Kako krenuti?!

Upravo downloadujem Linux Mate 32bit… a zanima me sljedeće…
Šta je mate, a šta cinnamon?
Kako će mi linux raditi na sljedećoj konfiguraciji:
AMD athlon dual core 4850b, 2.5Ghz
3gb ram
Ati radeon hd 5570

I šta mi predlažete za početak da pročitam i šta mi je najbitnije da znam u samom početku?

Ovo je za početak, a kuckamo dalje :slight_smile:

Mate i Cinnamon su razlicita desktop okruzenja. Cinnamon je popularniji. Mozes pogledati oba. Pa na kraju izabrati sta ces da koristis.
Na tvojoj konfiguraciji bilo koji linux ce raditi besprekorno.
Za pocetak pogledaj malo kako izgleda forum, pogotovu sekciju apsolutni pocetnici. Tu ima puno korisnih informacija. Linux se uci postepeno. Nema potrebe da zuris nigde.
Naravno, kad skines iso fajl, narezi na disk i probaj malo u live modu, vidi kako izgleda i kako radi.

Skini uputstvo za pocetnike sa sledeceg linka http://forum.mint-sr…srpskom-jeziku/, bice ti od koristi.

Kao sto sasa kaze to su 2 različita grafička okruženja.
Mate je naslednik gnome 2 znači okruženje sa tradicionalnim načinom rada
Cinamon je modernije okruženje zasnovano na Gnome 3 koje ti preporučujem

Oba ova okruženja će savršeno da ti rade na tvojoj mašini.

Ono što bi trebalo za početak da znaš su osnove…znači prvo da ažuriraš redovno sistem, po potrebi da instaliraš programe koje želiš itd.

Većinu toga imaš ovde na forumu, ukoliko te nešto konkretno zanima postavi novu temu i rado ćemo ti odgovoriti.

Pošto mi sa direkt linkova jaaako sporo skida morao sam prekinuti download Linux Mate, a u međuvremenu sam pročitao vaše komentare, pa sam našao torrent za cinnamon http://www.mnova.eu/torrent/5326409/linux_mint_13_cinnamon_%2832_bit%29.html nadam se da je ovaj torrent ‘ok’? Može link do teme gdje se pominje live mod, da ne idem pretragu. Hvala

Live mod. Kad skines iso sliku, narezes je na cd/dvd disk kao iso file, a ne kao data file. Time se dobio Live mod, odnosno taj operativni sistem ce raditi sa cd/dvd diska kao da je instaliran, potrebno je samo da u biosu podesis da se sistem pri redu butovanja prvo pokrece sa cd-a. Ubacis cd/dvd u racunar, restartujes i pokrenuce se Linux Mint narezan na tvom cd-u/dvd-u. Mozes slobodno da isprobas kako radi, da otvoris poneku aplikaciju i upoznas se malo sa Linux Mint distribucijom.

Kaži mi samo da li je dobar torrent?

Torrent je u redu, budi bez brige, pogledaj ovaj link, odavde uvek mozes skinuti neku linux distribuceiju preko torrenta http://linuxtracker.org/index.php?page=torrents, i kad stavljas link u post koristi opciju LINK, a opcija CODE se koristi kad hoces da istaknes neki deo teksta.

najsigurnije je koristiti torrent sa zvanične stranice: http://torrents.linu…bit.iso.torrent

edit: 100-ti post :slight_smile:

Ako si jos uvek u windowsu skin iso sliku i skini ovo Preko ovog programa napravi butabilan fleš preko koga ćeš ući u live režim linuxminta. Ukoliko nemaš fleš uvek možeš da tu iso sliku narežeš preko nekog programa za rezanje dal nero, poweriso ili šta već imaš u windowsu.
Iso sliku prosto režeš samo u programu na rezanje ideš na open i učitaš iso sliku. I to je sve.

Došao sam do “installation type” sada me zanima kako da sačuvam D: particiju, a C: da formatiram i da na njoj ostavim samo mint i uz to da mi se obrise win7?

Moras nam dati jos neki detalj. Kolika je C particija, kolika je D particija. Pretpostavljam da hoces da sacuvas D particiju jer na njoj imas neke vazne podatke. Uvek pre instalacije, pozeljno je uraditi backup podataka, odnosno sacuvati vazne podatke u slucaju da nesto lose krene ,moze da se desi da se podaci izgube. Nemoj zuriti, pogotovo ako je ovo tvoja prva instalacija linuxa.

To sto ti hoces je najmanji problem, ali mislim da malo trcis pred rudu. Za nekoga ko je malopre usao u linux vode, ne bih ti preporucio da odmah formatiras C i obrises i Windows, napravi posebnu particiju za linux, pogledaj kako to sve izgleda i radi. Ne kazem da ti je neophodan windows (daleko bilo), ali pocetnici su skloni da cas posla ubiju sistem (sta sam puta ja to radio) i mnogo je lakse kad ostane jedan ziv sistem.

To je moj predlog. Sto se konkretnog pitanja tice odes na opciju Something Else i dole izaberes particiju koja je bila C u windowsu, preformatiras je u ext4, a u padajucemem meniju Use this partition as obelezis /, i nema vise windowsa, samo linux, ali opet kazem ne zuri. Sto se podataka tice slazem se sa sasom, obavezan backup svega.

Da, da razumijem vas. Napravicu backup D:
http://www.dodaj.rs/f/F/Z8/33AnMMwF/screenshot-from-2012-06-.png ovo je ss. Uglavnom nemam nista posebno da mi win nudi za razliku od mint-a, em sto se na winu nerviram duplo vise.

Particija C ti je verovatno sda1 možeš da je prepoznaš po veličini u GB. Samo je obriši formatiraj kao ext4 i mount point staviš root ili / a d particiju ne diraj. Samo je preskoči.

Jeste sda1 je C paticija, pise dole Windows 7 loader. Drugu ne pipaj inace mogu da odu i podaci. Ako ti je windows sluzio za office, internet, muziku i filmove onda slobodno brisi!

Nemoj nista odmah da radis, reci jesi li resio da obrises win za navijek posto ima jos jedna korisna stvar koju bi trebao da uradis pre instalacije!

Bice tu potrebno dodati i swap particiju, a opet, @Shankly se setio jedne veoma vazne stvari u citavoj ovoj prici. Da li si bas siguran da hoces da ostanes bez Windows 7 operativnog sistema. Kad sam prvi put instalirao Linux, ostavio sam i Windows XP, da se “nadje” kad nesto zaskripi, da imas odakle da dodjes na forum ili irc kanal i pitas ako postoji neki problem, ili ako Linux “prestane” da radi…

Pogledao sam particije…obrisi prvo win particiju od 110 GB i napravi od nje 3 nove particije. Sda1 nek ti bude / znači root stavi 10-15GB. Onda napravi malu swap particiju oko 2GB i sve ostalo nek ti bude /home.

Ja generalno u to ne ulazim, u izbor sistema, vidim da je rešio da instalira mint. Ako ne koristi win7 ništa specijalno, ništa ne gubi obaranjem wina.

@Sreten Gubi ziv sistem i forum i IRC i google pretragu za resenjen itd… Doduse, sve to moze i sa live linuxa, ali je sporo. No, da ne tupim, ako hoce neka brise, i treba! :slight_smile: Sreten je rekao ono sto sam ja hteo a to je da napravis te 3 particije root, home i swap.

Jedino sto ce mu ostati ona sda5 NTFS particija da visi. Ako vec migrira ne linux mogao je i nju da jednostavno priljuci home particiji…da mu /home bude ceo kao jedna veca particija…Onda bi imao cak 300 GB za home.
Ni ovako ništa ne smeta, međutim najblje bi bilo da može da backupuje negde D particiju odnosno sda5 i da sve obriše i napravi lepo

root 15GB
swap 2GB
home ostatak hard disk znaći 300GB

To bi bio pravi potez i više da ne razmišlja.

Tako je kod mene slučaj.

Ja bih podatke ostavio na NTFS particiji i tako i kod mene radim, jer ne daj Boze neke hardverske havarije (a da nije HD) backup podataka ne bih mogao da ucitam bez linuxa jer win ne cita ext particije. Kad bih morao da kacim HD na drugi komp i onda iz live rezima da radim backup, ubio bih se na mestu, to je robija A klase. Desilo mi se da moram da radim backup (zbog reinstalacije svega) kad mi crkla ploca i graficka od naponskog skoka, zato kazem da je ovo iplak bolja varijanta, iskusio sam pre godinu dana, tako da nije losa stvar da podaci budu na zasebnoj NTFS particiji (primarnoj naravno).