Kubernetes iskustva?

Da li ste imali prilike, dodira… sa kubernetesom (u bilo kom obliku)? :slight_smile:

Ukoliko jeste, ako hocete podelite neke stvari, trikove, .yaml-ove koje smatrate zanimljivim itd itd

Ja u principu radim zadnjih godinu dana svaki dan sa njim pa ako Vas interesuje nesto posebno slobodno pitajte.

Мало сам се играо са minikube али услед недостатка времена сам одустао. Надам се да ћу наредне године имати времена да се озбиљно посветим материји.

Одакле је најбоље почети учење? Званична документација је одлична али имам утисак да није није најбоље да се крене од ње. Са доста нових идеја и термина сам се сустрео током учења, није нимало једноставан алат. То ми је био први утисак.

1 Like

Minikube je odlican za ucenje i za gotovo vecinu stvari sa kojem ces se susretati u radu sa njim, tako da slobodno mozes njega koristiti za ucenje i experimentisanje, i pored fizickih klastera na kojima mogu da se igram i dalje povremeno podignem minikube u lokalu cisto da isprobam neke stvari za koje nisam 100% siguran kako rade.

Dokumentacije ne manjka to je sigurno. Na prvu loptu ja sam imao utisak da je kubernetes vise kompleksan nego komplikovan sistem i nakon skoro godinu dana aktivnog rada u njemu sasvim sam siguran i dalje da je samo kompleksan a da je tezak, ni malo, samo mu treba uci ispod haube i dovoljno raditi sa njim i postace ti svakodnevnica.

Imas jako mnogo pravaca u radu sa K8s jer upravo on moze da se customizuje na bukvalno milion nacina. Za pocetak slobodno koju god e-knjigu uzmes a da ima veze sa K8s neces pogresiti sasvim sigurno, recimo Kubernetes in action je dobra, ne ide previse u dubinu mogucnosti a nudi lep prikaz sta se moze postici sve sa mikroservisima.

Za pocetak ti preporucujem da ne ucis toliko o ingress/egress kontrolerima i uopste o networkingu vec da krenes bas sa osnovama, sta je pod, sta je nod, sidecar, multicontainer on pod, horisontal pod autoscaling, kako se radi skaliranje, kako se radi setovanje limita za podove/nodove, koje sve vrste deploymenta postoje i koje su njihove razlike… i jos sto sta sto ces naleteti prilikom citanja i ucenja.

Kasnije kada ovladas osnovnim terminima i nekim basic stvarima mozes preci na helm, chart, yaml, pisanje manifesta i tweakovanje istih, i onda polako da se prebacujes na Istio system, kompletna mesh konfiguracija mreznog dela itd itd

Nemoj da te uplasi kolicina svega, jer k8s je bukvalno ceo ekosistem koji omogucava sve sto ti padne na pamet… pa cak i vise od toga :slight_smile: a najbolje od svega je sto se maltene svakog dana unapredjuje i community je dosta jak i uvek imas nesto novo da procitas. Mislim da mi ne prodje dan da ne saznam nesto novo/drugacije/bolje u svetu K8s.

2 Likes

Do sada mi je kombincaija docker/portainer bila dovoljna za kućne potrebe.
Probao sam i preporučujem k3s. Osakaćena verzija k8s-a, a moguće je napraviti i HA cluster sa etcd-om, za razliku od minikuba/minishifta.
Master node-ovi, u slučaju da nemaš dovoljno resursa, mogu da budu i worker node-ovi(u stvari po defaultu je tako).
Sve postaje kompleksnije i ako se nešto pokvari mislim da će sve teže biti vratiti ga u ispravno stanje.

Nisam koristio sigurno godinu dana portainer, ali znam da recimo ako si imao custom compose ili slicno da nije mogao da se implementira ne znam da li su u medjuvremenu sredili to?

Da, k3s je odlican za experimentisanje, medjutim sto ti kazes ako ides na kompleksniju pricu sa HA i varijacijama, logicno da ce biti problema narocito ako ti master node “glumi” workera :slight_smile:

BTW jel si se igrao mozda sa k3s ali na fizikcom RPI u nekoj klaster varijantici? :slight_smile: