao ne mogu ja linux treba mi ovo ono, može da radi samo na win itd. Ovako, za sve ima rešenje, poznajem par ljudi PLC programeri koji rade ozbiljan posao, njihovi računari tj. lap topovi moraju da rade svakog momenta u svakom trenutku, pre nekoliko dana dolazio jedan moj drug iz Mađarske kod mene u firmi i zamislite šta ima u računaru? Kubutnu x64, na CPU intel i5, 16GB ram, 250gb ssd, virtual box i XP za specifične stvari, u njegovom slučaju original program za siemens, i Eaton automatic. SVE ostalo ali bukvalno sve završava na Kubuntu. Pitao sam ga zašto ne koristi win? Samo je počeo da psuje i rekao ovako: “Meni treba stabilan računar, ne mogu da se zezam sa microsoft sranja, malwerima, virusima i ostale gluposti, kaže da ne može da izdrži njegov računar na win više od 3-4 meseca jednostavno mora reinstall (da napomenem da on računare menja na po max 2 godine), a da mu to uradim do kraja i sve što meni treba ode jedan ceo dan, znači batalio sam microsoft!, Gledaću da se totalno okanem toga ovo što koristim u virtualbox iz nužde a čim se pojavi neki support brišem sve” To su njegove reči.

Ako neko kaže ne mogu na linux zbog posla taj samo traži izgovor, ide linijom manjeg otpora, i hoće da sve ide na 2 klika. :slight_smile:

Miloše, nemoj se ljutiti, ali preteruješ. Linux u većini slučajeva može da odmeni Windows kada govorimo o prosečnim korisnicima (kada kažem prosečnim korisnicima mislim na one koji računar koriste za surfovanje Internetom, slušanje muzike, gledanje filmova, rad u Ofisu i sl), nama koji razvijamo softver (osim u slučaju kada govorimo o softveru za Windows) i onima koji ne zavise od vlasničkog softvera, ali je daleko od toga da postane #1 platforma na Desktopu iz dosta razloga:

[LIST]
[]nekonzistentnost - da bi podesio nešto na OS X-u ili Windows-u samo treba da znaš gde še podešavanje nalazi, dok kod Linux-a imaš čest slučaj da razne distribucije vuku svoju politiku (već sam u par navrata spomenuo Apache), a pored toga imaš i različita grafička okruženja koja na drugačiji način implementiraju podešavanja. Ovo ne predstavlja problem nama entuzijastima, ali ako ćemo realno, uopšte nije privlačno prosečnim korisnicima računara. I to je jedan od razloga manjka softvera za Linux - kako očekivati da ti developeri razvijaju aplikacije ako imaš 100 različitih distroa, 100 različitih okruženja i moraš da skontaš kako da sve prilagodiš da radi kako treba? Jedino što ti ostaje je Qt (koji opet ima svoja ograničenja) i ostala cross-platform GUI rešenja koja opet svaka na svoj način implementiraju stvari.
[
]nedostatak dovoljno dobrih foss alternativa - Photoshop, AutoCAD, Maya3D, Cinema4D, Sony Vegas i slični programi nemaju dovoljno dobru open source ili bar besplatnu alternativu, šta god neki pričali. Da li je Photoshop industrijski standard zato što Adobe provlači velike pare da to ostane tako - pre bih rekao da je u pitanju navika, kako među rajom, tako i među dizajnerima. Razgovarao sam sa mnogim profesionalnim grafičkim dizajnerima i svi redom su mi rekli da je GIMP jednostavno okrnjen u poređenju sa Photoshop-om. Nemaju svi shtload RAM-a da koriste zahtevne programe iz virtuelne mašine niti se to iskustvo može porediti sa onim na metalu, pogotovo kod zahtevnijih procesa, renderovanja i sl.
[
]elitizam - deljenje u protivničke tabore, pljuvanje tuđe distribucije, korisničkog okruženja, “uljezi” i “domaći”. Ne kažem, vole i neki korisnici OS X-a da popljuju Windows i imaju razlog za to, ali brate mili, kako očekuješ da ti se pomeri marketshare sa je*enih 2% kad ne možeš da ujediniš zajednicu? Šta prosečnog korisnika briga da li mu sistem koristi systemd ili InitRC? Koliko Windows korisnika uopšte zna čemu služi registry? Što reče jednom jedan pametan čovek - ljude ne zanimaju operativni sistemi, njih zanimaju aplikacije.
[/LIST]

Ja sam jedan od onih koji se kunu u Linux u svakoj diskusiji gde ima mesta tome kao neko ko koristi Debian kao primarni OS jer je neprikosnoven u mom poslu gde je potrebna efikasnost i što veća kompatibilnost sa razvojnim alatima, ali moramo ostati realni. Microsoft je već uočio svoje greške i popravlja se - videli su da nema kud i da moraju da sarađuju, ali to ne znači da je FOSS pokret “pobedio” ili da je “rat gotov”, naprotiv, najveći rat je tek počeo i to interni. Šta FOSS zajednica ima da ponudi kako bi očuvala integritet, a da se ne šlepa na nedostacima drugih? Šta, štancovaćemo još gro distribucija sa promenjenim ikonicama, macam, kucama, drugim init sistemom i dodatno dezintegrisati zajednicu?

Jel imaš ti neki predlog ili barem neku naznaku šta bi to moglo da se ponudi kako bi Linux prebacio tih 2% na marketshare-u?

Moj predlog odnosno viđenje kada će linux imati barem 10-20% udela u tržištu, i dalje stojim iza toga jeste kada bude imao nativnu podršku i 101% kompatabilnost na relaciji CPU-GPU koja će omogućavati da se video igre igraju jednako dobro kao na Windows-u, dakle ne mora da bude bolje, samo neka bude jednako konzistentno i biće ok.

Gaming industrija je u svetu N01 mašina za štancovanje i kopiranje para, iza nje je namenska vojna industrija, tek onda dolazi sav ostali softver i ono što donosi pare (muzika, filmovi…). Gaming je pokretač svega oni broje milijarde dolara godišnje, i to nema nikakve veze sa podešavanjima gde se nalazi i ujedinjenom zajednicom, to bre ima veze samo sa parama i ni sa jednim drugim činiocem.

Daj Nvidia donaciju od par stotina miliona dolara da ti razvije drajver za tvoj bilo kakav unix sistem i daj još toliko EA-u, Dice, Blizardu ili ActiVision-u da ti razviju CallOfDuty, Warcraft ili šta već u potpuno native formi bez portovanja… pa da vidiš kako se priča menja preko noći i kako glavnu ulogu imaju samo pare u udelu marketshare-a.

@Vladimir Itekako ima veza sa činiocima koje sam naveo. Da su u pitanju samo igre, bilo bi super. Stvar je u totalno drugačijoj koncepciji Linux-a. Niko nikome ne brani da uloži veliku lovu u svoju distribuciju i da sklopi dil sa velikom kompanijom. Već imamo primer ulaska Lunix-a na velika vrata u gaming svet. Ako misliš da će to magično da reši sve probleme sa marketshare-om, grdno se varaš. Te igre treba neko i da razvija, a kada ti imaš sto različitih implementacija jedne te iste stvari, onda nemaš volju developera da uopšte i rade na tome. Kod konkurencije imaš standardizovane API-e, imaš dobro pokrivenu dokumentaciju i iskustva onih koji su to do sada prežvakali hiljade i hiljade puta, a na Linux-u je potpuno drugačije, imaš podršku entuzijasta i ako nešto krene po zlu nemaš kome da se žališ, to ti je što ti je.

I da rešiš te probleme vezane za igre , opet ostaje onaj surovi faktor zvani navika. Ljudi su jednostavno navikli da sve rade na klik (što je i normalno), a kod Linux-a za bilo kakvo naprednije podešavanje moraš da posežeš za terminalom. Nije to u duhu prosečnog korisnika, ne moramo o tome da tupimo kada je stvar jasna kao dan. Pored ovoga, imaš i MS koji forsira svoj Visual Studio (koje je inače, ruku na srce, izvanredno okruženje, čak jače i od XCode-a) i Office kod studenata i u preduzećima, kao i licence za svoj OS. Nisu sve države toliko osvešćene kao Nemačka da ulažu u OSS.

Ono što ja predlažem je jasno iz mog teksta - standardizacija. Sredi API paš’ da vidiš kako će indie developeri da ti nagrnu, bez ikakve love i podrške tamo neke korporacije.

Koliko ja ovde vidim sve se svodi opet na dva klika.

Neću dalje ništa da komentarišem otićiće previše daleko, neka svako koristi ono šta njemu najviše odgovra, ja sam u IT svet punih 10 godina i ne mora niko da mi kaže bilo šta da bih ja znao. :slight_smile:

Ne ljutim se naravno. :slight_smile:

Evo npr. ja sam dobio na mail neki DreamSpark racun. Mislim da su tamo skoro svi M$ proizvodi i sve je dzaba.
I plus raznorazna studentka udruzenja sponzorisana M$om svako malo dolaze da se reklamiraju.

O kakvim standardizovanim API-ima pričaš i kakvu to dokumentaciju pomišnješ, za čega dokumentacija?

A kod konkurencije se kod koga žališ pošto pominješ da ovde “nema kome da se žališ” kada nešto krene naopako!?

.NET Framework 4.6 and 4.5
Home: Java Platform, Standard Edition (Java SE) 8 Release 8
Unity - Manual: Unity Manual
Qt Reference Pages | Qt 5.7

Ovo se zove standardizovana dokumentacija. API je aplikacioni programski interfejs. Osnova razvoja.

Ne postoji jedinstvena podrška za Linux, ne razumem šta je tu teško shvatiti (ili možda ne želeti da se shvati).

Oracle Configuration Support Manager
https://support.microsoft.com/en-us

A ti si malo druže pobrkao lončiće, ne žalim se ja jer meni nije frka da pitam na nekom forumu za nešto, ali se žale oni kojima posao ili firma zavisi od toga.

Jeste, ja sam, nisam sve citao sto ste pisali, jer sam protumacen kao hejter a nisam.

Ali bicu jos iskreniji, batalio sam ucenje c jezika, linuxa, kernela i slicno, komandne linije, sad sam malo vise na yutjube u vinogradu na xampu, localhostu, radionici i u kafani. Lazem, nisam u kafani, ali jesam u igraonici :slight_smile:

Dakle, sta se promenilo… mene ledja vise ne bole :slight_smile:

Verovatno cu da uskoro pocnem debian da komadam i da prckam, ide zima…

Nisam siguran u kom smeru ide razvoj kernela, kad na mom desktopu koji je star dve godine i na laptopu koji je star sest meseci, ne mogu da podesim neke opcije NIKAKO.

Svako ima neki problem, nekog ostavio devojka, nekog momak, neko ne primi platu… a ja ne mogu da ugasim , suspendujem, hiberniram moje masine. Zato NISAM na linuxu.

Ja to ne umem da resim, mozda bi neko umeo ja sam morao da odustanem, da bih ziveo.

Toliko od mene, ajd, zivi bili… Inace priznajem samo debian nista drugo :stuck_out_tongue:

Ide u smeru da se prvo proslave 25 godina postojanja istog Linux ( Kernel / operativnog sistema ) Linux Turns 25, Happy Birthday! , da se pojede ta tortica, a onda ćemo da vidimo u kom smeru ide, mada ide u boljem smeru kao i razvoj ostalih “*NIX kernela” u odnosu na Windows OS.

P.S. Hoće leđa da bole i od “kompjuterskih” igara. :wink:

Windows OS i “*NIX kerneli” (valjda pod ovim smatraš sve kernele koji su POSIX kompatibilni) su stvari koje se ne mogu porediti - to ti je kao da porediš Fiat 500 (mali, kompaktan, završava posao) i motore automobila marke BMW serije 6 (motore, ne kompletne automobile).

A razvoj Linux kernela neće ići u lošem smeru sve dok se dobro kontroliše ko sve i na koji način “doprinosi” istom (što bi rek’o Lenjin - poverenje je lepo, ali je kontrola bolja) i dok Linusa služi pamet i zdrav razum, odnosno da je on taj koji ima finalnu reč.

A zasto onda na mom kompu ubuntu neki 12.10 savrseno radi, gasi se pali se, hibernira, suspenduje a ovaj nov ubuntu nece, JER noviji kerneli nemaju siroku podrsku za acpi i ko zna sta jos, ubacuju neke drangulije a izbacuju korisne stvari, drajvere module, jer nas to linuksi teraju potajno da kupujemo i njihov hardver?

Bice da je to, ok, dacemo vam softver dzabe, ali da bi sve radilo kupite nase masine…

Nema tu nista lose, ali nek onda to javno, glasno kazu, pa da znamo, jer planiram da obnovim masinu i sto da se zezam sa additional drajverima, ako moze jedna kompaktna masina i da radi sve. A ako radi za linux, onda svakako moze i za windows.

Одлично! Пре три недеље раскинуо десетогодишњу сарадњу са Бил Г. Инсталирао Убунту и уживам у слободи.

Stalno iste teme šta je bolje itd. Bolje je ono što je korisniku lakše za korišćenje i više mu odgovara.
I windows i linuks imaju svoje prednosti ali i mane. Nekome te mane smetaju, nekome prednosti nisu dovoljne i to je vrlo subjektivno.
Ako bi gledao iz svog ugla, a moram jer je samo takav stav objektivan ja koristim oba negde je bolji jedan negde drugi.
Linuks ima gomile problema, lošije performanse kod mnogo čega, ali i jako puno prednosti.
Koliko god mi želeli da ga vidimo i predstavimo idealno ipak treba biti objektivan, ni u linuks svetu nije sve potaman.
Ne krivim one koji pređu na windows sa linuksa, sigurno za to imaju dobar razlog, mnogo toga na linuksu ne radi ili ne radi dovoljno dobro.