Kako instalirati MINT na USB ?

Pozdrav ljudi…Novi sam na forumu,i buduci korisnik Minta :slight_smile:
Zanima me kako da instaliram ovaj sistem na flesku od 16GB…dakle fleska da mi sluzi kao “particija” :slight_smile:
da sve sto radim na sistemu ostane na fles :slight_smile:
Znaci iz komp .iso fajl da instaliram na USB ili da pokrenem sa CD-a instalaciju i kad se pojavi opcija gdje instalirati sistem (pojave se particije) ja odaberem USB.

Umeš li da napraviš butabilni CD? Ako umeš nareži Mint na CD.

Kada se mint podigne i kreneš u instalaciju u jednom delu ćete pitati za particije, tu iz padajućeg menu-a izabereš svoj USB i napraviš particije sledećim redosledom:

2gb odvoji za SWAP
“ostalo” kreiraš kao EXT4 i za mount point staviš [size=5]/[/size]

To je to :slight_smile:

@poCETNIK

Pozdrav i tebi, i dobrodošao na forum :slight_smile:

pozz iz Crne Gore za vas,extra ste…Mnogo korisnih stvari ima da se nadje na ovom forumu :wink:
Znam da napravim butabilni CD…Da nesto ne zeznem kad budem pravio taj SWAP i ostalo,jer imam windows xp na C particiju i ne zelim da ga izbrisem …
I jos nesto da vas pitam kad se instalira sistem jel posle da bi ga pokrenuo treba da boot-ujem sa USB…
Imam jedan problem ,imam u biosu tu opciju(USB boot) ali nece da boot-uje sa fleske :frowning:

@poCETNIK

Nećeš ništa zeznuti na C particiji, ako budeš pazio da se Mint instalira samo na usb…tada instalacija ništa ne upisuje na hard disk.

kad se instalira sistem jel posle da bi ga pokrenuo treba da boot-ujem sa USB…
Da, naravno…

imam u biosu tu opciju(USB boot) ali nece da boot-uje sa fleske

Prvo, proveri redosled boot opcija u biosu…treba da bude usb-cd-hard… svaki bios to malo drugačije prikazuje, ali je princip taj…

Drugo, moraš na usb-u imati instaliran neki sistem, da bi uopšte imalo šta da se butne odatle …

Ništa jednostavnije. Ubaciš USB skineš programčić http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/ , pokreneš ga, pratiš instrukcije, restartuješ sistem, pri dizanju sistema pritisneš F11 ili F12(sve zavisi koja je ploča), odabereš USB i ponaša se kao disk.