Kako pravilno bekapovati Linux

Postovana administracijo ako ovakva,ili slicna tema vec postoji molim ovu premestite…ili vec sta treba.Moj da kazem problem je kako i sa kojom aplikacijom a da ima GUI(ne one,preko terminala),ispravno i najlakse bekapovati Linux OS.Trenutno koristim Ubuntu Mate a hteo bih,da prebacim na Mint Mate.Odradio bih ja to brzo jer ranije za bekap sam koristio Grsync(sa GUI) njim bih bekapovao celu Home particiju,a sa Aptik qtk bekapovao ima 2 dobre opcije Packages i Repositories.Sa prvom bekapuje sve sav softver koji je trenutno instaliran,a kad se radi Restore onda skida sa neta sve to…i u Repositories bekapuje instalirane PPA.Na laptopu ceo HDD mije zauzet a na eksternom slobodno oko 8,5Gb tu mije sva muzika filmovi dosadasnji Linux bekapi i slicno.Grsync i dalje radi normalno ali Aptik v18.8.2(bese) je zadnja koju je developer Tony George napravio besplatnu,sad ima verzija 19 ovde https://teejeetech.in[/URL] ali placena.Trazi sada 25$ za dozivotnu licencu,jer stari Aptik je imao ogroman broj preuzimanja.Za PPA sam nasao Y PPA Manager ovde [URL=“http://www.webupd8.org/2010/11/y-ppa-manager-easily-search-add-remove.html”]Y PPA Manager: Easily Search, Add, Remove Or Purge PPAs In Ubuntu ~ Web Upd8: Ubuntu / Linux blog ima ovaj Tony i TimeShift.Ali meni TimeShift ne odgovara jer trazi bekap samo na formatiranim particijam za Linux,jer mije sve skoro zauzeto+ima i ono Shedule umesto samo jednom,pravi stalno bekapove.Krajnje pitanje je koja app sa Gui moze bekapovati Home,i instaliran softver(u tom trenutku) plus PPA.Za svako pojasnjenje i pomoc,unapred hvala :slight_smile:

Clonezilla - About jednostavno :slight_smile:

@milewap
nejasno mi je šta te zbunjuje oko starije Aptik verzije…imaš je ovde:
teejee2008/aptik-gtk

Ja mislim da lepo uzmeš jedan SSD 120gb i na njemu držiš samo OS, možeš da ga menjaš milion puta a svi podaci su na drugom HDD. Najlakše i najjednostavnije. :slight_smile:

Kod sebe tako radim, znam za Clonezillu ali ovo je najbezbolnije i uvek imaš pri ruci back up podataka što je najbitnije!

Ovaj…a gde držiš bekap podataka? :smiley:
Ako je bekap podataka na istom disku na kojem su i originalni podaci, onda je to recept za katastrofu ukoliko ti crkne taj disk za podatke/bekap :slight_smile:

Mislim na bitne fajlove, slike, dokumenta, muziku, eventualno filmove, sitni a bitni podaci idu na cloud i to je to.

Ja tako radim godinama katastrofe nije bilo a neće je ni biti. :slight_smile:

Da, mnogi su mislili kao i ti dok jednog dana… :slight_smile:
Naravno, ne želim nikome tako nešto, pa ni tebi…samo primećujem šta je bekap, a šta nije bekap :slight_smile:

Ne znam dal smo se razumeli dobro ili sam loše napisao, sada da mi se zapali računar imaću sve što mi treba, jasnije ? :slight_smile: Periodično režem na diskove i koristim uporedo i cloud. Pored Linuxa na jedan ssd imam drugi hdd na koji su mi podaci uvek online.

Ovo već može da se smatra bekapom, ali to u prvom odgovoru/savetu na pitanje koje je postavio @milewap nisi napisao, pominjao si samo odvajanje operativnog sistema od podataka na različite diskove :slight_smile:
Kakogod, bitno je da se razumemo…mislim, bar ja razumem :slight_smile:

Ja sam samo hteo da mu olakšam korišćenje OS-a i podataka, da mu to bude odvojeno, bar po meni je to lakše i bolje.

Naravno, u ovome se potpuno slažemo, taj način razdvajanja OS-a i podataka i ja koristim već više od 2 decenije :slight_smile:
Nego…mislim da sam ovo već kačio na forumu, ali neće da smeta ponovo, a vezano je za temu:
ZFS pa 6 mesta prazno, pa niko… :smiley:

https://www.youtube.com/watch?v=CN6iDzesEs0

hvala @Dragan jedina stvar koja me malo buni,je sto tvorac Aptika Qtk,na svom sajtu ne preporucuje tu,vec onu placenu verziju…navodno posto zadnju besplatnu ne odrzava vise,ne garantuje dace raditi ispravno.Isti developer Tony George je napravio i odrzava Timeshift,sto je u Mintu vec instalirano kad se skine ISO sluzi za bekap.A sad sam citao na njegovom wordpres(link u prvom postu) Timeshift ne bekapuje home evo >Timeshift is designed to protect system files and settings. It is NOT a backup tool and is not meant to protect user data. Entire contents of users’ home directories are excluded by default< kopirano sa bloga.Znaci lepo sa Grsync bekapujem Home Timeshift >Timeshift is designed to protect system files and settings< bekap sistema i Y PPA MANAGER ppa i toje to.Nadam se da negresim :slight_smile:

Naravno…i ja bih, da sam na njegovom mestu, preporučivao da mi neko nešto plati umesto da delim besplatno :smiley:
Može se videti da je i ta starija verzija izdata pre 3 nedelje, pa nešto ne verujem da je do pre mesec dana bila dobra, a da sada odjednom ne valja…nemaš ti, niti bilo ko drugi, nikakve garancije ni da bi nova, plaćena, verzija bila oslobođena svih eventualnih problema.
Uostalom, instaliraj i probaj tu “stariju” verziju…ne može da škodi i ne košta ništa :slight_smile:

Ko bi reko datume kad je izdao zadnju besplatnu,nisam ni gledao.A tu besplatnu koristim uz grsync,jos od pocetnih dana u Linux svetu…a i to je tacno sto damu ja ili bilo ko,koristi besplatnu verziju kad moze za svaku da stavi 25$ u dzep :wink: a posto dugo koristim Aptik placena verzija ima samo dodato,redizajniran UI i bekap Snap i Flatpak app.Resto je sve isto u besplatnoj ima i home,instaliran softver,PPA,korisnikove skripte itd.Lepo je to Tony smislio video skida narod,pa sto da ne uzme koji dolar pride :eek: a sad razmisljam jeste on Aptik napravio itd,e sad ona stara je open source kad bih umeo…mogu uzmem i razvijam svoju slicnu,kako se tretira ova placena.open ili closed source?

ja za bekap koristim rsync + zfs snapshot pa send. Ne bekapujem home posto je to na posebnom disku.
Bekapujem sve sto ne bih voleo da izgubim.

@Branimir Maksimovic
Ovaj…a šta će tu rsync kao posrednik?
ZFS send/receive sasvim su dovoljni da se snapshot pošalje bilo gde na planeti…

Negde bekapujem cele data setove negde pojedine direktorijume sa ext4.

@Branimir Maksimovic
Ako baš ne možeš da živiš bez ext4, i njega možeš da smestiš na ZVOL kao block device, sa sve particijama :slight_smile:
Zatim možeš da odradiš snapshot i tog uređaja, i pošalješ bilo gde…brže će se replicirati ceo bd nego pojedini dirovi kroz rsync :slight_smile:

To bih radio jedino ako zfs upadne u kernel, sto ce reci nikada… ni / ni /home
mi nisu zfs upravo zbog toga…

Nisam mislio na ext4 za OS, nego na disku za podatke…tu je nepotreban, ako ti se baš ne mili da i OS smestiš na Rpool :slight_smile:
Primer:

1. prvi disk za OS koji formatiraš kako hoćeš, verovatno ext4
  2. drugi disk samo za podatke, sa zfs/ZVOL…na taj drugi disk, odnosno Zvol možeš da nakalemiš i bilo kojio drugi FS, ako ti je baš neophodan :slight_smile:
  3. sa tog drugog diska možeš da radiš zfs send/receive na/sa bilo kog drugog mesta na planeti, ili zfs replikaciju.
  4. Sve ovo dok ne nabaviš još neki disk/ove, dodaš u Zvol, postaviš ozbiljan raidz pa te baš briga za bekap :slight_smile: