Koji Debian za GF2 MX sa nvidia drajverom?

Koju Debian verziju bi bilo najbolje da instaliram na stari komp, gde je nvidia GeForce 2 mx440 integrisana, a da radi sa vlasničkim drajverima ?

Debian 5.0 bi trebalo da radi sasvim sigurno, a vrlo verovatno i 6.0

@drinx

Trebalo bi da možeš i wheezy, po ovome kad selektujem GF2 mx ponudi:

http://www.nvidia.co…23-driver.html

A taj drajver postoji za wheezy:
http://packages.debi…dia-legacy-96xx

Debian dakle ide sa 1.12 xserverom, za kernel je pečovan… meni liči ovako da bi moralo da radi :chiffa: .

Hvala na savetima, probaću prvo wheezy, što kaže @[member=‘dvajedan’] trebalo bi da radi. Javljam šta sam uradio. Šta je bolje da skinem cd ili dvd ?

Ja mogu samo da potvrdim, ako je od neke pomoci, da GF4 MX ( koji je veoma slican GF2MX ), kod burazera, pod Mint-om 12, sa v96.xx drajverima kako je @[member=‘dvajedan’] naveo, radi savrseno. Rezolucija native 1680x1050, 3D sljaka, provereno u nekoliko igara. :slight_smile:

Drajver radi po ovome, ali ima neki problem instalira i 173 verziju nešto trenutno pa ume da zezne setup, to je fixovano u sid biće i u wheezy:

http://bugs.debian.o…cgi?bug=702651

Obrati samo pažnju na ovo kad siđe ta verzija (173.14.35-2 u wheezy) i trebalo bi da radi i tebi, da nemaš ovaj install problem. Dotle install, pa odmah i purge ovaj 173.

Što se install medija tiče, ja uvek preporučujem non-free netinstall to je najzgodnije :chiffa: . To je ovo:

http://cdimage.debia…c1/i386/iso-cd/

Samo selektuj neko drugo okruženje u startu nemoj na Gnome da ideš to je defaut.

Najbolje će biti da instaliraš najsvežije izdanje Debiana ali minimal netinstall gde ćeš moći da biraš šta hoćeš a šta ne da instaliraš.
Jedino ti treba nešto brža internet veza (mislim brža u smislu da živimo u Srbiji gde su nam u proseku još uvek bzine jadne), znači od 2 megabita u sekundi pa preko tj. brže.

Instalirao wheezy, sa netinstal koji je @[member=‘dvajedan’] preporucio gore u linku. Sve je proslo OK, sve radi OK, ustvari radi odlicno ;), na ovoj veoma staroj masini Athlon 1,0 Ghz, 256 DDR1.na Lxde-u.

Evo trenutno stanje

[email protected]:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Debian
Description: Debian GNU/Linux 7.0 (wheezy)
Release: 7.0
Codename: wheezy

dalje, ispis iz lshw za VGA

product: nForce 220/420 NV11 [GeForce2 MX] [10DE:1A0]
vendor: NVIDIA Corporation [10DE]
bus info: [email protected]:02:00.0
version: b1
width: 32 bits
clock: 66MHz
capabilities:
Power Management,
AGP,
AGP 2.0,
vga_controller,
bus mastering,
PCI capabilities listing,
extension ROM
configuration:
driver: nouveau
latency: 32
maxlatency: 1
mingnt: 5
resources:
irq: 16
memory: ec000000-ecffffff
memory: e0000000-e7ffffff
memory: ed000000-ed00ffff

maticna ploca sa integrisanom grafikom

product: MS-6353
vendor: MICRO-STAR INTERNATIONAL CO., LTD

za dodatne pakete sam aktivirao u Synaptic-u

1.DFSG-compatible…
2.Non-DFSG-compatible…

[ATTACH]1251.IPB[/ATTACH]

dakle koji bi paket bilo najpametnije da instaliram, mozda ovaj selektovani

[ATTACH]1252.IPB[/ATTACH]

Pa što onda ne ostaviš tako, ne znam možda je nouveu i dobar na toj kartici ::slight_smile: .

A za ovo nvidia instaliranje, da, da, može taj paket, selektuj ga, ali trenutno zbog onog buga sa zavinostima odmah i deselektuj pakete sa 173 verzijom koje greškom hoće da povuče.

Mada mislim da my treba taj nvidia-settings-legacy-173xx to ostavi ili makni samo libgl1-nvidia-legacy-173xx-glx paket kao što u bugu piše.
Ili ako ti nije hitno sačekaj da siđe ta popravljena verzija settingsa 173.14.35-2 u wheezy, evo kod mene u sidu sad gledam ima te verzije i ne pravi više ovakakv problem.

