Koliko cesto koristite terminal

Koristim terminal poprilično, mada i zavisi u kom sam Linux sistemu.
Najomiljeni su mi naravno Gnome terminal i Terminator.

Koristan terminal za one koji ga se “boje” i(li) smatraju nepotrebnim, je CLI Companion.
https://help.ubuntu.com/community/clicompanion

sudo add-apt-repository ppa:clicompanion-devs/clicompanion-nightlies sudo apt-get update sudo apt-get install clicompanion
Znači u njemu već postoje komande i samo je potrebno pokrenuti ih, a po potrebi možete dodavati/menjati često korišćenje komande

У просеку, користим га једном дневно (провера ажурирања, провера мрежних уређаја, провера уређаја са УСБ прикључком… И тако то…).
Претежно кориснички…

Jaooo. Pa to sam tražio jako dugo. Sve me bilo sramota da nekoga pitam (pošto sam jednom odgledao neki video klip) da li postoji tako nešto jer nisam bio siguran da li sam to sanjao ili stvarno postoji. Eto, ispade ovo forum gde se i snovi ostvaruju. :wink:

Nemoj da te bude sramota… ne postoje glupa pitanja postoje samo glupi odgovori! :wink:

Koristim terminal za instaliranje programa najvise, dodavanje riznica i redje za update (kad sam vec u njemu). :slight_smile:
Ali hocu sve vise da ga koristim. Trudim se! :slight_smile: :wink:

Koristim svakim danom sve više kao što sam i rekao ranije. U zadnje vreme i po dva prozora :slight_smile:

Jedan za slušanje muzike (moc) a drugi za sve ostale potrebe :wink:

Stereo je već debelo zašao u onaj geek level, samo još da počne da objavljuje svoje tvit komentare iz terminala i to je to!

When you reach max level… You stop leveling :wink:

Kako ono ide, every day I’m shufflin :slight_smile:
Najcesce je to editovanje necega sa nano i naravno update i instalacija paketa…
Zaboravih irssi! :wink:

Naišao sam na veoma lepu misao:

graphical user interfaces make easy tasks easy, while command line interfaces make difficult tasks possible

Prevod:

grafičko sučelje (GUI) čini jednostavne zadatke jednostavnim, dok komandno sučelje (CLI) čini komplikovane zadatke mogućim

E ovo je dobro rečeno. Sviđa mi se. Elegantno i tačno :wink:
Sjajno!

Trudim se da terminal koristim sto cesce, mada to se na kraju svodi na 3-4x dnevno :wink:

U početku, kada sam se upoznavao sa linuxom, to mi je bilo nešto strašno, čak odbojno, mislio sam kako oni koji koriste terminal zapamte sve te komande… kasnije sam malo “otkravio”, pa sad ga prvenstveno koristim za podešavanja grub-a, conky-ja i eventualno za instalaciju ponekog programa… kompajliranje kernela mi još nije “otkravilo” :wink:

Nije ni kompajliranje neki bauk. Ja imam neke bubice sa Mint 12 KDE 64bit. Samo da nađem malo vremena da se posvetim tome ali ako imaš 32bit sistem onda pravac na kompajliranje :wink:

Budem li besposlen koji dan… ko zna … :wink:

Budući da koristim Arch, veoooma često!

pacman -Syu FTW!!!

~$ sudo često ;)

Koristim, poprilicno. Najlakse mi kad treba da instaliram neki program, da ne jurim po synaptic-u, onda samo otvorim konzolu i odatle ide instalacija. Za update sistema, posto update manager propusti ili zaboravi ponesto. Za instalaciju novije verzije kernela, ponekad uredim conky, i tako. Ponekad ciscenje sistema, koristi se…

A secam sa kad sam tek uplovio u linux vode, i instalirao prvi distro, tri meseca nisam smeo da ukucam bilo sta u terminal, “da ne pokvarim nesto u sistemu”. Jos kao pocetnik sam znao da je terminal mnogo opasna stvar…Ne treba dirati …Ne treba traziti nevolju…

juu al sam spor mrzelo me na odmoru u skoli da pogledam st aima novo na forumu pa reku kad dodjem kuci a ono svi pre mene puu :slight_smile:
pa ovako retko koristim terminal tj za update i ponesto za instaliranje ako negde zaskripi ovako … i to je to :slight_smile:

Ja ga koristim poprilično često. Za redovan update i upgrade sistema (nikad ne koristim update manager) navika valjda, pretražujem pakete preko njega, dodajem PPA linije, pravim neka svoja tekst dokumenta, instaliram, uklanjam programe… Bukvalno non stop mi treba. Dok ja upalim softver centar pa nadjem program pa instlairam…do tad terminal to može da završi 5x. Jednostavno je lakši i brži ako znaš šta radiš.

U poslednje vreme sam uvatio sebe da većinu stvari radim iz terminala umesto iz GUI-a iako mi je tako lakše :slight_smile: