Kreiranje alias-a u terminalu

Evo jednog kratkog uputstva, mozda neko ne znam posto sam se ja mucio i tek sinoc nasao resenje na netu, pa resih da napisem u par recenica, sacuvam sebi na racunaru, pa da podelim sa ostalima.
Elem, posto cesto startujem xampp, bilo mi je smaranje da kucam (ili kopiram) celu naredbu (sudo /opt/lampp/lampp start), nadjem na netu uputstvo kako se kreiraju “precice” za terminal tj alias.
Medjutim kad god bih restartovao komp, te precice vise nisu radile.
Pa sam sinoc nasao sledeci nacin:

U terminalu otkucati: sudo gedit /etc/bash.bashrc
Na kraju fajla upisati kod kojim kreiramo “precicu”: alias ime_precice=“komanda”
Sacuvamo fajl, restartujemo sistem i posle toga, u terminalu je dovoljno otkucati: ime_precice i komanda se izvrsava.

Npr, ja sam u pomenutom fajlu sebi napravio precice za ukljucivanje i iskljucivanje xampp-a:

alias startxampp=“sudo /opt/lampp/lampp start”

alias stopxampp=“sudo /opt/lampp/lampp stop”

Kada hocu da radim u PHP u terminalu otkucam: startxampp i pokrecu se Apache i MySQL.
Kada zavrsim sa radom, otkucam: stopxampp

Nadam se da ce nekom ovo biti od koristi.

Pozdrav

@marecare

Screenshot - 09162015 - 10:39:31 PM.png
Ne znam da li (vam) je poznato, možda nekome zatreba…postoji i GUI launcher za xampp, /opt/lampp/manager-linux-x64.run

Znam, koristio sam ga, ali je spor, i samo pokretanje aplikacije i startovanje servera.
Kroz terminal ih popali za sekund.

Sporo? Koliko je to sporo? Minut-dva-deset?

Od klika na precicu do pokretanja Apache i MySQL servera 28 sekundi.
Kroz terminal 3-5 sekundi

Pa dobro nije to strašno, nigde ne žurš zar ne? :slight_smile:

Bogami, brzoplet sam po prirodi, to mi je mozda i najveca mana :slight_smile:

Kada bih ti rekao da se u velikim serverskim stanicama nodovi pri startovanju podešavaju punih 35 minuta automatski… sve bi ti bilo jasno :slight_smile:

Tako da 28sekundi naspram 35 minuta je ništa :smiley:

I ja isto koristim :slight_smile:
Samo sto su u /root/.bashrc

alias serverup='rc-service httpd start && rc-service mysql start' alias serverdown='rc-service httpd stop && rc-service mysql stop'

Pa ko koristi cinnamon okruženje može dodati na panel applet xampp

Evo mog „.bashrc” fajla.

alias inn="sudo apt-get install"
alias s="sudo"
alias update="sudo apt-get update"
alias remove="sudo apt-get remove"
alias purge="sudo apt-get purge"
alias down="sudo shutdown -h -P 0"
kaboom () { sudo termdown "[email protected]" && sudo shutdown -h -P 0; }

Ovo „inn” mi skraćuje muke oko instalacije (velika muka otkucati punu komandu :smiley: ).

@А-л-е-к-с-а

bash-completion? :slight_smile:

Odkucaš početak reči pa raspališ Tab par puta = ostatak se automatski kompletira. :slight_smile:

sudo apt-gTAB-TAB = sudo apt-get —> sudo apt-get insTAB-TAB = sudo apt-get install —> sudo apt-get install iceweTAB-TAB = sudo apt-get install iceweasel

TAB je naš najbolji prijatelj.