Kako u Mintu napraviti butabilan USB

Evo ima vec oko mesec dana,kako sam presao na Mint kao glavni(i jedini OS) na laptopu!Koristim Linux Mint 17.3 Rosa x64…Mate,i vec ide fino a i Mint radi super!Za poneki problem sam se dosad snalazio na guglu uvek,tu sam naso i Boot Repair Disk…te sa Sourceforge skino odgovarajuci ISO!Rekoh neka ima zlu ne trebalo,i hteo da ga stavim na USB 16Gb(iso je oko 650mb)!E tu nastaje problem prazan disk trenutno nemam,osim tog flesa…da sam na Windowsu lako je skinem Rufus i gotovo :slight_smile: ali je Mint jedini OS sada!Kako da napravim taj butabilni usb…gledo sam po guglu i nista,mountovo usb pa probao sa Unebootin i nista!Pojavio se kada sam butovao kao grub meni da udjem u taj repair disk,ali kako sam pritisnuo ENTER izadje neka greska i gotovo :frowning: postoji li neki alat(sta god) za,pravljenje butabilnih usb-a u Mintu!?Sa gugla sam probao gomilu dosad i nista…ima li neko resenje?Ili da na kraju odem kod komsije i na Windowsu to caskom odradim,ako neko zna molim nek napise…ja jednostavno neznam sta vise da probam!
Inace za sve ostalo Mint je zaista,odlican OS radi kao Singgerica :smiley:

Može na više načina pešice iz terminala, ali s obzirom da si nov linuks korisnik možda najbolje da koristiš neki softver. Preporučujem ti Unetbootin
Otvori terminal i kucaj sledeće komandu:

sudo apt-get install unetbootin

Posle ga samo nađi ili u meniju ili ga pokreni iz terminala komandom

unetbootin

Mint ima svoj USB Creator ali nisam siguran da uvek radi, pogotovo ako praviš live USB od neke druge distribucije.

ma imaš bre u Mintu, možda i najbolju alatku, samo u start meniju kucaj “usb” i izaći ce ti (nemam vise Mint pa ne mogu da se setim tacno nazova aplikacije ali ćeš lako naći)

mintstick se zove paket koji služi za pravljenje butabilnog usb flash-a, ja bi ti pre nego što kreneš sa pravljenjem bootabilne fleshke da iskoristiš jedan drugi alat aptoncd i da napraviš iso sa svim instaliranim programima i da to narežeš na usb flash

Pa to je ako hoćeš da napraviš boot iso od svog sistema, ja mislim da je on hteo da napravi butabilan USB od nekog distroa, ako sam dobro razumeo.

@Sreten ti ja znamo da aptoncd može mnogo više nego li da pravi backup sistema sa instaliranim programima, zaboravio si da aptoncd ima opciju dodavanja i samim tim i pravljenja mega iso paketa koji bez problema može na usb Flash da se nareže

Nisam zaboravio znam da može nego sam mislio da se njegova tema odnosi na narezivanje nekog distroa koga preuzme kao iso sliku.
Taj aptoncd je dobra stvar, ali po sećanju čini mi se da to dugo traje i da su iso fajlovi veći jer je to kao neki backup. Moguće i da nisam u pravu nisam ga koristio sigurno 8 ako ne i više godina.

USB Image Writer se zove aplikacija

Screenshot from 2016-04-25 00:09:11.png

Probacu pa cu napisati ovde,sta je i kako ispalo!Precizan da budem ne zelim da pravim ISO vec instaliranog Minta,vec jednostavno da napravim butabilan usb kao ziva instalacija…tacnije uglavnom je vecina kao i ja ranije koristila bilo koji Windows!E za Windows ima gomila alata koji se ili rezu na CD(DVD) ili uz pomoc Rufus-a napravi caskom butabilan usb,i sluze ako sta krene naopako!Evo nekih primera Hirens Disk,Active Boot Disk,MiniTool Partition Wizard itd…to nisu OS-ovi vec ISO alati za popravku wina!I ovaj Mint je instaliran sa USB-a…skinuo ISO i Rufus i eto caskom,butabilan OS na USB-u!A konkretno ovaj Boot Repair Disk sluzi za popravku gruba,recimo ako sada posle Minta na 2goj particiji instaliram Windows onda gubim grub(windows ga,jednostavno obrise) i nemoze se uci u Mint!E ovaj Boot Repair prakticno ponovo odradi popravku grub-a,i onda sa grubom se bira Mint,Windows,Ubunta tj ma sta god naknadno se instalira :slight_smile:

Stvar uspela napravljen butabilan USB i to sa Unetbootinom :slight_smile: ima puno opcija ovaj boot repair disk,recimo ima dase stiklira da odradi-Upgrade Grub To Its Most Resent Version pa nesto Repair Wubi Filesystem pa Syunaptic Pakage Manager!To nisam nista dirao samo razgledao,moze i da premesti grub…ali neka nepipam nesto sto neznam!Osnovna popravka i reinstalacija grub-a ok,ako zapne i nista vise od toga!Ali da iskoristim ovu temu(da ne,pravim novu) neko pomenu Aptoncd,vidim i to ima na Sourceforge pravi valjda ISO trenutnog OS-a…e sad i kad bih napravio to!Mogu li sa tim ISO-m da vratim sistem tacno kakav je bio,i dase po vracanju normalno pokrene!U Windowsu Active Boot Disk radi upravo to,bekapuje C particiu(samo deo,koji se koristi) i pravi ne ISO vec ADI(active disk image) i kad se vrati radi normalno!?Neko rece da moze na USB i terminalom dase ubaci ISO…videh na guglu kaze ovako sudo dd if=/home/user/file.img of=/dev/sdX bs=1M jeli to to iz terminala?Onda bih pisao sudo dd if=/home/mirko/boot-repair-disk-64bit.iso of=/dev/sdb1 bs=1M,sada nije mi jasno ide li to uopste tako ili ne…hmmm ai kako da stavim /home/mirko pa iso kad je u preuzimanje?Dali bi trebalo /home/mirko/preuzimanje itd?Ovo zadnje neznam vec nagadjam,e sad kako ide to peske valjda ce neko napisati…imam volju da naucim i to :smiley: