Kako umreziti dva desktopa Windows 7. (WLAN) i Mint (LAN) Telekom ADSL HG530

Zato što si naknadno povezao ata i usb disk, vidiš na onom linku što sam okačio, kažu da Samba šeruje samo lokalne diskove, pa mora da se edituje fstab i[size=4] ubace dodatni diskovi u konf.[/size]

[size=4]Prvo da probamo sa usb hardom, otvori terminal pa copy/paste[/size]

sudo mkdir /media/wdext

[size=4] gksu pluma /etc/fstab [/size]

treba da se prikaže tekst fajl, gde ćeš na kraju teksta dodati sledeće

/dev/sdb1	   /media/wdext			  ext4		   defaults	    0   0

što znači da smo definisali gde će se montirati externi wd disk. Snimi podešavanja, restartuj komp, pa definiši Samba šerove ponovo, obriši one stare koji ne rade, ubaci nove sa novim putanjama.

sada imam problem da ne mogu uopšte sistem podici kad mi je zakacen externi disk (nakon urađenih komandi) !

a kad restartujem kompu i otkacim WD nakon dizanja sistema i naknadnog ubacivanja ext. WD dobijam ovo :

Unable to mount WD Passport

Error mounting system-managed device /dev/sdb1: Command-line `mount “/media/wdext”’ exited with non-zero exit status 32: mount: wrong fs type, bad option, bad superblock on /dev/sdb1,
missing codepage or helper program, or other error
In some cases useful info is found in syslog - try
dmesg | tail or so

Ok, uđi u sistem i obriši tu poslednju liniju. Restartuj i sve će biti kao pre.

rijesio sam problem tako sto sam sa drugog kompe na kome imam isti externi disk WD

u fstab prekucao textualni fajl po defaultu , pa je sve proradilo

jel to znaci da ce mo morati ove externe diskove ostaviti po strani -te ih naknadno kasnije resavati ?

ako postoji mogucnost da ovaj drugi [font=Ubuntu][size=3]160 GB - ATA - klasični stariji model - pokusamo podjeliti na mreži on bi mi bio mnogo znacajniji od ovog externog. D[/size][/font][font=Ubuntu][size=3]a li bi i u slucaju ovog nacina editovanja za ovaj stari ATA disk, gore navedenim uputama mogao ocekivati identičan problem ? [/size][/font]

Mogao bi da probas sa programom NitroShare. Ima verzija za Linux i Windows, na oba sistema mora biti instaliran. Pogledaj

http://www.webupd8.org/2012/07/nitroshare-send-files-computers-lan-network.html

hmmm…

ne kontam kako ce mi taj program pomoci za serovanje diskova …meni su za sad svi racunari na mrezi pod linux-om Mint14 i kod njih mi i jeste problem naknado ubačeni diskova i njihovog šerovanja … ili on moze rijesiti i ovaj problem, pokusacu , mada nisam optimista bas nesto

Ipak sam uspio napraviti[font=“Ubuntu”][color="#282828"][size=3] preko [/size][/font][font=Ubuntu][size=3][background=rgb(247, 247, 247)]NitroShare nekakvu vrstu mreze - i radi ! Mada nejasno mi je za sad kako nekome zabraniti pristup - dakle nije na pricipu Sambe …nego jednostavno iz bilo kog diska mozes da prebacis na bilo koji racunar ili na bilo koji disk u tom racunaru bez da te pita za nekakve posebne dozvole. Malo uprosteno i pojednostavljeno .[/background][/size][/font]

Tako da bi mogli staviti i na ovaj status teme - RIJEŠENO !

Doista zahvaljujem na pomoći, da ste blize popili bi po jenu pivu :smile: :morning1: