Kazam, RecordMyDesktop, Shutter

Da li neko moze da mi otrije tajnu zasto ovo programi ne rade u Cinnamonu. Formalno rade ali ne snime sve ili snime crni ekran.
Cekam mesecima da prorade i sto je najapsurdnije u Ubuntu 12.10 na koji nakalemim Cinnamon okruzenje sa PPA ti programi rade kako treba.

Mozda ce u novoj verziji Linux Mint 14 da prorade. Krajem meseca ce da izadje. Ocigledno da postoji bug, vezan za koriscenje navedenih programa u verziji Mint 13. Na xfce-u, koliko se secam, radili su.

Polako gubim nadu, evo sad ne radi ni u 12.10 gde je vec novi Cinnamom sa PPA a tu je radilo, to je sve tako ispovezano da jedan update necega pokvari i ono sto znam a posle otkrijem i da nesto drugo ne radi.

jer cinnamon nema builtin screen recorder kao gnome-shell ili su ga forkm izbacili?
pali se na CTRL+SHIFT+ALT+R

Kod mene, dok sam koristio Cinnamon, RecordMyDesktop nije mogao da snimi ono sto radim na desktopu, i uvek po pokretanju tog programa Cinnamon okruzenje vise nije reagovalo, morao sam restartom da povratim funkcionalnost radnog okruzenja.

Kod mene na cimetu shutter radi najnormalnije…

Sad sam u Unity nema teorije da se staruje na CTRL+SHIFT+ALT+R, sa npr. u ovom okruzenju recordmydesktop snima sve ali nece zvuk,
bio je nekad savet da se DEFAULT prekuca u default ali ni to vis ene pomaze. Vec mi se smucilo svaki dan proveram da li je nesto proradilo,
gledam tamo (znas gde) lik snimao sa Kazam programom, izgleda da to sve
radi ali u nekim starim verzijama, jer koliko se secam stabilna verzija ppa nema za 12.10.

Shutter slika sam sebe iako ja slikam nesto drugo a on je minimizovan, sve ostalo je crno. Kao da to ima zapamceno i ponavlja jednu te istu sliku.
Neverovatne stvari se dogadjaju, AcetonISO ikona postoji kad editujem menu, kad izadjem i otvorim menu nema ikone, menjao sam joj velicinu,
ponovo je pravio kao png jednostavno u meniu je nema a u edit meni a je ima.

U gnome-shell [font=tahoma][size=3][background=rgb(244, 248, 241)]CTRL+SHIFT+ALT+R pokrece built in screen recorder iz samog shell-a i snimke cuva direktno u home folderu. [/background][/size][/font][font=tahoma][size=3][background=rgb(244, 248, 241)]znaci ne kazam, rec my desc, ikakav naknadno instaliran program nego built-in funkciju samog okruzenja. pa sam mislio, posto je cinnamon fork gnome-shella da mozda nije ostao aktivan ovaj deo okruzenja. licno do skoro nisam znao da gnome-shell ima ovu mogucnost. svi desktop recorderi imaju problema sa cutter-om konkretno vecih ili mnjih najverovatnije jel postoji ovaj ugradjeni u shell[/background][/size][/font]

Ja imam ovaj RecordMyDesktop medjutim nije mi jasno kako radi! I da li radi! Samo se pojavi okvir oko desktopa u obliku bele linije i to je to. Ne snima nista. Nista nisam pronasao u tmp folderu! :slight_smile: Evo isprobao sam Istanbul i on radi. Snima u ogg Theora formatu! Medjutim problem je sa pokretackom ikonicom. Jednostavno ne reaguje iz prvog pokusaja (ili vise pokusaja je potrebno, klikova). Znaci postoji problem sa odzivom ikone u paleti poslova Cinnamona!

RecordMyDesktop mora da se u setovanju odcekira okvir i DEFAULT da se prekuca u default, pa sad ako radi kod tebe
Istanbul to je lurija da li ce da krene da snima u Cinnamonu, klikces ko manijak na crveno dugme u panelu, obicno se
program ukopa i na kraju moram killall Istanbul.

Pocinjem ozbiljno da sumljam da u distroima postoji neki keyloger. Slikam ekran sa shutterom ili dobijem samo desktop ili crni ekran, onda uradim operaciju slikanja
sa programom iz menia screenshot koji dolazi preinstaliran. Sada dobijam frapatnu sliku, slika ekrana desktop i program koji sam imao otvoren pre 5 minuta.
Ovo sve nema vise logike ni veze sa zdravom pamecu, nesto tu debelo ne stima

Sliku sam nazvao ludilo, slikao sam mint forum a na slici je ubuntu forum kojeg sam slikao ranije, namerno nisam zapamtio screeshot nego sam kamerom snimio.
Isto tako ako uradim printScreen sa tastature i to bacim u Gimp, to je stara slika a ne trenutni sadrzaj ekrana.
http://www.dodaj.rs/t/1N/C3/1yiYA8N7/1/picture1.jpg

Ma jok kakav keyloger, samo imaš problem sa fglrx-om mada možeš da kriviš i okruženje što je takvo compozitno ili pak programe što ne razumeju to sve.

Tačnije, to je problem sa bufferima. Programi za snimanje samo snime šta se trenutno događa u nekom baferu ali prvom tj. back baferu. Sa compozite jedan je uvek zauzet, a drugi se koristi, pa može da se desi da snima baš taj kad je slobodan pa onda dobiješ to crno ili kad je pun pa ti snimi to nešto prethodno. Programi bi pod composite trebali da snimaju taj bufer drugi bafer tj. front bafer koji gledaš, a ne back koji ne vidiš.

Kad koristiš non composite desktop, oba su slobodna, tako da je tu sve u redu. Pod composite gledaš front, a i dalje snima back, pa onda dobiješ to što dobiješ.

Ima tu koliko hoćeš bufera, aux, depth, accum, stereo, itd. Stereo ide za dupliciranje tj. za efekte koji se najbolje vide na 3D monitorima, accum je za multisample antialiasing, itd. Ako bi napravio program da snima njega video bi samo đubre od tog omekšavanja :connie_pumpkinsmile: .

Isto ako se koristi Xv, njega je nemoguće bilo snimiti ako je implementiran kao overlay pod composite. Tek kada su ga u drajveru implementirali preko 3D engine kao TexturedVideo onda je moglo ::slight_smile: .

Eto zašto ja ne volem composite, moraš imati dodatno perfektan GL drajver da bi sve to što padne na pamet kreatorima takvih okruženja radilo bez štucanja ::slight_smile: .
A šta ćemo sa aplikacijama koje su postojale i pre toga jel da ih prepravljamo ili ne :connie_girl_search_sky: pošto ne znaju baš gde se nalaze :connie_pumpkinsmile: :chiffa: . Ili drajver, može
i on ali onda non composite ode dođavola ili programi pa može i oni, hmmm :chicken: .

Ili ako hoćeš kratko čika Drakče pošto nikad nema dva dobra jelte - to ti je sve u redu, samo drajver ne valja :connie_cat_in_the_hat: .

Probaj sa ova dva :

F DesktopRecorder
http://www.mediafire.com/?tc98ur30ygcx063

XVidCapture
http://www.mediafire.com/?i8bcx5err4zfdpd

Oba rade odlicno :connie_boy_cleanglasses:

@Dvajedan,

Lepo si ti to objasnio ali tu meni ipak ne stimaju neke stvari. Po tvojem objasnjenju kriv je fglrx (AMD je kriv, tipicno objasnjenje u linux svetu, ili je kriv proizvodjac ili korisnik) e sad kako taj fglrx u jednom distrou radi dobro, u drugom polovicno, u trecem radi ali nema zvuka; svi distroi isti im koreni Debian i linux kernel. Ajd da progutam za baffere za ovo slikanje ali sta cemo sa pravljenjem filma gde sam upravo opisao sta se desava. Pa kad pogledam i za slikanje je isto-slicno, znaci da oni koji pisu programe nisu ih napisali dobro ili ne znaju a mi sad izigravamo naucnike i trazimo
zasto nesto ne radi. Onda jos kod nekog to i radi i onda se sve svodi da umesto slobode imas diktirano sta od hardwera moras imati a i to ti ne garantuje da ce posle sledeceg update sve raditi,
tipcan slicaj kad sam u 12.10 stavio Cinnamon 1.6.x to je radilo i kako su pristizao update sve je prestalo da radi. Nazalost to je sustina a sad baffer onaj ili ovaj u krajnjoj liniji sto bi to bilo
meni vazno, ja sam korisnik distroa kome je vazno da programi rade, sad sto je to dzabaka,ok, ali ako je dzabaka to ne znaci da ne treba da radi. Sad da imam para mislis da bi to radilo sa nekom drugm karticom, imam veliki izbor NVidia, Intel su integruse, znaci 200€ da stvorim i zamenim AMD karticu za NVidia u tom rangu, sta ako i onda to ne radi, mislim da su ipak u pitanju lose napisani programi i lose kopajlirani za taj distro. Vidis rucno sam kompajlirao Cinnamon u Debianu, snaci titrao sam mu sve da bi radilo i ne radi…

Probaj druge programe, nema druge.

Nijedan drajver nije savršen baš za sve, pa ni nvidia - mada se često i istorijski uzima kao referenca za drajver sa kim većina stvari radi OK.

Evo ti kao primer, po meni ovo je bug godine što se grafike tiče :connie_pumpkinsmile: :

https://bugs.freedesktop.org/show_bug.cgi?id=47266

Kod radeona i nouveau se manifestuje u gubljenju fontova i/ili kao corupted fonts, kod nvidije kao usporenje sa svičovanjem tabova u browserima. Vidiš trebalo je
više od 6 meseci da se u većini zakrpi, a u slučaju nouveau pošto je reingovan nije u potpunosti niti je na svim karticama. A objašnjenje je jednostavno - sve to samo zato što je cairo od 1.12 odlučio da koristi solid pictures :1: . Vidiš bug je prijavljen marta meseca, bilo je malih preporuka za downgrade, pa polu fix za radeon, pa raznorazni pokušaji za nouveau, nvidia ga zakpila tek nedavno sa 304 serijom i na kraju + fix za samu akceleraciju u Xorg, itd. I to je to, otprilike ako se više niko ne javlja ondak je u redu :mamba: .

Nema sta nisam probao, sve sto sam nasao i da moze da se instalira na Mint i Ubuntu, jednostavno ne smima sve radnje ili je crn ekran. U ubuntu 12.10 snima sve radnje ali zvuk kao da ne postoji, sve isto podeseno ovaj snima sve ali ne snima zvuk, u Mintu ne smima sve ali snima zvuk. Koliko primecujem linux je poceo da mi se gubi sa hardwerom, cas mu je web karea /dev/video0, a TV kartica /dev/video1, onda uradim neki restart ono se pogubi pa obrne. Ovo je ludo, startujem Gimp, pre toga klasika print screen na keyboard ono posle na paste nema nista.
Davno radio sam na mojem starom kompu sa Camastion za film i neki drugi za obican snimak ekrana, to nema da omasuje, nema da se zbuni sa TV karticom i web kamerom, dodje mi da se vratim na XP al sam sve pobacao, kilograme CD i DVD. Cekaj jel pod Cairo mislis na onaj Cairo doc, taj se meto kao OS u jednom distrou, ja ga posle deinstalirao a on sve zeznuo.
Torvald je pcovao NVidia sto malo ne pcuje i ove iz AMD da srede to oko fglrx jer ovako je totalno bezveze, kako da okacim neki screeshot ako mi zatreba kad to ne radi.

Evo meto sam vware, nema 3D iskljuceno a Cinnamon radi, nema fglrx, xorg.conf, kod mene namasini ako ne stavim AMD drajvere nece ni da radi, samo neka leva rezolucija
a ovde radi i to u 1680x1050

http://www.dodaj.rs/f/1U/dX/3LD5FjFE/screenshot-from-2012-11-.png

Ja ako ti kažem istinu, banovačeme opet :connie_pumpkinsmile: .

Vidiš da je brendiranje nekakvo uzelo maha, Gnome aplikacije njihove ekstenzije i dva zavisna Shell forka Unity i Cinnamon. Dobijaš prazno pa puni ekstenzijama, ekstenzije su novi programi i tako bi ih trebalo koristiti. A standardne aplikacije prepravljati da bi išle na tome, po Shell i Compozite standardu, pa posle i za Wayland je ionako mnogo posla :connie_cat_in_the_hat: .

Ja da koristim Cinnamon, uzeo bih apletić sa snimanje Desktopa imaš je ovde

http://cinnamon-spic…applets/view/41

Ili za Gnome ako mi je on recimo prioritet i za njega verovatno tako nešto postoji, ove druge starovremske bih batalio :chiffa: .

A za Wayland, pa to nikako ne bih probao kao generalni desktop minimum jedno 5 godina posle pojave prvog generalnog distroa :connie_girl_search_sky: . Mislim probaču ga, ali brat bratu za jedno 10+ godina ako uopšte preživi jedan od nas u tako nekakvom obliku :18: .

Не вреди тај аплет сам већ користио, иста ситуација, слика екрана нешто старо тј. ситуација кад сам укључио аплет, филм иста та слика и моје кликтање али шта се отвара нема теорије да
прикаже. Има новости аплет за плавизуб јуче прорадио, сад остаје да се унормали аплет за тастатуру и да ми поново приказује заставице а не само слова.

Гледао сам мало виртуелну машину па ту тражи неке фајлове, не да је то мешана салата 32бита и 64бита, то је папазјанија. Ја ценим да 70% проблема потичу од тога што програми
покушавају да вуку којекакве зависности које још нису сређене. Мислим да треба инсталирати 32битни ОС и 32битне програме, пример ia32-lib то тражи google-earth, skype итд. апликације
наводно 64бита а траже брдо 32битних библиотека.
И аплет за плавизуб има везе са ia32-lib…