koji os

Dobio sam stari pc koji bih trebao da ozivim u pitanju je:
Procesor: AMD Sempron LE-1100 1.9GHz
Memorija : 1 ghz
HDD : 150 ghz
napajanje 450 w
GPU: nvidia 5700 le

Probao sam da ubacim Mint 17.1 ali pc je suvise slab za njega … tako da koji os da ubacim umesto sadasnjeg xp a.
Dajte neku preporuku … i da najvaznije pc koji radim ide ljudima koji nisu videli linux nikad u zivotu :slight_smile:

Memorija : 1 GB bi trebalo da bude sasvim dovoljna za pokretanje mint 17 cinnamon edition. (Mate i XFCE takođe ispunjavaju uslov).
Ako te to ne zadovoljava mogao bi da se vratiš na mint 13 (podrška do 2017) .

http://www.foss.rs/topic/2987-linux-mint-171-rebecca/?p=48611

Malo rama ne bi bilo na odmet i onda nemaš problema. 500 rsd košta polovni modul od 1 Gb.

Sa 1GB teško da može da potera cinnamon, a da računar može da se koristi. Nema šanse. Plus svi kažu da je potrošnja rama slaba tačka novog minta.

Neko laganije okruženje, ja bih išao ne lxde, ali opet aplikacije će da jedu samo tako. Opet kažem Internet je postao strašno gladan.

Grafika ti je tu najveći problem za Cimet/Gnome3/KDE itd… Poznata po problemima sa 3D akceleracijom neophodnom za navedena okruženja.

Preporuka po mom skromnom mišljenju: 1. XFCE -> 2. Mate -> 3. LXDE ( tim redom po upotrebljivosti ), ili LXDE - XFCE - Mate ( po performansama ) :slight_smile:

Ok, sva ova priča ,ali ljudi dodajte malo rama na ove mašine on je najvažniji, sa 2 Gb teram kde na prastarom laptopu (mint 17).
Ko ne zna gde da nabavi šaljem br telefona čoveka koji se time bavi na PM.

Probaj i Mint 17.1 LXDE (unofficial)

Ako tražiš ubuntu baziran distro razmisli o Peppermintu.

http://peppermintos.com/

Lagan i dobro ispeglan distro, mada što spomenu @Cvetan sistem ko sistem Lxde biće dovoljno 1gb rama ali aplikacije pogotovo broswer-i
jedu memoriju samo tako.

Bilo koji linux sa LXDE ili XFCE okruzenjem ce sasvim pristojno raditi.

Ukoliko ljudi pojma nemaju šta je linux onda je najbolje instalirati Mint XFCE ediciju jer je ona vizuelno najsličnija starom XP-u (na stranu boje).