Kako povećati swap ? (umro HDD)

Kako da povećam prostor za swap ?

Trenutačno je iznimno malen pa mislim da nekada računar “vuče” duže nego što je potrebno …

I odmah da vas pitam, koliko je uobičajena veličina za swap ?

Tako sto ces smanjiti particiju ispred ili iza njega, i onda to prazno mesto spojiti sa postojecim swap-om. Ovaj proces naravno vuce rizik, ako ne nesto ne prodje kako treba kod smanjivanja particije da dodje do gubitka iste, tj fajlova na njoj. Backup-uj sve sto je bitno pre upustanja u ovo. Za sad samo okaci screenshot iz GParted-a, pa da vidimo kako dalje. :slight_smile:

Sto se velicine tice, neko uobicajeno pravilo je da swap bude 1.5-2x kolicina RAM memorije. Eg. ako imas 1gb RAM-a, stavis swap 1.5 ili 2GB.
Mada ovo je najbolje primenjivati ako imas manje od 1GB RAM-a, za sve preko ti ne treba toliki swap, dovoljan je isti kao RAM. A ako imas 4GB RAM, onda je i 2 je dovoljno, mozda je i to previse, sve zavisi sta radis na kompu… :slight_smile:

@cofi

Cofi evo ss od GParteda
whf8pgi6nr8ry4w3ltob.jpg

I prije nego pojasnis sto moram raditi za extendanje da li mi možeš dati neki kvalitetan link sa backupiranjem ?

Hteo bih da naucim sve cake oko backupa :slight_smile:

A gde ti je instaliran linux?

Za backup ti ja licno koristim dobru staru metodu Copy-Paste onog sto mi treba, tako da ti oko toga ne mogu pomoci mnogo :biggrin:
A ovaj screen ti je od pogresnog hdd-a, nije ti na ovome swap. A btw, kad si ga vec stavio, nesto ti izgleda nije ok sa ovom prvom particijom, klikni na ovaj nandzarasti znak uzvika pa procitaj sta pise sta joj je… :slight_smile:
Nazad na temu, samo oznaci hdd na kom ti je swap, pa kaci opet screen. Gore desno je lista…

Gparted je đubre od programa…treba ga zaobilaziti u širokom luku

Tu di je greška tu mi je linux :confused:

Evo opisa :

6s2s07u243be31quvjsa.jpg

Ne razumem zasto si instalirao linux na ntfs fajl sistem? :slight_smile:
No sta je tu je, nema veze sad.
Vezano za error, uradi Check disk for errors iz Windows-a, ako ga imas…
Ne vidim gde ti je swap. Verovatno je na drugom disku ili ga uopste nemas. Daj screenshot od drugog harda. :slight_smile:

Ovako treba da izgleda ( gde je kursor ):
[ATTACH]1333.IPB[/ATTACH]

Sto? Ja nikad nisam imao problema… :connie_pumpkinsmile:

@Frulenzo

Swap ne mora uopšte da bude posebna particija, možeš da ga napraviš i kao običan fajl, pridodaš postojećem, i na taj način ga povećaš…pristojno uputstvo imaš ovde:
http://www.cyberciti…wap-file-howto/

@Cofi
Ne prepoznaje particije kako treba, ili ih ne vidi uopšte, pogotovu kod nas koji mnogo exprerimentišemo sa particijama :wink:

Pre neki dan, gparted iz live Solarisa uopšte nije video nijednu particiju na jednom od diskova, dok na drugom disku nije video prvu primarnu particiju…takvom programu ni sličicu diska ne bih dao da obrađuje, kamoli particije :wink:

I ovo pristojno uputstvo treba pročitati :wink:

http://forum.opensource-srbija.org/topic/45-particionisanje-tvrdog-diska/page__st__40#entry23398

Za one sa skupljim ulaznicama i veštije sa rukovanjem linux-a, najjednostavniji način za proširenje postojeće SWAP particije (ukoliko imate već jedan swap) jeste brisanje kompletne SWAP particije i pravljenje nove. Kasnije mora da se aktivira swap i to je to…

Create a zero-filled regular file (following example would create a 1024x1M=1G swap size):

dd if=/dev/zero of=/.swapfile bs=1024 count=1M

Setup a swap area in it:
mkswap /.swapfile

Activate swap to this file (would not survive a reboot):
swapon /.swapfile

To check it did it:
swapon -s

Disable swap to this file:
swapoff /.swapfile

Of course, the file is not deleted on reboot, and you might reuse it several times.

Povećao sam swap i sada nanovo stavljam mint jer sam bio mnogo glup i instalirao na ntfs, sada sam formatirao i stavio ext4 …

Ali imam jedno pitanje prije nego što stavim ponovo sada Mint …

Odabrao sam particiju gde ću staviti Mint, ali ova donja opcija me malo zabrinjava šta da stavim (a da ne srušim win7)

Device for boot loader installation :

1. dev/sda moj hard ( ATA 200gb)
  2. dev/sda1 ext4 (particija gde bih želeo svoj mint)
  3. dev/sda2 ntfs (particija sa win7)

Koju sada od ovih opcija izabrat ? Nekako mi logična ova druga, ali opet hteo proveriti sa vama … Bolje pitati nego žaliti …

Ako izabereš pod 2) nećeš žaliti, ali nećeš ni moći da podigneš mint :wink:

Ako izabereš opciju 1), instaliraće se grub (linux boot manager) u MBR, pa iz njega možeš da biraš da li ćeš da startuješ mint ili win7

Ne brini, instalacijom GRUB boot manager-a u mbr ne može ništa loše da se desi sa win particijom :slight_smile:

No.1 all the way :wink: :slight_smile:

Trebao si prvo da staviš ntfs pa ona ext4. Win voli da bude prvi, a i Lin voli da vodi poslednju reč, te bi ovo valjalo zapamtiti za ubuduće. Ako nešto pođe jednog dana po zlu, pitanje je da li će fixmbr moći da digne win sa druge particije.

Izgleda je vec sada poslo po zlu jer gparted ne vidi vise nista na hddu, odnosno nemam particija :slight_smile:

Cim dizem sa recovery alatima da pogledam hard javlja mi : Input/output error durin read on /dev/sda

Cak i kada pucam smartctl naredbe vraca samo : cannot retrieve SMART data. Device open failed, or device did not return an IDENTIFY DEVICE structure

Evo slike iz Parted Magica

http://zaslike.com/files/u00wqf64sjabuh158r0.png

Da nije u stvari tebi krenuo da crkava HDD, samo se pitam? ??? Nisam koristio Parted Magic, pa mi slika mnogo ne znači. ( gparted koristim)

Vrlo lako moguce … budem napravio dijagnostiku

cannot retrieve SMART data

Ovo i meni mirise na umiruci HDD…
Mada ne mora da znaci, mozda je samo prestao da izbacuje SMART report. Meni jedan Maxtor-ov disk takodje ne izbacuje SMART, samo prestao u jednom momentu, ali radi i dalje…
Uglavnom, diagnostika ce pokazati.
Ako je sve ok, mozes jednostavno da iskljucis SMART u biosu, pa mozda onda nece smarati sa tim error-om… Ali opet kazem, pod uslovom da je sve ostalo ok sa diskom. :slight_smile:

Evo slike iz Parted Magica

http://zaslike.com/f…sjabuh158r0.png

Si ti siguran da si dobro formatirao tu particiju? Moze biti da formatiranje nije uspelo, pa ne prepoznaje File System, pa zato ne moze da ga mount-uje…
Probaj ponovo da formatiras iz Mint instalacije, tj pokreni Live sa flash-a, pa kreni da instaliras mint, pa u toku instalacije sredi particije. Ako ih vidi naravno. :slight_smile: