Kompjuter pišti

Nisam siguran odakle dolazi pistanje , mislim da je iz procesora ili napajanja …Procesor 1.5 ghz temp 39/40 stepena… Zvuka ne prekida nego ide piiiiiiiiiiiiiiiiiii i sve tako , primetio sam da prekida dok vrtim onaj tocak na misu , ali nije do misa…

Jer to pocinje cim ga upalis i ne prestaje, ili se ne cuje kad ga upalis pa se malo kasnije pojavi postepeno jace i jace? :slight_smile:

Pa posle nekih pola sat, ne pojacava se ai nisam primetio da mi komp nesto sporije radi, znaci sve normalno samo sto mi taj zvuk probija mozak
EDIT :
Googlao sam malo i video da na jdenom forumu lik ima isti problem i tamo sum u rekli da su u pitanju zavojnica graficke i da ih namaze bezbojnim lakom, dal je to dobro , pokusao bi i nijemi jasno koji deo kondenzatora da mazem lakom …I treba li to da se osusi pre nego sto je vratim u komp ?
PS : Ne znam ni sta je zavojnica :o

Koji drajver koristiš? Jel pište sa oba drajvera? Predpostavljam da je odgovor - ne?

Definitivno zavojnice. Mogu biti i na maticnoj, na grafickoj i na napajanju, lako se prepoznaju, posto imas stariju masinu, 99% da izgledaju ovako:
Amorphous-Toroidal-Power-EMI-Choke-Coils-With-Ferrite-Core.jpg
U svakom slucaju ces ih prepoznati po ovim spiralnim namotajima bakarne zice…
E njih trebas da zalakiras lakom ( moze i najbolji je bezbojni za nokte ), tj. premazes ove zicane namotaje, i to je to. Mada bi najbolje bilo da ti to neko strucniji odradi, sigurnosti radi. Ako budes ti pokusavao, vodi racuna da ti je PC iskljucen iz struje, mislim bukvalno izvuci kabl iz napajanja. :slight_smile:

A sa druge strane postoji i tendencija da same prestanu da piste, meni je konkretno monitor isto tako pistao, i dok sam se ja par meseci smisljao da ga otvorim da ih nalakiram, ono prestade, i evo vec godinama ne zavija… :smiley:

samo sto mi taj zvuk probija mozak

Potpuno te razumem :biggrin:

Znaci te namotaje i onda sacekam da se lak osusi ? ili tako ne osuseno stavljam u komp ?

Sačekaj, mada možeš i odmah ne moraš da skidaš ništa osušiće se to već samo nemoj da lakiraš na živo, već te je Cofi opomenuo!

Đoko, ti će studirati hardver ovde, grafičke, kondenzatori, zavojice… :biggrin: .

Hahahah ako ovo uradim kako treba diplomu mi dajete , ajde probam pa javljam kako je proslo :slight_smile:

Ako ga vec nisi upalio, pusti ga da se osusi, koliko god budes imao strpljenja da cekas.
Nisam siguran da li ima vode u laku, potencijalno mozes da zapalis zavojnicu ako ima vode ( mada mi se cini da je zica u namotaju vec prelakirana, citaj izolirana, no za svaki slucaj ) :wink: :slight_smile:
I vodi racuna dok lakiras, da ne zalakiras i nesto u okolini zavojnica, opet sigurnosti radi.
Zamisljaj da mazes nokte nekoj lepotici. A naravno znas da to mora biti savrseno u svakom smislu, preciznih linija na ivicama noktiju, ne kao neke seljanke kad namazu samo centar :sarcastic: Drugim recima, odnosi se prema zavojnici kao prema dami :smiley:
Aj pa srecno dr. Djole! :):drinks:

Namazao sam navojnice na grafickoj i maticnoj ali opet isto , na mojoj grafickoj napojnica je obavijena necim vdi joj se samo vrh , mrzelo me sad napajanje da otvaram tako da cu njega sutra

Ako su ti simptomi najbolje bilo da probaš sa drugim napajanjem, ako ga imaš ili da posudiš od nekog samo da probaš.

Ok, te sto su obavijene, nemoj odmotavati, mazi samo one kojima mozes pristupiti. :slight_smile:

Sto se napajanja tice, kondezatori drze struju prilicno dugo i nakon sto ga izvuces iz struje, pa da ne bi naprasno dobio taman ten ako slucajno pipnes nesto sto ne treba, veceras pred spavanje ga izvuci iz struje i ostavi ga tako do sutra, pa tek onda otvaranje i cackanje unutra. :sarcastic: :slight_smile:

Salu na stranu, stvarno moze biti opasno po zivot, ne igraj se!!!
Samo ga ostavi iskljucenog iz zida kroz noc, ispraznice se do sutra, nemaj brige. :slight_smile:
Onda polako namazi svaku zavojnicu koju vidis i koja nije obavijena ili nepristupacna, ostavi bar pola sata da se osusi lak, pa polako sklapaj.
Vodi racuna, posto neka napajanja ne mogu da se potpuno otvore dok ne odkacis ventilator, da ne zaboravis posle da ga prikacis nazad. U suprotnom se moze pregrejati napajanje, a katastrofu koja iz toga moze da proizadje ne bih ni da spominjem… ::slight_smile:
Prema tome, skoncentrisi se maksimalno i samo polako, korak po korak. :slight_smile:

P.S. I usput dobro pogledaj kondezatore, da nije neki naduven ( inace prva stvar koja strada u napajanjima ), pa ako jeste, zameni ga/ih adekvatnim. :chiffa:

A jel moguce da ram proizvodi te zvuke ?

Sad sam primetio nesto,kompjuter pocne da pisti tek kad pokrenem firefox ili nesto drugo,a ovako kad nemam nista ukljuceno komp cuti . Moracu da pogledam procesor

Moguće je sve što koristi struju može u nekom momentu da zapišti, zašišti, prismrdi, izgori, pukne… :). Ako čuješ da je on, onda je on ;).

Ovo oko firefoxa, sve kad otvaraš maksimizuješ, minimizuješ… ide i na kondenzatore;), tako da sa tim si imao već problem i dalje gledaj u tome smeru.

Cofiju sam već davao Xorg predavanje od Keith Packarda, tu se lepo pominje i ko je neprijatelj kondenzatora, oćeš i ti?

Meni to vise mirise na napajanje… Zapisti kad ga opteretis… :wink: :slight_smile:
No videcemo kad nalakiras zavojnice i u njemu… ::slight_smile:
Btw, koliko ja znam, RAM, a takodje i CPU ne mogu nikako proizvoditi takve zvuke… Ajd’ RAM i nekako, ali CPU ne moze sigurno. :slight_smile:

Može i CPU, piezoelectric effect postoji kad god se CPU koristi, pogotovo kada menje power state i još nešto sa strane taman ako mu posluži kao interferentno pojačalo i onda imamo prijatan zvuk ki iz elektrane :connie_pumpkinsmile: , ne mora da je fan u pitanju.

Mančo, ako imaš stetoskop oslušni ovako mož samo da nagađamo, u suprotnom ćeš prelakirati ceo komp :connie_pumpkinsmile: .

Tako da prvo pronađi šta pišti, a ne ovako napamet lakiranje ničemu ne vodi osim sveže prelakiranom kompu :connie_31: .

Nalakirao sam napajanje ali opet pisti , cini mi se da je malo slabije…Ocistio sam i prasinu sa CPU…Da namazem opet napajanje ? Mada sad najvise sumnjam na navojnicu na grafickoj , ona je umotana pa nisam je ni mazao , negde sam citao da ako je umotana treba na odozgo stavim malo super lepka ?

EDIT :
Mrzelo me da cekam odgovor pa sam nasipao lepak u zavojnicu , ali opet isto nema promene -.-’’ …Nema meni spasa

Si siguran da mozda nisi propusio neku?
Ne znam koliko ti je pametno to sa lepkom, zbog njegovog sastava mislim, al ajd’, gotovo sad… ::slight_smile: :smiley:

Jedino sto mozes, je da ponovo izvadis grafu, upalis komp sa integrisanom, pa da vidis da li ce i onda pistati. Ako pisti nije do graficke, pa si bar nju eliminisao kao krivca.
Meni to opet nekako najvise vuce na napajanje, ili eventualno na plocu, i sam kazes da je malo bolje nakon lakiranja napajanja… Pogledaj jos jednom u njemu, mozda si neku propustio na nalakiras…!? :slight_smile:

@[member=‘dvajedan’]

Ja koliko znam, sam CPU ne moze nikako da proizvede takav, i pogotovu tako jak zvuk. Za power state si u pravu, Intel Core 2 je imao taj problem vezan za Speed Step, ali opet nije sam CPU pistao, nego zavojnice, i to usled losijeg napajanje/baterije, tj. oscilacija DC struje, pa je rezultat upravo piezo efekat na zavojnicama, gde im je feritno jezgro zapravo pojacalo. :slight_smile:

Kolko vreme treba da cekam dok se napajanje isprazni ?

12 sati do nekoliko dana, zavisi od velicine/kapaciteta kondezatora. :slight_smile:
Pazi, ti mozes i odmah da ga otvoris, ali DOBRO VODI racuna da ne pipas lemove na stampanoj ploci, pogotovo od kondezatora. Zapravo struja koja ostaje u napajanju ostaje u njima. Znaci samo njih maksimalno izbegavaj ( preporuka stavi rukavice dok radis, i no pod razno nemoj biti bos )! Pogotovu izbegavaj onaj najveci kond ( sto veci to opasniji ).
Ovako izgleda kond:
radial-capacitor-polarity.jpg

Naravno, ne trebam da ti napominjem da je sve to jako opasno i da to sto radis, radis na sopstvenu odgovornost! Ok? :slight_smile: