Kako ukloniti loše sektore na HDD-u

Поздрав свима,
У рачунару имам два хард диска. На првом ми је инсталиран примарни ОС и њега не дирам, док ми други служи за експериментисање са разним дистроима и на њему се не налазе никакви битни податци.
На том другом имам 42 лоша сектора и од скора ни један ОС на њега неће да се инсталира.

Има ли неко идеју како да изолујем ове секторе, да бих морао и даље да га користим за експериментисање?

Procitaj prvo ( posto upotreba badblock-a snosi odredjene rizike, cisto da znas u startu ):

https://wiki.archlinux.org/index.php/badblocks

A onda samo isprati:

https://wiki.archlinux.org/index.php/badblocks#Have_File_System_Incorporate_Bad_Sectors

Time si efektivno “ukazao” file system-u gde se nalaze losi sektori, a on ce ih ubuduce zaobilaziti. Tako da mozes normalno da upotrebljavas hdd.
Takodje predpostavljam, da ces ovo morati da ponavljas svaki put kada formatiras particiju. :slight_smile:
:drinks:

Добих ово:

Milan milan # fsck -vcck /dev/sda-sda2
fsck од util-linux 2.20.1
e2fsck 1.42 (29-Nov-2011)
fsck.ext2: No such file or directory при покушају отварања /dev/sda-sda2
Possibly non-existent device?

Trebas sa “/dev/sda2” :slight_smile:

Ako ti izbaci “You must have r/w access to the filesystem or be root”, onda samo cepni istu komandu, ali sa sudo. :slight_smile:

Milan milan # fsck -vcck /dev/sda/sda2
fsck од util-linux 2.20.1
fsck.ext2: Not a directory при покушају отварања /dev/sda/sda2

не може бити прочитано или не описује коректан ext2
. ако је исправан и заиста садржи ext2
(и не swap или ufs или нешто друго), онда је
оштећен, и можете покушати покретање e2fsck са алтернативом :
e2fsck -b 8193

Err, “/dev/sda2” :smiley:

sudo fsck -vcck /dev/sda2

EDIT:

Ako znas koji je FS na toj particiji, mozes ga dodati u komandu… Na primer, ako je ext4:

sudo fsck.ext4 -vcck /dev/sda2

Филипе, шта бих ја без тебе :slight_smile:
Ради, али ово ће очигледно потрајати.
Мислим да ће ми требати и надаље помоћ.

:hi:

Yep, treba vremena/zavisi od velicine particije i brzine hard diska… Evo ja malopre proverih jednu particiju od 15GB, trebalo mu je ~17min… :slight_smile:

Мислим да ће ми требати и надаље помоћ.

Ne bi trebalo. Ova komanda bi trebalo da zavrsi posao, bez daljih intervencija. Samo je ponovi za svaku particiju na tom hdd-u i to je to. :slight_smile:

Nego,

На том другом имам 42 лоша сектора и од скора ни један ОС на њега неће да се инсталира.

Gde tacno glavi, pri formatiranju, ili kad krene instalacija? :slight_smile:

Ево ово сам добио:

Milan milan # sudo fsck.ext4 -vcck /dev/sda2
Тражом лоше блокове (нешкодљив тест читања/писања)
Тестирам са случајним pattern-ом: done
/dev/sda2: Updating bad block inode.
Пролаз 1: Проверавам -ове, -ове, и величине
Пролаз 2: Проверавам структуру а
Пролаз 3: Проверавам повезивост а
Пролаз 4: Проверавам број појављивања референци
Пролаз 5: Проверавам информације садржаја групе

/dev/sda2: ***** СИСТЕМ ФАЈЛОВА ЈЕ МОДИФИКОВАН *****

11321 inodes used (1.76%)
10 non-contiguous files (0.1%)
5 non-contiguous directories (0.0%)

и чворова са ind/dind/tind блоковима: 0/0/0

Extent depth histogram: 10047
220351 blocks used (8.58%)
0 bad blocks
1 large file

8501 regular files
1406 directories
57 character device files
25 block device files
0 fifos
0 links
1322 symbolic links (1183 fast symbolic links)
1 socket

11312 files
Milan milan #

Ништа ја ту не разумем.
То је урађено за мању партицију од 10 ГБ на коју покушавам да инсталирам све ОС за тестирање, провером у Управнику дискова видим да и даље има 42 лоша сектора.
Одрадићу исти поступак и за другу партицију од 30 ГБ.

Проблем настаје кад почне копирање фајлова на диск и сваки инсталер се уруши кад дође до 26-28%, избаци поруку да не може да прекопира податке на диск и предлаже да проверим уређај са кога се инсталира.

Pazi, ovo ti obavezno ne uklanja lose sektore, vec samo “obavestava” file system o njihovom postojanju i lokaciji, kako bi ih on zaobilazio.
U principu oni se nekad mogu ukloniti, nekad ne, u zavisnosti od prirode. Ako pogledas u Disks, S.M.A.R.T atribute, primetices da ima nekoliko “vrsta” losih sektora:
[LIST=1][]Current pending sector count = XX -> Prikazuje broj sektora na kojim je hdd naisao na Read/Write gresku. Ako se greska ponovi, sektor se relocira ( pogledaj 2. ), ako se ne ponovi onda je sektor ok i broj se smanjuje,
[
]Reallocated sector count = Broj relociranih sektora. Svaki hdd ima rezervni prostor koji sluzi za “zamenu” losih sektora, ne moze se smanjiti,
[*]Uncorrectable sector count = Broj sektora koji se ne mogu popraviti.
[/LIST]
https://wiki.archlinux.org/index.php/S.M.A.R.T.

E sad, uzmi probaj da instaliras neki OS na ovu particiju gde je prosao “fsck”, pa da vidimo… :slight_smile:

Неће да ради …
Припремио сам партицију ГПартедом, одрадио овај тест и потом пробао да инсталирам Лубунту 13.10 и опет се исти проблем јавио.
Приметио сам да ми приликом провере “диска” тј. усб флеша увек пријави да има један оштећен фајл, да ли је то уобичајено, или је то можда узрок проблема?

Ok, a da li si, posle pripreme ( formatiranja?? ) u GParted-u, u toku instalacije oznacio da formatira particiju ili ne?

Kontam da ne treba.

Znaci, format u Gparted -> fsck -> Instalacija bez ponovnog formatiranja :slight_smile:

ako ti ništa ne pomogne probaj da nađeš mhdd program pa probaj sa njim da rešiš problem, ali sve preko 2 bad sektora teško da možeš sa dobrim programom da rešiš

Баш тако сам поступио, без поновног форматирања.

Размишљам да пробам на sd1, шта мислиш да ли би било разлике?

Зашто ми увек јавља да на УСБ има један оштећен фајл?

Зашто ми увек јавља да на УСБ има један оштећен фајл?

Pa tebi flash ne valja, ne hdd!? :kreza:

Najbolje ga formatiraj, pa probaj ponovo :slight_smile:

Ili ako hoces, isprati ovo uputstvo ako ti flash formatiran u FAT32… :slight_smile:

EDIT:
Zaboravih uputstvo :kreza:
http://askubuntu.com/questions/147228/how-to-repair-a-corrupted-fat32-file-system