Kako napraviti boot-abilni disk ili USB stick

Posto vec neko vreme koristim Mint na novom PC-u resih da osposobim stari PC-za isprobavanje raznih distribucija i neko ligh koriscenje.Problem je u tobe sto nikako da nadjem neki alat za rezanje bootabilnih diskova i pravljenje bootabilnih fleski.Pomoc?

Za rezanje iz linuksa ja koristim Brasero. Samo ides na “Burn Image”, selektujes ISO koji hoces i narezes.
Za flash, YUMI, preko Wine-a ( program je namenjen za Win, ali odlicno radi preko Wine-a, sem sto moras da prvo formatiras flash u FAT32 fajl sistem, jer formatiranje ne funkcionise preko vina ). Program je dobar iz razloga sto mozes imati onoliko distroa na flash-u koliko ti prostor dozvoljava. Znaci kad dizes sistem sa njega imas lep meni iz kog biras sta ce boot-ovati, koji distro tj. :slight_smile:
http://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/
Vise o njemu ovde:
http://forum.opensource-srbija.org/topic/18-kako-da-instalirate-mint-sa-usb/page__st__20#entry23929
:slight_smile:

Nisam siguran da je FAT 32 ali sam napravio butabilni USB pomocu USB image writer-a i lepo je radio medjutim kada hocu da upisem drugi iso fajl to je nemoguce.Probao sam i sa YUMI-em ali nikako da ubodem sta mi treba.

Pa jel si kliknuo na YES?

Nego sta i kao i uvek ova poruka se pojavljuje.A fleska je od 8GB.

Ja sam imao slican problem posle upotrebe ImageWriter-a problem sam resio sa Gparted-om. Jel ovaj ImageWriten napravi jednu particiju kolika mu je dovoljna za sistem a ostatak flesa bude kao unallocated pa zato se ne vidi ostatak. U Gpartedu obrises ovu particiju i napravis novu sa fat32. Onda bi trebo da radi ovaj YUMI ili Universal USB Installer.

Kao što ti je @[member=‘S.A.U.G’] napisao u Gparted-u ili Disks-u formatiraj kompletan USB pa pokušaj ponovo.

uuu :frowning: pa to je to sigurno… e da sam ranije video temu… neka , bar je resio problem ili bi bar trebalo :connie_boy_cleanglasses:

Izvinite sto ozivljavam ovu temu ali sam u tom trenutku odustao od pravljenja bootabilnog diska zbog nedostatka vremena. Medjutim sad sam probao ali opet imam problem i to sa Gparted-om.