Kako napraviti particiju a ne obrisati podatke sa nje?

Kao i mnogi pocetnik sam sto se uopste linuxa tice.
E sad, imam problem vec kod instalacije (mint 14) jer kad dodjem do prozora gde me pita da li hocu linux sa windowsom (trenutno imam win xp) ili samo linux kada odaberem samo linux kaze da ce instalirati na hardu celom hardu.
Moje pitanje je kako da instaliram linux na particiji gde je windows,a da mi ne obrise podatke sa druge particije gde su mi podaci? ???
Znaci hard je podeljen na 2 particije c i d. na c particiji na kojoj je windows (kojeg ne zelim vise da imam) ima 17 gb, a na d ima ostatak(63gb) gde je muzika koju ne bih voleo da izgubim.
Da li neko moze da mi kaze kako ide to pravljenje particija a da opet ne diram onih 63 gb gde mi je muzika tj. da D particija ostane netaknuta ??
u nada da ce mi neko pomoci
unapred zahvalan
p.s. imam 512 mb rama
p.p.s. znam da ima dosta tema gde se pominje kako napraviti particije ali nigde ne pise konkretno kako i da li ostaju sacuvani podaci na drugoj particiji

U tom slucaju trebas ici na trecu opciju “Something else” i rucno obrisati C particiju, napraviti novu za Mint + jos jednu malu za swap. (swap na linuksu ti je ekvivalent Page fajlu na Windowsu). Ovo ti pisem u najkracim crtama, a ako ne znas kako dalje sam, i pre nego sto se udubimo, reci jer ti to jedini hard disk u racunaru? :slight_smile:

Као што је написано, изабереш something else, на списку који ти онда понуди изабереш ту прву партицију, обришеш је, кликнеш на add, направиш једну од гига за swap а за остатак изабереш да форматира као ext4 и означиш да буде / тј root. После све иде редом.
То је негде на граници да имаш места, ако касније нешто додајеш можда ти зафали простора али … не верујем да ћеш са 512 рама да се науживаш у раду. Можда неки старији линух али овај тешко.

Не заборави да губиш све са C партиције и углавном нећеш касније моћи да вратиш ако си нешто заборавио.

e pa imam jos jedan od 40bg na kojem imam opet neke podatke koji su mi bitini…u sustini svestan sam da mi konfiguracija nije bas neka tj. bila je te 2004 :), al ovaj win xp je stvarno komercijalno sra*e, pa sam mislio da je bolje da stavim linux, a i interesuje me generalno…pa sa tim u vezi da pitam, jel mozda da uzmem neku drugu verziju linuxa gde bi malo bolje sljakala s obzirom na 512 mb rama?
da se vratim na particije…icicu korako po korak. znaci obelezim particiju pa kliknem delete, onda se pojavi toliko koliko sam obrisao free space, onda od toga pravim swap tako sto kliknem add pa tamo kazem ovo sto je calex naveo…
ovim ja nisam ugrozio particiju d… i samim tim sve je ok…msm probao bih ja to i sam…al nisu samo moji dokumenti na kompu pa ajd necu bez konsultacije :slight_smile:

Hm? još jedan predlog, pre nego kreneš u brisanje particija…ako taj disk od 40 GB nije baš skroz pun, a ima prostora na onoj d: particiji sa muzikom, možda je bolja varijanta da prekopiraš sve podatke na d: particiju? Time bi oslobodio ceo disk od 40 GB samo za linux, dok ne stekneš dovoljno iskustva?

Nije bas tako, kad kliknes da obrises particiju obrisao si sve, ta particija vise ne postoji, znaci imas prazan prostor koliko je ta
particija zauzimala. Boji se samo da ne ispadne da brise c: particiju a ono ode i druga particija, najsigurnije je nekako skloniti to sto
treba na neki drugi disk-masinu. Nesto mi prolazi kroz glavu da je neko od clanova pogubio sve zbog previda oko extend particije.

Pre svega:

1. Najbolje da sve sto je vazno kopiras na drugi hard, kao sto ti momci savetuju, radi svake sigurnosti.
  2. Shvatas da je svako cackanje particija i diskova rizicno, sam snosis rizik i odgovornost itd…!

Posto imas dva harda na kompu, prvo je bitno da shvatis da linux drugacije obelezava diskove nego windows. Na sledeci nacin:
Jedan od tvojih hardova u linuksu je “sda”, drugi “sdb”. Onda dalje particije su: sda1, sda2… ili sdb2, sdb5…
Da uzmemo za primer tvoj hard gde su Windows, C i D particije. Taj hard bi bio sda, particija C bi bila sda1, a particija D sda2, i tako redom do poslednje ( za slucaj da ih imas ).
A C ces naci najlakse prema velicini i procesom eliminacije. Prvo naravno utvrdis na kom hardu se nalazi, da li na sda ili sdb ili sdx. Tako sto ces sabrati velicine svih particija pa videti koji disk je od 40, a koji od, ( ako sam dobro ukapirao ), 80GB.
Ili, mozes jos jednostavnije da fizicki otkacis drugi hard, dok ne instaliras linuks, pa ga posle ukljucis ponovo. :wink:
Kada to utvrdis ( da predpostavim da je sda u pitanju ) onda nadjes particiju, prema velicini, znaci jedina na sda disku koja je 17GB i xxGB praznog prostora.
Ili ako si otkacio drugi disk, manja particija od dve koje postoje na listi, u ovom slucaju 99.9% sda1.
Onda proveris sve barem jos jednom, za svaki slucaj. Ako treba pisi na papir koja je koja.

Nakon toga, oznacavas C particiju, tj. sda1, ili vec kako utvrdis da je obelezena, ides na Delete ( vodi racuna o Draganovim recima iz prethodnog posta, kada kliknes na delete nepovratno si je obrisao!!! ), nakon cega ti ostaje Free space, koji je ona zauzimala.
Dalje, oznacis Free space, pa kliknes na Add dugme. Otvara ti se prozor Create partition. U njemu podesavas sledece:

• Type = Primary
  • Size = velicinu unesi umanjenu od pocetne za 1024MB ( taj 1GB ce ici za swap )
  • Location = Beggining
  • Use as = Ext4 File system
  • Mount point = / ( bukvalno kosa crta, nemoj da pomislis da treba da ostavis prazno, znaci treba da bude / )

Kliknes na OK, pa ponovis postupak, oznacis Free space, kliknes na Add, pa podesavas dalje ovako:

• Type = ostavi kako je namesteno
  • Size = sve sto je ostalo, a treba da je oko 1GB, tj. 1024MB, mozda ± 3-4MB.
  • Location = ostavi kako je namesteno
  • Use as = swap area ( ili linux swap, ako tako pise )
  • Mount point = nista ne menjas, treba da je prazno, tj da posivi, ne mozes menjati nista.

Nakon toga na listi samo oznacis ext4 particiju, novu koju si napravio naravno, i kliknes na Install Now. To je ceo proces, koji ne bi trebao da pipne ostale diskove i particije.
Vodi racuna i da slucajno ne stikliras neku od particija, jer ce se formatirati ako to uradis, znaci sve treba da budu NE stiklirane!
Ja isto imam dva harda, mnogo puta sam instalirao i na jednom i na drugom linuks i nikada nisam imao bilo kakav problem, pogotovu da mi nesto sto ne treba obrise. Sto naravno ne mora da znaci nista, ali moje iskustvo je takvo. Mint 14 sa kog pisem ovo, je instaliran na potpuno isti nacin kao sto sam ti opisao gore. :slight_smile: :drinks:

e hvala na temeljnim odgovorima i na agilnosti, svaka cast. definitivno je najbolja varijanta da podatke koji su mi bitni imam na nekom drugom disku i onda lepo primenim sve ovo sto ste mi rekli…
cofi hvala na objasnjenju-jasno je ko dan sad :slight_smile:

tako je najbolje a možeš i taj hard od 40 gb da defragmentiraš da ti napakuje podatke i onda npr preko gparted-a ga podeliš ali sve zavisi koliko ti mesta zauzimaju podaci na tom disku od 40gb.
ali pošto su ti to veoma bitni podaci čudi me da nemaš backup tih bitnih podataka :slight_smile:

@vladarocky
Upravo tako, sto je sigurno sigurno je. Kada ti imas backup onog sto ti je vazno, particionisanje i cackanje diska moze da zabrljavi koliko god hoce, vec ce se naci nacin da se “odbrljavi”, ali jednom obrisani podaci se ne vracaju ( barem ne na lak nacin ). :wink:
Nema na cemu, za to smo ovde! :slight_smile:

Btw, sto rece calex, pitanje kako ce funkcionisati sa 512MB RAM-a, predpostavljam da zelis Cinnamon ili Mate da instaliras. Mislim, nije problem radice oni, ali ce verovatno dosta kociti i odlaziti u swap, pa bi mozda bilo dobro, ako si se vec odlucio za Mint, da sacekas jos koji dan da izadje glavna XFCE verzija, pa nju da instaliras, malo je laksa ne resursima, pogotovu na zauzimanju RAM-a. :slight_smile: RC je vec izbacen, pa ga mozes probati u Live modu, dok ne izadje glavni.

I javi kako je sve ispalo na kraju! :drinks: