Koji Linux umesto Ubuntu-a?

Zdravo svima.

Instalirao sam ubuntu. Imam 2 gb ram, procesor, neki intelov, laptop.

E sad, planiram da instaliram xubuntu, jer mi ovaj default ubuntu trosi dosta memorije. Unity mnogo trosi, sto se kaze.

E sad, jel ima mint neki tako laksi sistem ili neki predlog. Ne bih bas lubuntu jer je previse lak i ne svidja mi se.
Mozda ubuntu mate, nisam ga nikad probao.

Sta predlazete?

p.s. ne bih da se igram sa nekim levim distribucijama.

Probaj Linux Mint sa Xfce okruženjem. :slight_smile:

Ako ti treba brzina, stabilnost i minimalna potrošnja onda probaj naš TRIOS

@Vladimir mi ote post, pa da ne ponavljam :slight_smile:
TRIOS-koji god, igram se snjim i po mom skromnom mišljenju spada u desne distre :wink:

Moja topla preporuka je LXLE:)

Pa on reče da mu je Lubuntu (samim tim i LXLE spin) ograničen :). Meni je iskreno sasvim ok.

@maroko SolydX Najbliže Ubuntu-u iz Debian sveta. Obavezno uključi backports repo.

Miki, predpostavljam da si za instalaciju SolydX koristio Live Image preko USB?
Da li zahteva neku posebnu proceduru da bi radilo? Probao i sa ISO snimanjem i sa DD…medjutim ne sljaka bas kako treba ni live image.
Ne prepoznaje, u live mode, ili mish ili network card…
I mnogooooo je sporo u live mode…

Ako hoćeš XFCE okruženje najbolje implementacije po meni su Trios i Manjaro. Za Mate ne znam, po iskustvima drugih Ubuntu Mate je dobro odrađen.

Neznam, neznam. Jedino znam da sam ISO nabacio Unetbootin-om (koji inače ne koistim, ali radi bolje nego DD u ovom slučaju), i sve je extra radilo.

: unamused:
Videcu jos…trenutno imam i USB problem, sa podizanjem live distro uopste, pa kad odradim jos neki trabl shuting, ako ne uspem, postovacu temu na forumu pa ako je neko imao slicnih problema…

Mint xfce ili Mate, Xubutnu ili Ubuntu Mate

Solydxk je odličan distro. Ovo je ono što mu treba SolydX.

@Hatori A jel ima taj Manjaro neki organizovan paket softverA kao ubuntu?

Ako misliš na GUI ima pamac i radi jako dobro zadnje vreme. U početku su imali nekih problema pa je često moralo da se poseže za konzolom, sad već duže vreme mi update prolazi bez problema. Ima podršku i za AUR, naravno to koristiš na sopstvenu odgovornost i po default je isključeno.
Screenshot_2016-11-30_20-42-22.png

Ubuntu ima software centar ali ti i ne treba. Evo ja ga nisam upalio zadnje 3 godine sigurno. Ne treba mi, ono što mi treba dodam ppa i instaliram, tako da veliko je pitanje čemu taj program?
A s druge strane dosta je trom, spor, ažuriranje softvera kroz njega je relativno sporo hoću reći svi programi u njemu nisu poslednje verzije.
Dobar je za početinke doduše sve na jednom mestu, ali praktično nema nikakvu značajnu primenu.

Mislim da nove verzije ubuntu nemaju više Ubuntu Software Centar već GNOME Software… generalno ista stvar, jednako bagovita i ubi-bože spora…

Mislim da je mint cinnamon najbolji linux, ima prosto sve a nije zahtevan, odlican bas za te prosecne konfiguracije.

Ne bih se bas slozio da nije zahtevan. Mislim da je za udoban rad u cimetu ipak neophodno minimum 4GB rama

Na sajtu pise recomanded 1 gb, ja imam 2 gb a radi i sa 512mb, tako da swap mi nije upotrebljen ni 1 %. toliko.