Drajver 96.xx je već bio markiran da ostane bez podrške, ali se eto Nvidia tek kasnije smilovala po poslednji put serverima 1.11 i 1.12… zbog toga je ovaj dependancy problem.

@offtopic

A za ovaj software-properties-gtk što je bez teme, pokreni lxapperiance kao root pa izaberi temu neku sa gtk3. Mada ono taj software-properties-gtk možeš i da ne koristiš, umesto toga imaćeš klasičan synapticov gui za repoe. Ja taj xapian index drljanje ne podnosim, ali to kako hoćeš :slight_smile: . Ali bih tebi svakako to preporučio da makneš, s obzirom na slabašan CPU :1: .

Nikad kraja eksperimentisanju :wink:

Za izgled mi ne smeta, to je najmanji problem. A xapian index navika :slight_smile: ponekad moram da čekam 20tak sekundi pa proradi, ali jeste ždere CPU do koske kad drlja…

Da se vratimo na temu Gforce2

odradio sam kako si savetovao, prvo našta sam naleteo

[ATTACH]1253.IPB[/ATTACH]

ok, to je da kažemo normalno, Forward

zatim

[ATTACH]1254.IPB[/ATTACH]

molim ? A ? Zar neće " on " to sam da uradi :slight_smile:

zatim da uklonim onaj paket, mora dva paketa idu zajedno

[ATTACH]1255.IPB[/ATTACH]

pa je izbacio ovo

[ATTACH]1256.IPB[/ATTACH]

da bi iz drugog puta uspeo da uklonim pakete.

I na kraju, posle restarta crn ekran sa blink kursosrom u levom uglu ekrana :connie_pumpkinsmile:

Uspeo sam da vratim sistem u normalu preko Recovery moda, kuckanjem po tastaturi spasila me je ova komanda

apt-get purge nvidia-glx nvidia-kernel-dkms nvidia-settings nvidia-xconfig nvidia-kernel-common

Logično pitanje sledi:

Gde sam pogrešio, ako sam negde prevideo nešto ?

Saveti, trikovi… da probam još načina instalacije, pa i ako sistem postane neupotrebljiv, će popravimo :slight_smile:

molim ? A ? Zar neće " on " to sam da uradi :slight_smile:

nvidia-xconfig paket i komanda za to služi mislim, ::slight_smile: pokreni ga kao root posle instalacije, za svaki slučaj proveri šta je napravio sa xorg.conf, pa ako je u redu ondak restart.

http://wiki.debian.o…_nvidia-xconfig

A za instalaciju odradi to isto ponovo sa 173, samo se naravno prvo uveri da imaš dobar xorg.conf pre restarta :connie_pumpkinsmile: .

Mada uvek možeš i da se snađeš da ne čekaš pa da skineš verziju iz sida i instaliraš ručno da ti ne pravi dependancy problem :chiffa:

http://ftp.de.debian…4.35-2_i386.deb

A i stvarno je zbrka sa tom nvidijom, ajd što ima 6-7 drajvera, nego i utilities nekompatibilni jedan sa drugim :connie_cat_in_the_hat: . Da se ja pitam TM, ja bih sve te legacy drajvere prebacio u experimental :1: , mislim podrška prestala još pre 7 godina za ovaj 96 drajver, samo server/kernel podrška, to nije dovoljno baš za stable, CIAO :connie_jackinabox: . A i 173 ide samo do kraja ove godine, i to CIAO :connie_jackinabox: . Sreća, pa nisam ja maintainer :mamba:

http://youtu.be/iYWzMvlj2RQ

Kada sam pre neki dan video u ponudi 96 drajver mislio sam da sam poludeo :smiley: Jbt ja sam taj drajver koristio pre 3 godine.

[/size]

Kada je recovery modu, kucao sam tu komandu, ali nije hteo da je izvrši. Ne znam šta je pisalo, zaboravio sam.

Kako da pravim screenshot- ove kada sam u tty ?

sudo apt-get install fbcat
fbgrab grabulja.png

Probao sam na sledeći način, prvo sam pobrisao nvidia ostatke

apt-get purge nvidia?

pa zatim

apt-get install nvidia-glx-legacy-96xx --no-install-recommends - kažu bolje je tako, pa da probam

generisao xorg.conf sa

nvidia-xconfig

napravio je svašta u xorg.conf, valjda to sve što treba, ali opet ništa. Kursor u gornjem levom uglu ekrana samo blinka. U recovery modu kad kucam

startx

izbaci grešku fatal error no screens found

Možda bi trebalo da nešto prekucam u xorg.conf u recovery modu preko nano editora ?

Ne znam, možda mu nouveau nešto smeta pa da staviš u blacklist, npr.:

nano /etc/modprobe.d/moja_crna_lista.conf

pa u njemu:

blacklist nouveau

Ili pak da butuješ sa nomodeset opcijom ::slight_smile: .

A u xorg.conf naravno proveri dal je drajver nvidia u sekciji device.

Inače u tom recovery modu ne ideš na startx, samo izađeš sa komandom exit i on krene proceduru normalno. Ali za ovaj blacklist pošto je iz kernela mora reboot.

Probao da

blacklist nouveau

i nomodeset opcijom - editovanjem grub-a u određenoj liniji, ali problem je ostao.

Ipak sam našao neko rešenje, komandom

nvidia-xconfig

se generiše xorg.conf, ali nedostaje jedna linija ( Modes ) u sekciji “Screen”, zbog toga sam imao samo crn ekran i kursor u levom uglu ekrana

Modes    "1680x1050" "1024x768" "800x600"

međutim nisam se usrećio sa nvidia vlasničkim drajverima, verovatno nedostaju još neke linije u xorg.conf, a možda ne, nemam ideju.

Radi se o tome da sve bukvalno iscrtava po ekranu, neverovatno sporo radi. Kada recimo otvorim Pcmanfm i krenem da pomeram prozor po ekranu, svuda ostaju nekakvi tragovi, duhovi i sl. Ako starujem recimo Synaptic momentalno me izloguje iz sesije. Čudno, kao da nema hardversku akceleraciju, tako bar liči. Al što me izloguje ? Ne dešava se samo sa Synapticom, dovoljno je da startujem neku “jaču” aplikaciju tipa Iceweasel i odmah me izloguje.

EQ overflow se zove ta pojava (može da produkuje X hang, GPU lockup ili System freeze) , a ostavljanje tragova je jedna od vrste pojave koja se zove thrashing pixmaps (to kad se nakupi dobijaš EQ overflow)… zovu je u slengu i V/RAM pingponging al ajd da ne davim :slight_smile: najbolje da okačiš izlaz i dmesg i Xorg.0.log da vidim. Sigurno mu nedostaje memorije…

Čisto informativno ta kartica je IGP i koristi sistemski RAM zapravo 32 MB max i nadam se da si joj toliko dodelio u biosu ::slight_smile: . A fullhd rezolucija inače u 24bit pojede 16 MB u startu, čak i da ne koristiš ništa dalje…

http://en.wikipedia…GeForce2_series

Ima tu kartica sa 64, 128 MB ali svoje VRAM memorije za koje isto važi 96.xx drajver, ali to je sasvim druga priča. Nego ipak okači Xorg.0.log da vidimo šta se dešava ::slight_smile: .

Naravno veoma lagano i probrano igranje bi i moglo da se izvede ali u režiji sa manjim (non HD) rezolucijama i/ili pak u 16bit zbog štednje memorije (i za Desktop i za igre).

Ali ovako kako je HD rezolucija (koju sigurno nećeš menjati) i malo memorije i to sistemske, najbolje bi bilo da se vratiš na nouveau ako ti lepo radi i da zaboraviš na GL igre. Drugačije jedino da ubaciš neku karticu sa više memorije u AGP slot, ako ga imaš.

Sa nouveau radi sasvim lepo, na 1680x1050 nema EQ owerflow, probao divix radi normalno, jedino YT i fleš družinu nema smisla da probam, kao unapred znam da neće raditi, igrice odavno zaboravio za tu mašinu. 32 MB je max u biosu, toliko sam dodelio.

Evo logovi, ako nešto znači

dmesg http://paste.kde.org/709286/

Xorg.0.log http://paste.kde.org/709292/

Otkud ti sad ovo gore je bio wheezy, a logovi su od squeeze ::slight_smile:

Mada nebitno u Xorg.0.log možeš odmah i sam da vidiš problem je u radu GARTa tj. on pokušava da mapira remapira memoriju, pa fallbackuje prebaci na neki stari PCI model, pokušava da se popravi, nekoliko puta… A to je kao što rekoh sve usled nedostatka video memorije, pa se GART pingponguje pa se buni, buni i na kraju te izloguje.

Jel imaš u biosu opciju da povećaš količinu memorije za GART? GTT ili Aperture size, kako je već ko zove ::slight_smile: .

Ovo ti je bitan deo iz dmesg:

agpgart-nvidia 0000:00:00.0: AGP aperture is 512M

Drajver pokušava da mapira previše čitavih 512MB koje ti nemaš, ti imaš samo 256 ukupno od čega 32 oduzima grafička.

Nađi opciju u biosu pa mu smanji to na 32 recimo, minimum je 8 ali zbog rezolucije korektni minimum bi bio 16.