Koji je najbolji video format kada povezujuem klipove

Imam klipove sa putovanja i zeleo bih da ih povezem u jedan veci (napravim mini film) (cak ubacim i neki efekat)… snimao sam preko novog digitalca u HD formatu, nije to onaj full HD vec 720, ali nije los. za 22 minuta zauzeo preko 5 GB.

Koristim openShot. Naucio ja sve o njemu, sve lepo miksovao i najveci problem je kada treba da ga izvezem u neki format, i tu nemam pojma sta da radim.

Ja bih zeleo da imam maksimalnu rezoluciju jer “film” necu gledati samo na kompu vec i na tv, recimo. Zato ne bih voleo da imam one crne trake sa leve i desne strane, i gore i dole (okruzen sam crnim trakama)…

Kada nekako i stavim format 1921 x 1080 (nisam siguran da li treba ovaj), onda mi film nekako secka. Posto imam mnogo opcija i oko video/audio, nema sanse da nabodem uspesnu kombinaciju…
Verujem da neko zna koje parametre treba da podesim…

Takodje ne bih ni da mi 22 min zauzima vise od 300 MB, a ne par GB kao sad, znaci treba i da smanjim velicinu a da ne izgubim kvalitet.

Stavi HD format, ali nemoj da menjas rezoluciju slike, jer ce doci do deformacije ili ce doci do bespotrebnog enkodiranja u visi format. Time ces samo tvoj video da povecas umesto na 5GB bice naprimer 17GB jer je full HD.
Stavi AVI format. On ce da ti zadrzi kvalitet nekih 80% kvaliteta ali ce velicina biti daleko manja.

Ako si mislio da pravis neki filmic + efekti openShot ti je malo siromasan progam. Probaj LiVES, ja sam nesto malo cackao s njim davno, ali mi je ostao secanju kao daleko ozbiljniji alat od openShot-a. Neke osnovne stvari

https://www.youtube.com/watch?v=34RXJt0yvAE

http://lives.sourcef…o=tutorial-wiki
http://www.reimeika…ives_guide.html

Openshot je skroman program, sluzi samo da uklonis deo nekog videa, ili da spojis i da uploadujes na YT.

Ma meni treba za moje potrebe, ne zanima me profi multimedia. Bitno mi je da je lak za ucenje.

Sto se tice openShot-a navescu neke stvari koje su me odusevile, prvo da napomenem da ga na netu hvale da je na nivou Vegas studio

1. Ima desetine animacija za prelaze izmedju klipova i slika, koje su odlicne.

2. Desetine efekata za video klipove (npr da klip prebacite kao stari film i dobije one crtice, ili crno beli film). Ima efekat da ako osoba stoji ispred crvene zavese (npr), mozete da selektujete crvenu boju napravite je trasnparentnu i ubacite neki klip kao pozadinu (nije lose zar ne)… Pored ovih efekata ima i dodatne opcije za svaki od njih, a plus mozete kombinovati vise efekata… Npr. napravio sam, da na pocetku bude zamucena slika (kao sto gledate na tv razne spice). Ali imam opcije da odredim koliko ce biti zamucena 1%-100%, zatim koliko ce trajati zamucenost u sekundama… Tako da sam dobio da klip pocinje zamucenom zgradom, koje “bistri” i posle nekih 5 sec dobije realan prikaz.

3. Manipulacija zvukom je na solidnom nivou. Ubacio sam da traje muzika do jednog klipa, zatim se postepeno utisava, a ujedno pojacava zvuk samog klipa, da bi na kraju klipa utisao postepeno zvuk klipa a pojacavao muziku koja je u pozadini. Profi.

4. Podrzava ispise raznih tekstova (biras boju, font, velicinu), a poziciju samo koju openShot nudi (recimo ima header left, header top. header right, isto za footer…) Oko 20-30 pozicija nudi, ne znam tacno pricam napamet

5. Animacija, kako teksta tako i klipa. Npr za tekst namestim right to left, i onda mi skroluje tekst sa desne ka levoj strani zavisno od duzine trajanja prikaza teksta. Ili imao sam klip prolazak niz ulicu do neke pozicije , trajanje klipa 2 min, recimo. Podesio sam da krene jedno 10 sec normalno kretanje, zatim ubrzavam x4 (moze x2, x8, …), i onda pre dolaska do pozije na klipu, vratim u real time, tako da se dobije bas profi efekat koji sam gledao na TV-u

Ima ovde jos dosta o efektima, animacijama… Lak je za ucenje i bitno je kako neko to kombinuje. Kada sam pokazao klip mojim prijateljima, svi su se zacudili i zapitali ko je taj mocan program. Verujte da stvarno ostavlja takav utisak samo ako znate sta radite i dobro kombinujete.

Mana je sto je nestabilan, pa cesto puca… ali ima opciju auto save, pa onda to spasava glavu.

E sad moj problem:
Ja sam uspeo da od 5.5 GB smanjim na 3.5 GB, ali to je previse prostora… Jel ima neki dobar konvertor (lagan za rad) koji moze da mi smanji na bar 500 MB. Imam filmove od 700 MB koji imaju super sliku a traju 4 puta duze.

Ja kad sam se bajagi nesto malo bavio nekim videom imao sam isti problem oko konverzije i to mi je ostala velika misterija i dan danas. I uvek sam se pitao kako neko ripuje film na onaj kvalitet slike a tezak 700MB i traje 2 sata. Uglavnom koliko se secam najvazniji je kvalitet izvornog snimka jer ako je los slika ce biti losa koliko god da je kompresujes/ne kompresujes. Pogledaj na google neki tutorijal ima ih dosta. Koji je izvorni format snimka, tj, U kom formatu snima tvoja kamera? S obzirom na duzinu tvog snimka od 22min i toliku velicinu fajla a HD rezoluciju 720p, to mu dodje ~30000 kbps bitrate. Sto je 50-60 pta vise od snimka nekog dobrog ripa u avi ili mkv formatu. Reci koji je izvorni format tvog snimka, pa da probamo da nadjemo neko podesavanje koje ce ga spustiti na zemlju…

Imas avidemux koji konvertuje sve formate iz jednug u drugi…

Takodje mozes i winff da probas to je frontend od ffmpeg programa.

u .AVI snima… pogledacu ove konvertore za wikend
tnx