Kupovina laptopa

Razmatram ozbiljnije o nabavi laptopa već dulje vrijeme, ali nisam baš siguran gdje se okrenuti, budući iskaču ko i Linux distribucije (samo u manjoj mjeri). Laptopima nisam sklon jer su to krhka i nježna stvorena, a ja energično tipkam po tipkovnici i impulzivnog sam karaktera. Daklem, stolna mašinerija mi je draži izbor. Međutim, ususret diplomskom, pokazalo se potrebnim da imam jedan uz sebe.

Dakle kao prvo, laptop je tu kao suplement. Pisanje dokumenata, plotanje grafova u QtiPlot-u ili SciDavisu, surfanje internetom i Skype, slušanje muzike. Gledanje filmova malo vjerojatno.
Drugo, da bude 15’’ ekran, sve ostalo je preveliko. Ako će mi numerička tipkovnica baš trebati, kupim si onu eksternu (ima li 15’’ laptopa sa numeričkom uopće?!)

Shodno tome, ne mora biti neki titanski HDD, 100 - 150 GB-a (ako se takvi još proizvode). Malo jači RAM i procesor da radi ko podmazan, te da bude pouzdan i stabilan. Može i rabljeni.

E sad? Čiji? Dell, Acer, Fujitsu, Asus? Dosad sam radio na jednom starijem Acer (Aspire 7720G) i starijem Toshibinom modelu (cimerov, koji, nota benem zadnje vrijeme trokira, izgleda da ću uspjet nagovorit cimera na Linux icon_e_wink.gif).

Koliko ti para imaš na raspolaganju za kupovinu.

To uvijek zaboravim napisati… između 300 i 400 eura.

Za to bi nekako najbolji bio neki iz HP ProBook serije. Namenjeni poslovnim korisnicima, kvalitet izrade je na visokom nivou. Ali posto, koliko bar ja znam, nijedan od njih ne dolazi sa Nvidia grafikom, ja bi ih zaobisao samo iz tog razloga ( posto ce se voziti Linux na njemu, bolji izbor je Nvidia, drajveri su bolji ). A razlog izbegavanja integrisane grafike je, ukoliko sam dobro shvatio, to sto ovaj QtiPlot koristi 3D OpenGL akceleraciju, pa bi odvojena grafika trebalo da poboljsa performanse.
Uglavnom, ja bih isao na Asus K seriju, negde najbolji balans performanski/kvaliteta izrade. +sto su u aluminijumskom kucistu…
Ovako nesto:
http://itsvet.com/proizvod/asus-k55vd-sx692-intel-pent.coreduo-2020m-2.4ghz-4096mb-500gb-15.6-led-wxga-freedos/comp_comp_laptop/20/11398

http://www.asus.com/Notebooks_Ultrabooks/K55VD/#gallery

Najnoviji Pentium Dual Core 2.4GHz, 4GB RAM-a, i Nvidia grafika, 500GB Hard, i ima numericku tastaturu. Za te pare, odlican. :slight_smile:

Slažem se Cofi za ovog Ausa, mislim da bolji teško ćeš naći za te pare, ali što se tiče HP-a e njega bi ja lično zaobišao, pogotovo pavilon serije.

Hp pro book zaista imaju dobar kvalitet izrade. Imao sam jednog back then in 2008-09 ali sam ga sjeb’o :frowning: Tad kad mi se pokvario otisao sam do nekog servisa i tamo bio neki dedica vidi se da ima ko zna koliko iskustva i pitah tad koji lap topovi su najbolji, on mi je bez razmisljanja rekao Sony i Dell. Moj drug ima dell, doduse stariji i sljaka mu bez problema vec 6-7 godina. To je retkost danas, mislim da se sve pravi da bi se sto pre pokvarilo. Sad sto se Asusa tice oni su prosle godine, ne znam za ovu bili najprodavaniji u svetu ili Evropi, slagacu te. Ja imam Toshibu, lepo radi, ima i onu garanciju no matter what. Ali u svakom slucaju gledaj da uzmes nesto sa odvojenom grafikom, nemoj uzimati neki zmaj procesor sa 4gb rama i integrisanom grafom i losim HDD-om. Ne znam koliko sam ti pomogao ali eto, ukratko moja iskustva sa HP-om i Toshibom.

Koliko sam shvatila iz uvodnog posta, nije u pitanju zahtevan korisnik, tako da svaki noviji asus sa cenom između 300-400€ može da prođe.
Ja imam iz K serije (53U) i to sa AMD procesorom i ATI Radeon grafikom (integrisana) i nisam primetila da mi nedostaje bilo šta, pošto i sama spadam u manje-više prosečne korisnike. Dakle: browser i skype su stalno u upotrebi, office, gedit, GIMP, wine (za jedan program koji mi je potreban) i još par sitnijih programa vrlo često, a povremeno se gleda poneki film, serija i sl. (muzika najviše sa neta). [size=4]Ono što je prednost jeste Ice Cool Technology i zaista nema pregrejavanja, a rad je skoro nečujan. Baterija i posle godinu dana drži oko 4h, mada nije preterano arčena, samo po potrebi, ali je uvek u laptopu tj. priključena na adapter. [/size]

Ono što je prednost jeste Ice Cool Technology i zaista nema pregrejavanja, a rad je skoro nečujan.

:5:
Najveca prednost te tehnologije je sto se palmrest ne greje. :slight_smile:

Samo da se dopunim sto se Radeon-a tice;
Daleko od toga da je los, ili da su drajveri losi, samo je jednostavno Nvidia bolja na polju drajvera za Linuks, pa sam je iz tog razloga i preporucio, da bi se izbegli eventualni problemi.
Radeon je bolji izbor ako govorimo o igranju na Win-u, ako je budzet ogranicen, zato sto sam primetio da se dobri Radeon-i ugradjuju u jetfinije laptopove. Primera radi HD7670, se moze videti u kompu od 380E, dok njemu ekvivalentni GF GT630 barem ja nisam video za manje od 480E… :slight_smile:

I jos jedna stvar, ovo o cemu pisasmo @[member=‘Vilenija’] i ja, se odnosi samo na K seriju Asusa, ne i na X. X serija je nekoliko klasa ispod K, da ne pominjem tendenciju ugradjivanja 4-cell baterije u istu…!
N je najbolja… Tj. X pa K pa N. :slight_smile:

Moja sestra ima bas taj model, kobajagi Ubuntu certified… kad se startuje racunar, pokrene se Ubuntu instalacija (neka custom njihova, kao bas za taj laptop)

Nakon instalacije sistem radi ali je ili graficki drajver uzasan, ili sama graficka uzasna. HD secka, i na youtube i na desktopu, dash treba 3 sekunde da se pokrene, uzasno sporo radi.

Web kamera ne radi - prikazuje crnu sliku

Ceo utisak koriscenja racunara je kao da je star preko 5 godina :confused: Moj pentium 4 desktop iz 2007 sa integrisanom intel grafickom radi neuporedivo brze

Gomilu distroa drugih nisam uspeo da bootujem, uspeo sam Mint 13 xfce i instalirao. Nakon par dana kaze mi da nece da joj se bootuje Mint pa se vratila na Ubuntu (a nema ona sta da zezne, koristi firefox skype office)

Cinilo se kao fina investicija ali eto nase iskustvo je uzasno… kako se tebi cini? Jel si uspela da namestis web kameru, kakav ti je odziv sistema i to?

Ne mora da znači da imate baš iste modele, taj K53U dolazi sa četiri različita APUa i dve različite grafičke u zavisnosti od APUa

http://www.asus.com/…#specifications

Tako da najslabija varijanta može da bude i duplo+ sporija od najače ili pak obrnuto. Uporedite sa na primer

cat /proc/cpuinfo

i

lspci -knn

Otprilike ako su izlazi od ovoga isti, onda su isti što se APUa tiče :).

Aha, ovaj ima Radeon HD 6290 grafiku, a za cpu nisam siguran

@[member=‘Tuks’] m[size=4]eni sve radi, ali zaista…[/size]

Ja sam ga dobila bez OS-a i odmah instalirala ubuntu 12.04 (samo što je izašao) preko USB-a, sve prošlo glatko i radilo je bez frke. Dash na unity inače malo sporije reaguje, to sam primetila i na drugim mašinama boljih karakteristika, pa tako da mislim da to nije merilo. [size=4]Posle jedno mesec dana sam probala i mint 13 (ono, čim je izašao) i iako ga nisam dugo koristila (neke moje bubice-razlozi) nisam primetila probleme u radu. [/size]

[size=4]Jedinu frku sam imala sa zvukom na debian squeeze, što je verovatno moglo da se popravi, ali sam ja ipak odlučila da se bacim na wheezy pošto će on uskoro postati sabilna verzija.[/size]

[size=4]Meni je [/size][size=4]ADM C-50 (Dual Core), [/size][size=4]Radeon HD 6250 [/size]

OK Vileniji je C-50 APU, a Tuksovoj sestri C-60 :). Dobro to je revizija samo, ne bi trebalo da ima neke razlike. Modeli sa APU iz E serije bi napravila onu razliku.

Ma najvise me nervira sto ne radi web kamera, mislim racunar dolazi sa preinstaliranim ubuntom, specijalna edicija za taj racunar, a ne radi web kamera, to mi bas i nema nikakvog smisla :slight_smile:

ID da daš od kamere pa da tražimo problematiku, ovako ne znam ni ja o kojoj se radi ::slight_smile: .

Mada tu instaliraju osnovni Ubuntu predpostavljam, niko ga nešto ne tvikuje dodatno. S obzirom da Asus izbacuje 40tak hiljada svakakvih modela lapova nedeljno, nije ni čudo :empathy: A nije isključeno i da se možda nakašljalo neko china devojče baš na tvoj lap :connie_cat_in_the_hat: .

Nego što se performansi tiče taj APU je 2x1GHz, realno nikako ne treba da očekuješ da to bude brže od P4 na 3GHz ::slight_smile: .

@Tuks

A što ne reklamiraš?
Ne znam kada si kupio i od koga, ali čim nešto ne radi, onda je moguće da si dobio (tj. tvoja sestra) feleričan primerak.
Što se tiče te “specijalne edicije ubuntu-a”, mislim da je to fora da ne bi prodali baš prazan i eventualno da uzmu koji dinar više.
Kamera nije neka esktra (0.3 mp), ali za skype ti i ne treba bolja, no, potrebno je da radi :smiley:

Ma proveo sam jedan ceo dan sa tom kamerom, muka mi je vise od nje. Vidjao sam po internetu da mnogi imaju isti problem sa tim tipom kamere al su uspeli da rese, sve sam pokusao i nema sanse, svetli lampica al slika crna… a sto se reklamacije tice, bas me briga, ja joj rekao Dell da uzme, al njoj je Asus lepsi :slight_smile:

Hahahaha, pa kad jeste lepši…
Ja ovo moje čedo volim i inače sam fan asus laptopova.

Dobro, ti si Debianerka pa ti je oprosteno :stuck_out_tongue:

Ima razlike ali samo u voltaži i naponu i to je to… isti su to hardveri.

Ja kada kažem na ovom forumu da je Asus najbolji odma me kritikuju :smiley: